Yeni Cuma Camii

Kocaeli'de birine Yeni Cuma Cami'ni sorduğunuz zaman yardım almanız çok kolaydır. Ancak Pertev Mehmet Paşa Camisi için aynı şey geçerli değil aynı yerden söz ediyor olsak bile...

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
ff91f4384010-5d63f00e58e7f-1-jpg
Yeni Cuma Camii
Giriş20.11.2019 15:10

Kocaeli'de birine " Yeni Cuma Cami nerede? " deseniz size herkes yardımcı olacaktır. Ancak Pertev Mehmet Paşa Camii diye soracak olursanız çok az kişi yardımcı olabilecektir. Hatta belki de bilen bile çıkmayacak. Çünkü Yeni Cuma olarak bildiğimiz günümüze cami, şadırvan çeşme ve sübyan mektebi kısmı anca gelebilmiş olan yapı kocaman bir külliye aslında.Pek bilinmeyen tam ismi ise Pertev Mehmet Paşa Camisi ve Külliyesi'dir.

Yapının orjinal şeklinde; cami, imaret, hamam, kervansaray, sübyan mektebi, aşevi, şadırvan, çarşı ve çeşmeden meydana gelmiştir. Caminin kuzey batısın da hamam bulunuyor.  Batı kısmında imarethane.güneybatı yönünde ise kervansaray yer alıyor.


Kocaeli tarihi İpek Yolu'nda önemli hep bir konuma sahip olmuştu. Bu nedenle caminin bünyesinde yer alan kervansarayın güneydoğusunda birçok dükkan kazanç sağlamak için yerini almıştı.

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında Mimar Sinan tarafından yapılan bu kıymetli eser sokağın (Yeni Cuma sokağı) ikiye ayrılmasına neden olmuş, daha sonrasında parkın içinde kalan eserler ne yazık ki zamana meydan okuyamamıştır.


 
Cumhuriyet tarihinde Kocaeli'nin yeniden düzenlenmesi kararı ile  önce Hermann Yansen, sonra da Prof. Kemal Ahmet Aru'nun yeni imar planlama ve düzenlemesi ile külliyenin etrafı açılmıştır. Böylece yapı topluluğunun daha görkemli ve kalabalık  bir görünüm kazanması sağlanmıştır. Ne yazık ki, bu çalışmalar sürecinde tarihi değere sahip olan külliyenin hamamı ile kervansarayı tümüyle yıkılmıştır. Şuan da  kurs olarak kullanılan sübyan mektebi ise  bu düzenleme ile orijinalliğini yitirmiştir maalesef.
 

Külliye,Pertev Mehmet Paşa'nın ölümünün hemen ardından vasiyeti üzerine Kethüda Sinan Ağa tarafından Mimar Sinan'a inşa ettirilmiştir.İlk olarak 1572 yılında caminin temelleri atılmıştır.Ancak külliye 1579 yılında tamamlanmıştır.Deprem kuşağında yer alan Kocaeli'nde yapının günümüze kadar sağlam gelmesi ve hala kullanılıyor olması eserin dayanıklılığına en büyük örnektir.Eskiden kervansarayın yer olduğu yönde “Cami-i Şerifi Pertev Paşa sene 987 (1579)” kitabesi bulunmaktadır.Yapılar molozlar taşları ve  pencereli bir avlu ile sarılmıştır.

Külliye içerisinde  bazı mezar taşları da yer almaktadır.Eski zamanlarda cami yanında mezarlık bulunmasından dolayı bu mezar taşları da günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.Volkan Şenel'in araştırmaları ile mezarların kimlere ait olduğu ve taşlarda yazanlar gibi bilgilere ulaşma imkanı bulduk.Pertev Paşa'nın oğlu Seyyit Hacı Ahmet'inde mezarı burada bulunmaktadır.Ve mezar taşında ;

"Kad intekale el-merhûm, İlâ rahmeti Rabbihî el-Gafûr, Pertev Paşa evladlarından Mütevellîes-Seyyid el-Hâc Ahmed Ağa"   yazısı yer almaktadır.
Çevirisi ise şu şekildedir :

Yargılayıcı ve fazlasıyla merhametli,affedici olan Rabb'inin rahmetine ihtiyaç duyan rahmetli Pertev Paşa’nın çocuklarından Vakfın Mütevellisi ( vakfı denetleyen şahıs)  Seyyit, Hacı Ahmet Ağa vefat etmiştir. 

   İzmit Şehir Merkezinde yer alan camiye ise ulaşım çok kolay ve rahattır.Tüm şehir hatları ile ulaşım sağlanmasının yanı sıra eğer özel aracınızla gelecekseniz aracınızı Nctiy avm nin ücretsiz otoparkına park edip biraz yürüyerek ulaşmanızı tavsiye ederiz.Zira şehiriçi trafiği sizi çok zorlayacak ve park yeri bulamayacaksınız...

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.