Güzellik Sırları

Yeni Başlayanlar İçin Makyaj Önerileri


Az malzeme ve az zaman ile güzel ve bakımlı görünmek her kadının isteği. Temel ürünlerle hızlı ve pratik makyaj nasıl yapılır?

9e2f7ee269a8-images-10-jpg
Yeni Başlayanlar İçin Makyaj Önerileri
Giriş02.12.2019 15:34

 

Kadınlar için makyaj, en çok zaman harcadıkları ve en sevdikleri uygulamaların başında gelmektedir. Ancak bazı kadınlar için ise tam tersi bir durum söz konusu. Makyaj yapmayı çok sevmeyen, makyaj ile uzun süre harcamak istemeyen ve makyaja yeni başlayan kadınların yazımıza göz atmaları yeterli olabilir. Yazımızda sizlere yapımı kolay, az çaba ile muhteşem görüneceğiniz, kontür gibi hata yapılabilecek zorlu uygulamalara girmeden doğal bir makyaj için pratik makyaj tüyoları veriyoruz.

 

1. Cilt Temizliği

 

 

İlk olarak cildinizin makyaja hazırlanmış olması gereklidir. Temizlenmiş, tonik uygulanmış ve cilt tipinize uygun olarak önceden tercih ettiğiniz nemlendiriciniz ile nemlendirilmiş olmalıdır. Makyajınızın daha kalıcı olması, fondöten ve allık gibi ürünlerin de hatasız yayılmasını istiyorsanız eğer cildinizi makyaja hazırlamanız bir hayli önemlidir. Nemsiz, kuru bir cilde makyaj yaparsanız BB/CC krem ve fondöteniniz eşit bir şekilde dağılmayacak ve gün içinde makyajınız parça parça görünecektir.

 

2. BB/CC Krem-Fondöten

 

 

Bu aşamada amaç cildinizi kapamaktan çok cildinizdeki renk eşitsizliklerini gidermektir. Cildinizde kırışıklık, leke, iz gibi cilt kusurları bulunmuyorsa cilt rengini eşitlemek için BB/CC kremler gibi az renk veren, hafif ten ürünleri kullanabilirsiniz. Buna karşın cildinizde kırışıklık veya kapanmasını istediğiniz kusurlar var ise bu aşamada fondöten kullanmanız daha doğru olacaktır. İkinci önemli nokta ise bu ürünleri eşit bir şekilde yaymak ve renk eşitliğini doğru sağlamaktır. Özellikle yeni başlayanlar için sünger kullanmak, makyajın uygulanabilirliği bakımından pratik bir tercih olacaktır.

 

3. Kapatıcı (Concealer)

 

 

Bir sonraki aşama olarak cildinizde kapatmak istediğiniz sorunlu, sivilceli bölgeler için kapatıcı kullanılabilir. Aydınlık bir görüntü elde etmek, gözaltı morluklarını kapatmak, sivilce ve lekeleri gizlemek için cilt renginizden 1-2 ton açık kapatıcılar tercih edilmelidir. Kapatıcı kullanımı isteğe bağlıdır. Cildinizde kapamak istediğiniz bir yer yoksa bu aşamada yalnızca aydınlatıcılar da kullanılabilirsiniz.

 

4. Sabitleyici Pudra

 

 

Karma veya yağlı bir cilde sahipseniz, cildiniz transparan pudra ile sabitlenmelidir. Makyajınızın kalıcılığını ve parlamaları önlemek için sabitleyici pudra önemlidir.

 

5. Far

 

 

Bu aşamada hata oranı daha az olacağından açık tonlu farlar daha uygun olacaktır. Koyu renkler dağılabileceği ve taze görüntüyü engelleyeceğinden fazla önerilmemektedir. Toprak tonları ya da nude tonlar göz makyajı için uygundur. Kullanılan far/far paleti, pigmentli olmalıdır. Ayrıca tozutmamalı ve dağıtmaya elverişli olmalıdır.
Kaş şekillendirme makyajın bütünlüğü ve görünüm anlamında bir hayli önemlidir. Kaşlarınızda boşluklar varsa kalem veya kaş farları kullanılabilir. Hangi ürünü tercih edeceğiniz kullanım rahatlığına göre belirlenebilir.

 

6. Maskara

 

 

Maskaralar makyajın olmazsa olmazlarıdır. Seçeceğiniz maskaraların akmaması için suya dayanıklı olmaları da önemlidir. İnatçı kirpiklere sahipseniz kirpik kıvırıcı ile 5-10 sn kirpiklerinizi kıvırabilirsiniz.


7. Allık

 

 

Pratik makyaj tüyolarında kesinlikle yer alması gereken allık, makyajın temel taşlarındandır. Eğer cildiniz gözenekli bir yapıya sahipse ışıltılı allıklar tercih edilmemelidir çünkü bu cilt kusurlarınızı daha da ortaya çıkartır. Gözenekli ciltler için mat allıklar tercih edilmelidir.

 

8. Ruj

 

 

Ruj seçiminde cilt tonunuza uygun renklerin seçilmesi önemlidir. Açık renkler dudak kalemi kullanmayı gerektirmemesi ve gün içerisinde kolaylıkla tazelenebilmeleri nedeniyle daha uygundur. Dudaklarınız kuru ise ruj öncesi dudak nemlendiricileri kesinlikle kullanılmalıdır. Sürülmesi kolay olması açısından likit rujlar öncelikli tercih edilebilir. Mat bitişli, nude tonlarda ve dudaklarınızı kurutmayan rujlar, bu aşamada en uygun olanlardır.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.