Trending

Zeki İnsanların Ayırt Edici Özellikleri


Özgüven ve yetkinlik maalesef ve sıklıkla birbirine karıştırılan iki kavram. Bugün de "Zeki İnsanların Ayırt Edici Özellikleri " hakkında bir araştırma yaptık ve bu ayırt edici özellikleri sizlerle de paylaşmak istedik.İşte zeki insanların ayırt edici özellikleri...

36f7f83dbc6e-zeki3-jpg
Zeki İnsanların Ayırt Edici Özellikleri
Giriş20.11.2019 10:44

Bir süredir iş dünyasında yer almışsanız, zirvedekilerin daima konularında en yetkin kişilerden seçilmediklerini fark etmişsinizdir. Ya da birinin bir konuda fikir sahibi olmasının o konuda çok şey bildiği manasına gelmediğini. 
Kısacası, yetenekleri hakkında martaval okumayı sevenler kendilerini bu şekilde, yani yetkin olarak satmayı başarırlar ve bu özgüven çoğunlukla ödüllendirilir. Bunu destekleyecek yeterli sayıda bilimsel gerçek ve kişisel deneyim mevcut. 
 
Özgüven ve yetkinlik maalesef ve sıklıkla birbirine karıştırılan iki kavram. İnsanoğlu, karşısındakinin özgüveni ne kadar yüksekse ona o kadar güvenme eğiliminde. Peki bu özgüvenli ve sürekli ön plana çıkan tiplerin sizi aldatmasına nasıl engel olabilirsiniz? Aşırı özgüveni gerçek yeterlilikten nasıl ayırabilirsiniz? Bu yazımızda sizlere bir insanın zeki olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bir kaç durumdan bahsetmek istiyoruz. Hazırsanız sizi şöyle alalım.

 

1. Elon Musk Taktiği


 Biriyle mülakat yaparken üstünde çalıştıkları problemleri ve bunları nasıl çözdüklerini anlatmalarını isteyin. Eğer problemi çözen gerçekten kendileriyse sorularınıza birden fazla seviyede ve en ince ayrıntılarına kadar cevap verebilecekler. Problemleri kendiler çözmemişse takılıp kalacaklar. O zaman yalan söylediklerini rahatlıkla anlayabileceksiniz çünkü zorlu problemlerle başa çıkmak mecburiyetinde kalan birisi onları asla unutmaz.2. Alt pozisyonlarda çalışan kişilerin zaman dilimlerini göz önünde bulundurun. Bu süre ne kadar kısaysa, o kadar az özgündürler.


 Verilen işi tez zamanda yerine getirmek iyidir ama çabucak yapılan işlerde gerekli özen yoktur ve muhtemelen özgün de değillerdir.3. Disiplinlidirler. Kendi memnuniyetlerini geciktirebilirler  


İşleri söz konusu olduğunda bu arkadaşlar zevki ve eğlenceyi bir kenara atar veya erteleyebilirler. Onlar için önemli olan tek şey çalışmaktır. 4. Sadeleştirebilir ve derin analiz yapabilirler.


Bir konuyu eğer kısaca anlatamıyorsanız yeterince anlamamışsınız demektir. İşte bu arkadaşlar, dağlar kadar komplike konuları çok basit bir şekilde açıklayabilir veya çok basit bir durumu derinlemesine analiz edebilirler.

 

5. Sizi adım adım ilerleyerek yönlendirebilecek kabiliyetleri vardır


 İşlerini iyi bilirler. Bir işi yapmada gerekli olan tüm ince ayrıntılara hâkimdirler. Bu yetenekleri ile sizi adım adım ilerletebilirler.

 

6. Zeki insanlar zamanlarının çoğunu okuyarak geçirirler


 Zeki bir insan boş bir beynin işe yaramadığının bilincindedir. Ne kadar çok bilirsek bir durum karşısında o kadar çok yorumlamada bulunabilir, birden fazla açıdan görebiliriz. 

 

7. Zeki insanlar “neden” veya “nasıl” diye sorulduğunda genelde heyecanlanırken, taklitçiler saldırganlaşma eğilimindedir


 Zeki insan anlatmayı sever. Özellikle can kulağıyla onu dinleyen birini bulduğunda ondan mutlusu yoktur. Kendisine hep soru sorulsun ister. Ama taklitçi insanda ezberden başka bir şey olmadığından verilecek zorular karşısında afallar ve saldırganlaşır. 

 

8. Zeki insanlar öğretebilecekleri ve öğrenebileceği bireyleri etraflarında bulundururken, taklitçiler odadaki en zeki insan olmayı tercih eder.


 Zeki insan yeterli olmadığının bilincindedir. Onun için bardağı, sonsuza kadar doldurmaya yeteceği kadar boştur. Hayatının sonuna kadar öğrenmeye çalışır ve bunun içinde çevresinde öğrenebileceği bireyler ister. Bu arada yararlı olmayı da ihmal etmez tabi. Ama taklitçi insan gereksiz ego sahibi ve “en çok ben bilirim” havasındadır. Burnu havada ve daima kibirlidir. Bu tip insanlar genelde kalıplaşmış fikirlerle doludur. Fikirleri kesinlikle değişmez ve her konuda fanatiklerdir. 9. Bir tartışmada kendi düşüncelerini, kendileri ile aynı fikirde olmayan karşı taraftan daha iyi savunabilirler.


 Zeki insanlar, yukarıdaki maddede de belirttiğimiz gibi çok okuduğundan fikrini savunmaya yetecek her türlü donanıma sahiptir. Hatta bu insanlar zıt görüşleri karşısındaki insandan daha iyi bilirler ve olaya daha geniş bir pencereden bakarlar. 


10. Nasıl odaklanacaklarını ve zamanı nasıl değerlendireceklerini çok iyi bilirler.


 Hayatları daima planlıdır. Ne zaman çalışacaklarını, ne zaman eğleneceklerini çok iyi bilirler. Eğlenecekleri zaman aşırıya kaçmaz ve çalışacakları zaman da hiçbir şey dikkatlerini dağıtmaz. 

 

11. Zamanlarının kıymetini bilirler. Asla zaman harcamazlar.


 Hayatın akıp gittiğinin farkındadırlar ve bu zamanı iyi değerlendirmeye çalışırlar. Kendilerine ayırdıkları vakitlerde aşırıya kaçmazlar. Zamanlarını en iyi şekilde kullanırlar.

 


12. Mutlaka başarısızlığa uğramış, fakat vazgeçmemişlerdir.

 

 Bana başarısız olmamış bir tane bilim insanı söyleyin. Tüm bilim insanları hayatlarının bir noktasında veya birçok noktasında mutlaka başarısızlığa uğramışlardır. Ama şu an onları konuşuyor olmamızın en büyük nedeni vazgeçmemiş olmalarıdır. Zeki insanların yapısında vazgeçmek yoktur. Bir işin olabilitesi varsa peşini bırakmazlar. İmkânsızın sınırını zorlarlar. 

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.