Trending

Yoga Hakkında Doğru Olduğuna İnanılan Yanlışlar


Yoga son zamanlarda çok gündemde olan bir spor ,meditasyon yöntemi olarak karşımıza çok sık çıkıyor.Biz de yeni başlayanlar ve hali hazırda yoga yapanlar için "Yoga Hakkında Doğru Olduğuna İnanılan Yanlışlar" nelermiş araştırdık.Daha doğru bir yoga için takipte kalın...

235c0303535f-1-jpg
Yoga Hakkında Doğru Olduğuna İnanılan Yanlışlar
Giriş27.11.2019 16:18

Yoganın tam olarak ne olduğunu bilmeyen ve doğru olmayan bilgilere sahip birçok insan bulunmakta. Bu ön yargılı görüşler genelde ne yazık ki kulaktan dolma söylemler veya kötü deneyimler sebebiyle yaşanabiliyor. Yoga hayatınıza birçok yönden pozitif katkı sağlayabilir ancak bunlardan yararlanabilmek için öncelikli olarak bu asılsız fikirleri yıkmalı ve denemeye hevesli olmalısınız.

İşte en fazla karşılaşılan yoga mitleri…

 

“Yoga yapacak kadar esnek değilim”

 

Yoga, sosyal ağ üstünde görmüş olduğumuz pozlardan yani asanalardan ibaret değil. Bazen karşınıza karmaşık ve imkansız görünen, çok fazla esneklik isteyen pozisyonlar çıkabilir. Ama yoga demek esnek olmak demek değildir; kendi bedeninizi keşfedeceğiniz ve adım adım ilerleyeceğiniz keyifli bir yoldur. Bu yüzden esnek olmak değil, yalnızca hevesli ve istekli olmanız gerekmektedir. Düzenli yoga pratiği yaparak ilerlediğinizde farkı hissedeceksiniz.

 

“Erkekler yoga yapamaz”

 

Bir diğer ön yargılı görüş de erkeklerin yoga yapmadığı, yapamayacağı görüşü. Evet, yoga stüdyolarında genelde kadın öğrencilerin sayısı daha fazla olabiliyor. Ancak bu erkeklerin yoga yapmadığı anlamına gelmez. Unutmayın ki yoga binlerce sene önce öncelikle erkekler tarafından pratik ediliyordu ve günümüzde kadın – erkek ayırt etmeksizin her insanın yogaya ihtiyacı olduğu aşikar.

 

“Yoga oldukça pahalı”

 

Genelde yoganın pahalı olduğu düşünülür. Yoga stüdyolarının çoğu yeni başlayan öğrenciler için indirimli tanışma paketi sunuyor. Hiç bütçe ayıramıyorsanız YouTube üstünden yoga videolarına ücretsiz bir şekilde erişebilirsiniz. Ayrıca yoga yapmak pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yok. Evdeki en rahat kıyafetleri üzerinize geçirin ve kendinize zaman ayırmanın keyfini çıkarın.

 

“Yoga bir dindir”

 

En çok inanılan konulardan biride yoganın bir din olduğu görüşü. Yoga spiritüel temeller üstüne inşa edilmiştir, kendisine ve başkalarına karşı nazik ve şefkatli olma öğretisidir ancak bir din değildir.

 

“Yoga engelleri veya kronik ağrıları olanlar için uygun değildir”

 

Yine sosyal ağ sebebiyle yanlış görüşlere kapıldığımız bir diğer konuda yoganın yalnızca aşırı sağlıklı, formda ve dinç insanlar için olduğu yanılgısı. Evet, sosyal ağ üstünde böyle örneklerle karşılaşıyoruz.  Fakat bu durum yoganın, ilerleyen yaşı, ağrıları, engelleri veya farklı türde rahatsızlıkları olan insanlarca yapılamayacağı manasına gelmiyor. Önemli olan kendinize uygun olan yoga türünü seçmek ve bu istikamette hareketleri kendi limitlerinize saygı göstererek uygulamak.

 

“Tüm yoga yapanlar vegandır”

 

Yoga yapmaya başladığınızda bedeninize neyin iyi geldiğini, neyin iyi gelmediğini daha net fark edebilir duruma gelirsiniz. Bu nedenle bazı yogiler, hem bedenlerine zarar vermemek hem de ekolojik hassasiyetleri nedeniyle vegan besleniyor olabilirler. Ancak bu tüm yoga yapanların vegan beslendiği ya da böyle bir zorunluluk olduğu manasına gelmiyor. Önemli olan her bir lokmanızı farkındalıkla tüketmek, üretildiği yerden tabağınıza gelene kadar hangi süreçlerden geçtiğini fark etmek.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.