Trending

Zamanınızı Yönetmek İçin 7 Adım


Başlangıç noktamız yaratma cesareti. Yaratma eylemi neticesinde ortaya çıkacak olan ‘yeni’ için alan lazım.Zamanınızı yönetmek çok değerli.Biz de bu nedenle zamanınızı yönetmek için 7 adımı sizler için listeledik.Meşgul biriyseniz zamanla yarışıyorsanız doğru zaman yönetimi için listemize bir göz atın derim.

d7a0d4bd3591-ds-jpg
Zamanınızı Yönetmek İçin 7 Adım
Giriş29.11.2019 15:44

1. Aklında Tutma, Unut Gitsin

                        

Öncelikle yapılacaklar listesini aklına kaydetme. Aklını o kıymetli ve yalnızca sana özel olan benzersiz düşüncelerin için sakla. Çevrimiçi olduğunda hem bilgisayarından, hem cep telefonundan ulaşabileceğin tekil bir yapılacaklar listen olsun. Aklında tutman gerekli olan ne var ise iki dakika cep telefonunu çıkar ve o an hemen yaz. Her an her yerden ulaşabileceğin tek bir liste olsun. ‘O iş bende.’ dediğin ne var ise bu listeye muhakkak yaz ve direkt unut. Unutmak çok önemli. Tuhaf gelebilir, unutursam nasıl halledeceğim işimi diye düşünebilirsin belki. Aslında durum şu, bir işi yapılacaklar listene alacak düzeyde önemli bulduysan, o işi zaten zamanı geldiğinde yapacaksın demektir. O işi yapmaya başlayana kadar geçen süre zarfında o işi düşünmenin ne gereği var?

 

2. Önceliklendir

 

Listemiz tamam, tamam da; öyle palas pandıras bir liste olmamalı bu. İşlerini mutlaka önceliklendirmelisin. Özel tarihi olanlar zaten kronolojik olarak dizilir.. Özel bir tarihi olmayanları ise kendin öncelikli olarak sıralandırmalısın. İlk maddeler en öncelikli işlerin olmalı ki, biraz iş halletmek istediğin zaman listeni açıp baktığında ilk yapman gerekli olanları hemen gözün seçebilsin. Yani listene doğru bakmak bile sana zaman kazandırır.

 

3. Yönlendir

 

Her işi sen yapma. Yönlendirebileceğin, başkalarına yaptırabileceğin işleri yönlendir. Buradaki kasıt insanları kullanmak veya işlerini başkalarına yaptırmak değil. Öyle bir iş düşün ki senin için angarya niteliğinde olsun, bir başkası içinse bilmediği ve öğrenmesi gerekli olan bir şey olsun. İşte bu tip işlerde kişinin öğrenme arzusu varsa direkt yönlendir, o işi yapsın, takılınca sana sorsun, cevapla, yardımcı ol. Hem sen senin için angarya olan o işi yapma, hem de bir başkası gönüllü olarak senin ustalığından faydalansın ve senden bir şeyler kapsın. Yani, yalnızca kazan-kazandır tipindeki işlerin için bu yönlendirmeyi yap. Muhakkak kendin yapman gerekli olan işleri tabii ki yönlendirme.

 

4. Teknolojiyi Kullan

 

Otomatize edilebilir düzeyde ve herkes için angarya sayılabilecek işlerini otomatize et, uğraşma; faturaların için otomatik ödeme talimatı vermek gibi. Yapılacaklar listen için kendisine en güzelinden bir uygulama bul ve o uygulamanın özelliklerini incele. Hayatını kolaylaştırabilecek tonla şey göreceksin.

Kendin yapamıyorsan, yapandan öğren. İlla etrafında vardır meraklısı. Sor, sen nasıl yapıyorsun de, ben anlamıyorum bu işlerden de, sen bu işi daha iyi biliyorsun bana da öğretir misin de, sana keyifle öğretecek insanlar çıkacaktır. Televizyonla uyuyanlardansan, kapanış ayarı yapmayı öğren. En azından sen uyuduktan sonra, gürültüye maruz kalmamış ve ertesi güne daha zinde uyanmış olursun. Ha diyelim ki sen efsanesin, o zaman hemen annene, babana, aile büyüklerine öğret. Ailen, yani seni bu dünyada şartsız, koşulsuz, yalnızca sen olduğun için seven insanlar bütünü; onların zamanını doğru kullanmalarını sağlayabilirsen, emin ol bunun dolaylı yoldan senin üstünde de iyi etkileri olacak.

