Güzellik Sırları

Yumurta Akı İle Yapılabilecek Maskeler


Cilt problemleriyle sadece kışın değiş her mevsim baş başayız. Birçok kişi yaz aylarında da ciltte kuruluk, kaşıntılı kızarıklık, soyulma gibi cilt problemleri ile savaşmak durumunda kalıyor. Cilt yaşlandıkça kendini onarmakta zorlanıp daha hızlı yaşlanma sürecine girebilmektedir. Diğer yandan da güneş ışınlarının zararlı etkilerini (ki her yıl daha da zararlı hale geliyor) unutmamak gerek.

47c3320cd413-5d67bbc5a35fa-1-jpg
Yumurta Akı İle Yapılabilecek Maskeler
Giriş21.11.2019 16:36

 

 

Cilt problemleriyle sadece kışın değiş her mevsim baş başayız. Birçok kişi yaz aylarında da ciltte kuruluk, kaşıntılı kızarıklık, soyulma gibi cilt problemleri ile savaşmak durumunda kalıyor. Cilt yaşlandıkça kendini onarmakta zorlanıp daha hızlı yaşlanma sürecine girebilmektedir. Diğer yandan da güneş ışınlarının zararlı etkilerini (ki her yıl daha da zararlı hale geliyor) unutmamak gerek. Çünkü güneşin cildimize verdiği hasar sadece acı veren yanıklarla sınırlı değildir. Ciltte yağlılık, akne ve egzama gibi sorunlar güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşabilir. Bu nedenle cildinize ihtiyacı olan nemi ve desteği vermeniz çok önemlidir. 

 

 

Yumurta, güzellik ürünlerinde yüzyıllardır kullanılmaktadır ve tam bir besinsel güç merkezidir. Sadece bir yumurta akı, yaklaşık 4 gram kalsiyum, protein, folat ve magnezyum gibi bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Bu içeriklerin her türlü cilde faydaları vardır. Diğer yandan yaşlanan cilt için yumurta beyazı cildi sıkılaştırmaya ve gergin görünmesine yardımcı olabilir. Akneye eğilimli ve büyük gözenekli bir cildiniz varsa yumurta beyazı gözenekleri temizleyip, küçülmelerine yardımcı olur. Cildiniz yağlı ise, yumurta beyazının çok fazla sebum yapan gözenekleri ve kıl köklerini temizlediği bilinmektedir.

 

 

Yumurta akı maskeleri aslında çok yönlüdür. Uçucu yağlar, şifalı bitkiler ve aloe vera gibi diğer doğal malzemeler ile birleştirildiğinde, yağlı ciltten şişliğe kadar hemen her şeyi iyileştirmek için kullanılabilir. Ayrıca unutmayın: Cilt, vücudun en büyük organıdır! Uyguladığımız neredeyse tüm cilt bakımı ürünlerini emer, bu nedenle organik malzemelerle yapılan ev yapımı güzellik ürünlerini tercih etmek, kendimizi pestisitlere, antibiyotiklere ve tahriş edici kimyasallara maruz bırakmamak anlamına gelir.

 

Ancak tüm ev yapımı güzellik ürünlerinde olduğu gibi, maskenizin etkinliği ancak yumurtalarınızın ve maskenizin içerisine koyacağınız diğer malzemelerinizin doğallığı ve kalitesi kadar iyi olacaktır. Ayrıca doğal maskeler çoğu zaman taze hazırlanıp uygulanması gereken bakım ürünleridir.

 

Yumurta Beyazı ile Yüz Maskeleri

 

1. Yağlı Cilt için Maske Tarifi:

 

 

Malzemeler;

 

  • 1 Yumurta Beyazı

  • ½ limon suyu

  • 1 tatlı kaşığı bal

 

Uygulanışı; 

 

Malzemeleri birlikte karıştırın ve temiz yüze uygulayın. 15-20 dakika kadar yüzünüzde kurumaya bırakın, daha sonra ılık suyla durulayın. Limon suyu doğal bir aydınlatıcı madde olarak işlev görür ve yağlanmayı giderirken bal doğal olarak antibakteriyeldir ve akneye eğilimli cildi rahatlatır.

 

2. Gözenek Temizleyici Maske Tarifi:

 


Malzemeler;

 

  • 1 Yumurta Beyazı

  • 1 yemek kaşığı beyaz şeker

  • 2 çay kaşığı mısır nişastası

 

Uygulanışı;

 

Malzemeleri birlikte karıştırın ve temiz yüze uygulayın. 15-20 dakika kurumaya bırak, daha sonra maskeyi yavaşça soyun. Ilık suyla durulayın. Yumurta akı daha genç bir görünüm için cildi besleyip sıkılaştırırken, ekstra ince şeker gözeneklerinizi eksfoliye eder ve mısır nişastası da kiri emer. Daha sonra hassas bölgelere aloe vera jeli uygulayabilirsiniz.

 

3. Cildi Yatıştırıcı Maske Tarifi:

 

Malzemeler;

 

1 Yumurta beyazı
1 çay kaşığı aloe vera jeli
1 çay kaşığı papatya çayı

 

Uygulanışı;

 

Malzemeleri küçük bir kapta birleştirin ve iyice çırpın. Temiz cilde uygulayın ve soğuk suyla durulamadan önce 20 dakika kurumasını bekleyin. Aloe vera jeli ve papatya çayı, iltihap ve kızarıklığı yatıştırır. 

Not: Bu maskeyi güneş yanığı olmuş ciltlerde kullanmayın. Sadece hafif tahriş olmuş veya ısı kaynaklı hafif iltihaplanması olan ciltler için kullanılabilir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.