Zıbıncı Mescidi

Veli Ahmet Mahallesi’nde bulunan ve 19. Yüzyılın başlarında yapılan Zıbıncı Mescidi, Kocaeli nin tek tahta minareli mescidi olma özelliğine sahip.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
8781d07b655b-5d662299ef6ba-1-jpg
Zıbıncı Mescidi
Giriş19.11.2019 16:46

Veli Ahmet Mahallesi’nde bulunan ve 19. Yüzyılın başlarında yapılan Zıbıncı Mescidi, Kocaeli nin tek tahta minareli mescidi olma özelliğine sahip. Kocaeli ket merkezinde yer alan mescide yürüyerek ulaşım sağlamak mümkün. Güçlü bir rivayete göre bu mescit  o yıllarda yörede meşhur olan Zıbıncı Paşa tarafından inşa edilmiş.

 Zıbıncı Mescidi, yangın ve bakımsızlık sebebiyle kötü bir görüntüdeydi. Yapımında bulunan tahta minaresinin yerine de yeni tip minare yapılmış, özelliğini kaybetmişti. İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü de Zıbıncı Mescidi için restorasyon ihalesi gerçekleştirerek 19 Temmuz 2014 tarihinde 300 bin tl teklifi ile Osmanlı Dönemi eseri olan Mescitte rekonstrüksiyon çalışmasını başlattı. Ve restorasyon işlemleri 15 gün içerisinde bitti. Kocaeli’deki tek tahta minareli mescit olma özelliği taşıyacak olan Zıbıncı Mescidi, aslına uygun olarak yeniden inşa edildi.

  Orijinalinin zarar görmesi sonrasında saç ile çevrilen minare böylelikle ilk yapıldığı gibi ahşaptan yapılarak kentimizin tek ahşap minareli mescit olma özelliğini de elinde bulundurmaya devam ediyor.

    Osmanlı döneminden kalma mescit kullanıma kapalı ancak ziyarete açıktır. Vakıflar Genel Müdürlüğünün koruma sorumluluğunda olan mescidi yolunuz düşerse bir görün derim. Atalarımızdan kalan böyle kültür miraslarını korumak gezmek bilmek bizlere düşen birer sorumluluk aslında. Bunun bilincinde olup sorumluluklarımızı yerine getirmeli tüm kültürel miraslarımızı imkanlarımız dahilinde gidip görmeli ve sahip çıkmalıyız. Haklarında bilgi sahibi olmalıyız.

Tahta minerali mescit şehrimiz için önemli bir kültür mirası. Seneler önce Zıbıncı Paşa tarafından bir mescide ihtiyaç duyulmuş ve emek verilerek inşa edilmiş mescit çok değerli. Kültürümüze ve miraslarımıza da sahip çıkmak görevimizdir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.