 

5. Örüntüyü Gör Ve Aynılaştır

 

Nasıl yani? Hemen bir örnekle somutlaştıralım. Diyelim ki çalışıyorsun. Aynı zamanda yüksek lisans yapıyorsun ve bitirme projen/tezin var. Yüksek Lisans Tezi dediğin nerden baksan 3-4 aylık bir çalışma gerektirir. Hali hazırda içerisinde bulunduğun şirkette her ne işle uğraşıyorsan, tam olarak o işin kendini bitirme projesi olarak öner. Bunu başarabilirsen tezinle uğraştığın daima diliminde hem de kendi işini yapıyor olmuş olursun ve özel bir zaman ayırmana gerek kalmaz.

Hatta tez hocanı da hali hazırda aldığın derslerden birinden seçer ve o dersi de bu ikili iş bütününe bağlayabilirsen, aynı anda ders çalışmış da olursun. Nasıl? Hiç fena değil. Bunu gerçekten yapabildiğin zaman hissedeceğin hazzın tarifi yok? Kesinlikle listendeki maddelere bak ve aynılaştırmayı dene!

 

6. Limit Belirle Ve Limiti Aşma

 

Diyelim ki 40 maddelik bir yapılacaklar listen var, nasıl da yoğun ve meşgul bir insansın. Ve sürekli sürekli yeni maddeler eklenip duruyor, 50 oluyor, 60 oluyor, çünkü kapış kapışsın. Nasıl da önemlisin ve aranansın, sen olmasaydın ne yapardık gibi bir durum. Bu da bir varsayım; belki hepimizi sen kurtaracaksın. O zaman bir limitin olsun, de ki ben her hafta 10 iş yaparım, ya da de ki ben her ay 30 iş yaparım.

Tabii bunu senin gibi harika düzeyde önemli biri dediği için bu artık kanun, o yüzden kendi koyduğun bu limiti asla aşmamalısın. Peki bu sana ne sağlayacak? Basit; bitti duygusu. Bir şeyleri bitirmenin, sözünde durmanın hissettirdiği bir rahatlama vardır, üstünden koca bir yük kalkmış gibi olur. Bu hem de sınırlarını tanımanı sağlar, 20 dersin, bir bakarsın 25 yapıyorsun, o zaman tabii hemen limitini buna göre adapte etmelisin.

 

7. Kendine İyi Bak

 

Sen, sevgili meşgul insan, onca şey yaptık, sana alan yarattık, bu alanda ne mi yapacaksın? Kendine iyi bakacaksın? Senin gibi insanların çemkireni bol olur, senin gibi insanların sıklıkla hakkı yenir, “benimle hiç ilgilenmiyorsun”lar, “beni hiç düşünmüyorsun”lar, türlü türlü kinayeler, “kötü” hiç bir şey yapmıyor olmana rağmen yalnızca ‘bir şey yapmıyor’ olmandan mütevellit çıkan tartışmalar…

Senin maruz kaldığın/kalacağın çok üzücü, kalp kıran, insanı büken, yaralayan yığınla şey yaşıyorsun/yaşayacaksın. Madalyonun diğer yüzünde ise, tüm bunları yaşarken sen de hak yiyorsun, gerçekten aileni, sevdiklerini, hatta belki sağlığını/kendini ihmal ediyorsun. Sen eğer meşgul insan olmayı seçtiysen, hayatını da buna göre şekillendir. Bunu anlayabilecek kişilerle yakınlaş? Gerçekten seven bunu anlayabilir mi? Yoksa zaten yalnızca gerçekten seven mi anlar? Tartışılır. Ama tartışmasız olan bir şey var: Eğer meşgulsen, buna değsin. Doğru şeyle meşgul ol. Yoksa büyük ihtimalle yalnız öleceksin?

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.