Güzellik Sırları

Yüz Şeklinize Göre Yapmanız Gereken Uygulamalar


Yüz şekline uygun nasıl bir makyaj yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Kusursuz makyajın ipuçlarını öğrenerek makyajınızla göz kamaştırabilirsiniz! Yüz şeklinizin makyajda önemi çok büyük. Yüz şekliniz ister yuvarlak olsun ister uzun, doğru makyaj tekniklerini uygulayarak çok daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz. Önemli olan yüz şeklinizi tanımanız, geri plana atmanız gereken yerleri ve ön plana çıkarmanız gereken yerleri iyi bilerek doğru bir makyaj yapabilirsiniz.

yuz-seklinize-gore-yapmaniz-gereken-uygulamalar-d8d21348-65b7-415e-9c1f-d5d5ef502328
Yüz Şeklinize Göre Yapmanız Gereken Uygulamalar
Giriş21.11.2019 16:35

 

Yüz şekline uygun nasıl bir makyaj yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Kusursuz makyajın ipuçlarını öğrenerek makyajınızla göz kamaştırabilirsiniz!

 

Yüz şeklinizin makyajda önemi çok büyük. Yüz şekliniz ister yuvarlak olsun ister uzun, doğru makyaj tekniklerini uygulayarak çok daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz. Önemli olan yüz şeklinizi tanımanız, geri plana atmanız gereken yerleri ve ön plana çıkarmanız gereken yerleri iyi bilerek doğru bir makyaj yapabilirsiniz. 

 

Oval, kalp, uzun, yuvarlak veya kare… Herkesin yüz şekli birbirinden farklıdır. Peki, siz yüz şeklinizi nasıl öğrenebilirsiniz? Sırayla anlatmaya başlayalım:

 

 

Oval Yüz Şekli: Oval yüz şeklinde, yüzün uzunluğu, elmacık kemiklerinizin genişliğinden daha fazladır. Çeneye göre daha geniş bir alın genişliğine sahip bir yüz biçimidir. Genel olarak elmacık kemiklerinizin hizası, yüzün en geniş kısmıdır.

 

Kare Yüz Şekli: Kare yüz şeklinde alın genişliği, elmacık kemiklerinizin genişliği ve çene genişliğiniz ortalama olarak birbirine yakındır. Çenenizin kıvrımları yuvarlaktan çok daha sert açılarla gelir.

 

Kalp Yüz Şekli: Alın genişliği, elmacık kemikleri ve çene genişliğinden daha fazladır. Genelde yüzün en geniş kısmı alın ve elmacık kemikleri olur. Kalp yüz şeklinde, çene genellikle sivridir.

 

Yuvarlak Yüz Şekli: Yuvarlak yüz hat sahiplerinde ise, elmacık kemikleri ile yüzün dik olarak uzunluğu birbirine yakındır. Alın ve çene genişliği de birbirine eşittir ama genel olarak çenenin kıvrımları, kare yüz şekline göre daha yuvarlaktır.

 

Uzun Yüz Şekli: Yüzün görünümü belirgin olarak daha uzundur. Daha yuvarlak bir çene kıvrımına sahiptirler. Elmacık kemikleri, alın ve çene eşit genişliklerde olur.  

 

Üçgen Yüz Şekli: Bu yüz tipinde en geniş alan çene kısmıdır. Alın, çene ve elmacık kemiklerine oranla daha dar olmaktadır.

 

 

Yukarıda verdiğimiz bilgiler sonucu yüz şeklimizi öğrendiğimize göre, şimdi, yüz şeklinize göre nasıl makyaj yapacağınızı da anlatalım. Kontür, aydınlatıcı ve allığınızı bu bilgilere göre uyguladığınız da görünümünün çok daha farklı olacağını göreceksiniz. Özellikle stick formda ürünlerin bu konuda size son derece fazla yardımcı olacağını ve işinizi kolaylaştıracağını unutmayın.

 

Kare yüz şeklinde, alnınızın ve çenenizin genişliğini biraz daha dar göstermek için kontür uygulamasını alnınızın yanlarına ve çene köşelerine doğru yapmalısınız. Yüzünüzü daha uzun göstermek için aydınlatıcıyı elmacık kemiklerinize, alın ortasına ve çenenizin ortasına uygulamalısınız. Allığı da yine yanaklarınızın ortasına veya elmacık kemiklerinizin hemen altına uygulayabilirsiniz.

 

Eğer kalp yüz şekline sahipseniz, yüzünüzdeki en geniş yer olan alın kısmına kontür uygulamalısınız. Alnın iki yanına uygulayacağınız kontür, yüzünüzü daha orantılı gösterecek. Allığı elmacık kemiklerinize ve yanaklarınıza uygularken, çene çizgisini biraz daha ön plana çıkarmak için aydınlatıcıyı da çene çizgisine uygulayabilirsiniz.

 

 

Oval yüz şekline sahipseniz, yüzünüzü biraz daha orantılı göstermek için kontür uygulamasını, alnınızdan saç diplerinize yakın kısımlara yapmalısınız. Böylece alın genişliğinizi gizleyebilirsiniz. Gülümsediğinizde çıkan yanaklarınızın en üst kısımlarına uygulayabilirsiniz. Aydınlatıcıyı uygulamanız gereken yer ise elmacık kemiklerinizin tam üzeridir.

 

Eğer uzun yüz şekline sahipseniz, kontür uygulamasında alın sizin odak noktanız olmalıdır. Yüzünüzü olduğundan daha az uzun göstermek için, kontürünüzü saç diplerine ve şakaklarına uygulamalısınız. Aynı şekilde çene çizginize uygulayacağınız kontür de yüzünüzün daha orantılı görünmesini sağlayacak. Aydınlatıcıyı alnınızın ortasına, allığı da tam yanakların üzerine uygulamalısınız.

 

 

Yuvarlak yüz şekline sahipseniz, hem alın hem de çene kısmınızı biraz daha daraltmak için bu bölgelere kontür uygulaması yapmalısınız. Kontürünüzü şakaklarınıza ve elmacık kemiklerinizin altına uygulayabilirsiniz. Aydınlatıcıyı alnınızın ortasına ve çenenize uyguladığınızda yüzünüzün daha uzun göründüğünü fark edeceksiniz. Allığı ise kontür uygulamasının tam üstüne uygulamalısınız.

 

Eğer üçgen yüz şekline sahipseniz, alnınızı biraz daha geniş göstermelisiniz. Bu yüzden aydınlatıcıyı şakaklarınıza uygularsanız, daha orantılı bir görünüm elde edebilirsiniz. Yüzünüzün daha geniş kısmı olan çene çizgisine ve elmacık kemiklerinin altına uygulayacağınız kontür uygulaması ile yüzünüzü dengeleyebilirsiniz. Allığınızı da daha geniş bir çizgi halinde elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayabilirsiniz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.