Trending

Yıldızlararası (Interstellar)


Bugün bilim-kurgu severlerin çok iyi bildiği izlemeye doyamayacağınız "Yıldızlararası (Insterstellar)" filmini konu alıyoruz. Hafta sonu planınız film izlemek ise Yıldızlararası (Insterstellar) listenin başında yer almalı mutlaka.

dd8902882211-interstellar-1-jpg
Yıldızlararası (Interstellar)
Giriş10.01.2020 17:28

Bilim-kurgu seviyorsanız bugün sizlere en iyi bilim-kurgu filmlerinden olan, Christopher Nolan imzalı "Yıldızlarası" filminden bahsedeceğiz.

Dünya sinema tarihinin en pahalı filmlerinden biri olmasının yanı sıra dünya tarihinde çekilmiş en iyi bilim kurgu filmlerinin arasında da yer almaktadır. 165 milyon dolara mal olan bu film 677 milyon dolar hasılat ederek büyük bir başarıya imza atmıştır. 4 farklı dalda Oscar ödüllerine aday olan bu film, “En İyi Görsel Efektler” ödülüne layık görülmüştür.

 

Fantastik ögelerin kullanılmadığı film, tamamen bilimsel gerçeklere dayanıyor. Ancak bu bilimsel gerçekleri 3 konu altında ele almamız gerek;

1. Kanıtlanmış bilimsel gerçekler (görelilik kuramı, kuantum kuramı vb gibi).

2. Henüz kanıtlanmasa bile kanıtlanacağına kesin gözüyle bakılanlar (örneğin henüz Mars’a insan gönderemedik ancak  yakın bir zamanda göndereceğimiz kesin).

3. Diğer bilimsel kuramlarla çelişmeyen ancak henüz kanıtlanmamış kuramlar (sicim kuramları, 5 veya 11 boyutlu uzay-zaman vb. gibi)

 

1 Saat 7 Yıla Bedel!

 

Yakın geleceği konu alan bu film, yeryüzündeki artan kuraklık ve ani iklim değişiklikleri nedeniyle Dünya’da yaşamın sonlanacağını konu edinmiştir. Dünya’da yaşam sonlanmadan bilim adamları, insanoğlu için uzayda yeni bir yerleşim alanı keşfetmek için çalışmalara başlar.

Bu sırada yeni keşfedilen bir solucan deliği tüm insanlık için yeni bir umut olur. Astronotlar burdan yeni bir boyuta geçerek insanoğlu için yeni bir yerleşim yeri arayacaktı. Ancak burda geçen 1 saat dünyada tam 7 yıla bedel olduğu için astronotlar hem hızlı hem de soğukkanlı olmak zorundalar. Acaba astronotlar insanoğlunun yaşamına uygun bir gezegen bulabilecek mi?

Ayrıca böylesi bir bilim-kurgu filminde “sevgi”nin gücü harika bir şekilde işlenmiş. Klişeleşmiş aşk filmlerine kıyasla Yıldızlararası, sevginin en saf ve en güçlü şeklini seyirciye hissettirmeyi başarıyor.

7 Kasım 2014 tarihinde vizyona giren bu film ABD-İngiltere yapımıdır. “Christopher Nolan”ın yönettiği bu filmde “Matthew McConaughey”, “Anne Hathaway”, “Jessica Chastain” gibi pek çok ünlü oyuncu yer almıştır. “Macera”, “Bilim Kurgu” ve “Dram” türündeki bu filmin süresi 169 dakikadır. Filmin IMDb puanı ise 8.6‘dır.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.