Trending

Zamana Karşı


Para yerine zamanın olduğunu düşünün. Yaşamak için gerekli olan tek şey; zaman. "Zamana Karşı" filminde de bu konu işleniyor. 25 yaşı aşan herkesin kolundaki zaman sayacı çalışmaya başlıyor ve zamana karşı yarış başlıyor. Bu yüzden yoksul insanlar zaman satın alamadığı için, daha erken ölürken; zengin bir yaşama sahip olan insanlar ise sahip oldukları zaman kadar yaşama hakkına sahip. Will Salas (Justin Timberlake) ise bu sistemi bitirmek adına elinden geleni yapacaktır...

b196d4e87dbf-intime-jpg
Zamana Karşı
Giriş17.01.2020 18:00

1997'de yazıp yönettiği Gattaca ve hemen bir sene sonrasında kaleme aldığı Truman Show ile sinema dünyasına hızlı bir giriş yapan Andrew Niccol, Al Pacino'nun başrolde olduğu Simone (S1m0ne) ile gelecek tasvirleri çizmeye devam etmiş ancak hızlı girişine kısa bir ara vermişti. Sinemaya verdiği 6 senelik aradan önceki son mahsulü Savaş Tanrısı (Lord of War)'nda farklı türlerde de gezinmeye karar verdiğini (belki de en iyi işiyle) bize gösteren Niccol, silah ticareti hakkında tüm eleştirilerini sakınmadan sıralıyordu.

Zamana Karşı (In Time), yönetmenin son hamlesinin uzun süreli bir karar olmadığını gösteren bir bilimkurgu /aksiyon kırması. Yönetmenin başyapıtını vermesi gereken döneme denk gelmesine rağmen elindeki fırsatları teker teker harcayan, ilerleyebileceği yollardan hep yanlış olanlarına sapan bir film var karşımızda. İyi olabilecek bir fikri, bir televizyon filmi çiğliğinde sunmasında bu sapmaların katkısı büyük.

Yepyeni bir kurgusal dünyadan bahsediyor hikaye. İnsanlar kollarında zaman sayaçlarıyla doğuyor, 25 yaşına gelene kadar çalışmayan bu sayaçlar bu yaştan itibaren geri sayıma geçiyorlar. Bir senelik ücretsiz zamanları sona erdiğinde hayatları da sona erecek. Bu yeni dünyada para geçmiyor, tek birim zaman. Kahve içmek için hayatınızdan dört dakika, otobüse binmeniz için ise iki dakikadan feragat etmeniz gerekiyor. Normal hayatta yaşadığımızdan faklı olamayacak bir şekilde kapitalist sistem almış başını yürümüş. En net görünümüyle Darwinizm de burada: zenginler daha çok yaşıyor, sömürülen halk ise günü birlik yaşamanın peşinde derbeder oluyor.

İnsanların birbirine zaman verebildiğini, birbirinden zaman alabildiğini işin içine kattığımızda sokakların da ne kadar tehlikeli bir duruma gelebileceğini düşünün. İşte size vasatın üstünde bir bilimkurgu filmi yapabilmek için bir sürü neden. Başarılı bir planlamayla yaratılabilecek kaos atmosferinin bile finale doğru ağır adımlarla sürükleyebileceği bir hikaye.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.