Trending

Yumurta Çatlaksa Nasıl Haşlanmalı?


Olur ya marketten aldınız eve getirirken çatlattınız yumurtaları. Benim başıma çok gelir. Bazen yumurtanın çatlaması için hafifçe bir yere dokunması bile yeterli oluyor. E ne yapacağız çöp mü olacak?Tabi ki Hayır!

bf8ca4e2b04d-yumrta-jpg
Yumurta Çatlaksa Nasıl Haşlanmalı?
Giriş26.09.2020 9:50

Bugün anlatacağımız bir kaç püf nokta ile çatlak olan yumurtaları da haşlayabileceğimizi göreceksiniz.Her şeyin bir çözümü vardır.Püf noktasını bulalım yeter.

Hem böylece israf etmemiş olacağız hem de yeni yumurta masrafı etmemiş olacağız.Özetle birkaç kolay yöntemle çatlamış olan yumurtaları dağılmadan tam kıvamında pişirip,kahvaltıda ya da yemek tariflerinde kullanabilirsiniz.

 

 

Çatlamış yumurta dağılmadan nasıl haşlanır?

Limonla başlayalım.Çatlamış olan yumurtaya limon süreceğiz.Bir dilim limon kesiyoruz ve çatlamış olan yumurtamızın çatlak yerine nazik bir şekilde sürüyoruz.Daha sonra da sıcak suyun içine bir kaşık yardımı ile yavaşça bırakıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus suyun kaynar olmaması.

 

Tabi ki sirke olmazsa olmazımız.Burada da imdadımıza yetişiyor.Evde limon yoksa ve elimizin altında sirke bulunuyorsa onu değerlendireceğiz.Aynı yöntemi kullanacağız.Yine yumurtamızın çatlak kısmına sirke sürme işlemini uyguluyoruz.Sirkeyi çatlak olan bölüme hafifçe nazik nazik sürüyoruz ve henüz kaynamamış suya bir kaşık aracılığıyla bırakıyoruz.Her zaman ki gibi yumurtamızı haşlıyoruz.Dağılmadan,tadı değişmeden tamm kıvamında yumurtanız hazırrr! Afiyet olsun.

Bu yöntemden kokusu nedeniyle pek hoşlanmayabilirsiniz ama çatlak kısmına sarımsak sürmek de işe yarıyor.Bir diş sarımsağı alıyoruz.Ve çatlak bölgeye sürme işlemini uyguluyoruz.Kabuk kısmına gelmesin iç kısmına da değmesin.Buna özen gösterelim.Ve yumurtamızı sıcak suya usul usul bırakalım.


Muhteşem kıvamıyla haşlanmış yumurtalarınız tam ağzınıza layık.

Yumurtanın haşlanırken çatlamaması için ne yapmalı?

Kendi çatlattığımız yumurtalara nasıl müdahele edeceğimizi öğrendik.İsrafa son dedik.E birde sıcak suyla buluştuğunda çatlayan ve suya dağılan yumurtalar var.Onları ne yapacağız?

Korkmayın ,korkmayın.Onunda yöntemleri var tabi ki.Bu yöntemlerle yumurtaları kurtarmaya devam ediyoruz.

Sıcak soğuk tepkimesi yüzünden dolaptan çıkardığımız yumurtalar sıcak suya attığımızda çatlayabiliyor maalesef. Bunu önlemenin yolu ise yumurtalarımızı haşlamadan önce oda sıcaklığında bekletmek aslında.

Ancak acelemiz olabilir beklemek istemiyor da olabilirz.Bunun için haşlama işlemini yapacağınız suya bir tutaam tuz ya da çok çok az miktarda sirke damlatabilirsiniz.Amacımız burda suda bulunan minik hava baloncuklarının kabuğu zorlamaması.Böylece yumurtanın çatlaması zorlaşıyor.

Bir iğneden yardım alarak da  yumurtanın sivri yerinde küçük bir delik açabilirsiniz. Böylece yumurtanın içindeki hava delikten dışarı çıkacak ve yumurtanın şişip çatlamasının önüne geçecek.
Yumurtayı haşlamadan önce hafifçe limonla ovalamak da çatlama riskini azaltıyor bu arada.
Son olarak yumurtayı bir kaşık yardımıyla suya dik olarak bırakmayı ve su kaynayınca ocağın altını kısmayı unutmamanızını ekliyoruz. E o zaman afiyet olsun :)

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.