Trending

Yeni Başlayanlar İçin Dağcılıkta 8 Önemli Madde


İlk büyük zirvenize çıkmak ister misiniz? İşte dağlara çıkmak ve denemek için atmanız gereken tüm adımlarla birlikte dağcılık için bir başlangıç kılavuzu.

1000deb2901c-dagcilk-jpg
Yeni Başlayanlar İçin Dağcılıkta 8 Önemli Madde
Giriş22.05.2020 17:52

Bir dağ zirvesine ulaşmak akıllara durgunluk veren bir deneyimdir, ancak zirveye ulaşmak için ne gerekiyor? Dağcılık, uzun ama teknik olmayan patikalarda aşırı sırt çantalı taşımadan zirveye tırmanma ve sırt yürüyüşünden imkansız buzlu kaya yüzeylerine sert somun çok adımlı tırmanmaya kadar her şeyi kapsar.

Geziler birkaç ay sürebilir veya bir gün kadar kısa olabilir, ancak mesafeniz ne olursa olsun, yeterli fiziksel uygunluğa, biraz teknik bilgiye ve belki de en önemlisi, meydan okuma için doğru zihniyete ihtiyacınız vardır. Bunu anladıysanız, bu ipuçlarını okuyun ve başlayın.


1. Temelleri oluşturun

Öncelikle, formda kalın. Yürümeyi ve merdiven çıkmayı günlük rutininize dahil edin, temel zindeliği oluşturmak için düzenli koşu ve bisiklete binme ekleyin ve üst vücudu güçlendirmek için ağırlıklar yapın. Ayrıca, koşum takımı kullanma, bir ipe bağlanma ve bağlama gibi temel bilgileri öğrenmek için bir tırmanma salonuna gidin.
Sonra ağır bir sırt çantası giyin ve bir tepeye çıkın. Çok günlük sırt çantalı geziler yapın, yürüyüş yapın ve büyük kayalıklarda ve sırtlarda hem tek başına hem de bir partnerle halatla güven oluşturun. Son olarak, tüm bunları kış koşullarında rahat bir şekilde yapın - çünkü dağcılıkta çok soğuk olma durumu sık yaşanır.

 

2. Hedefinizi seçin

Hangi arazide gitmek istediğinizi düşünün - teknik rotalar, granit yüzeyler, buzlu dağlar, buz veya karışık tırmanma veya sadece yürüyüşler. Ardından uzun vadeli hedefler planlayın ve başlangıç planlarınızı belirleyin.
Tırmanışlar, yüksekliğe göre derecelendirilir.Ayrıca aşırı hırslı olmayın. Hedeflerinize ulaşamadığınız için hayal kırıklığına uğramak yerine başarılarınız hakkında iyi hissetmek daha iyidir.


3. Bir kursa katılın

Dağcılık ve tırmanış eğitimi veren kurslar başlamak için iyi bir yerdir. Ayrıca dağcı arkadaşlarınız varsa, size temel bilgileri öğretebilirler, ancak hiçbir şey bir kursa katılmaktan daha iyi olamaz. Bir rehberle dışarı çıkmak sizi dağlara götürür ve size anında geri bildirim ve bu önemli kişisel deneyim sağlar.
Kurslar genellikle sınıf 2-3 rotalarında altı gündür ve rota planlama, navigasyon, güvenli seyahat, kaya tırmanışı ve hava analizi ve dağ kurtarma gibi lojistiği kapsar. 

 

 

4. Haritaların ustası olun

Ne kadar çok navigasyon deneyimi yaşarsanız o kadar iyidir. Herhangi bir haritada iki nokta arasında bir rota çizerek evde pratik yapın. Dışarı çıkıp yapabileceğiniz gerçek rotalar planlayın ve gidebileceğiniz destinasyonlar bulun. Tüm araçları kullanın - GPS, pusula, altimetre, harita konturları, üçgenleme, yönler ve nişangahlar. Ve kendinizden emin olduğunuzda, kaybolun ve geri dönmeye çalışın.

Hızınızı tahmin etmek, aşırıya kaçmaktan ve kendinizi yormaktan kaçınmanıza yardımcı olmasıyla birlikte planlama için de çok önemlidir. İyi tahmin ettiğinizden emin olun. Evinizin yakınındaki bir yolda bir mesafeyi ölçün ve hızınızı artırın.


5. Ekipman alın

Giysilerinizi katlayın, kuru kalmanıza yardımcı olmak için dış kısmı sert ve çıkarılabilir yumuşak iç kısmı olan merinos yünü çoraplar ve botlar kullanın. Temel özelliklere uyacak kadar büyük, hafif bir sırt çantası kullanın. Tırmanmak için bir koşum takımı, kask, doğru uzunlukta ip ve uygun bir donanım seti alın. Buz üzerinde gidiyorsanız, 12 noktalı yarı sert kramponlar ve 60-90 cm'lik hafifçe kıvrımlı bir menekşe balta kullanın.
Fener alın, çünkü dağcılık erken başlar ve uzun sürer. Gün sonunda karanlıkta kaybolmak istemezsin. Ucuz bir çadır bulursanız kaçırmayın yoksa saatte 120 km rüzgar, kar ve buz çarpabilir.

 

 

6. Rakıma hazırlanın

Herhangi bir 3K veya üstü ve irtifadan etkilenme olasılığınız yüksektir. En hafif haliyle uykusuzluğa, iştah kaybına ve mide bulantısına neden olabilir ve bunların tümü motivasyonunuzu ve zindeliğinizi yok eder. En kötüsü, akciğerlerinizi dolduran ve ölümcül olabilen akciğer ödemine yol açabilir.

İklimlendirme hayati önem taşır. Yavaşça yukarı çıkın, yükseğe tırmanın ve düşük kamp yapın; vücut çoğu zaman işleri yoluna koyabilir. Kendinizi beğenmeseniz bile susuz kalmayın ve yiyin. Yolda, kandaki oksijeni düzenlemek, hızınızı yavaşlatmak ve ölçülü ritmik adımlar atmak için basınçlı solumayı kullanın. Kafanız karışırsa veya öksürürseniz, mümkün olduğunca çabuk inin.

 

7. Planlayın, planlayın, planlayın

Bilgiye ve iyi tanımlanmış rotalara kolay erişim ile yerel veya iyi seyahat edilen bir bölgede başlayın. Günlerinizi tempo ile planlayın ve çok hırslı olmayın - kağıt üzerinde kolay görünen bir eğim veya dik bir tırmanış, özellikle yükseklikte büyük bir paketle dolu bir günün sonunda daha zordur. Hava şartlarına izin verin ve cebinizde her zaman B Planı bulundurun - kelimenin tam anlamıyla.
İzinler ve lojistik (ve yurtdışına gidiyorsanız vizeler) tümünün hassas planlamaya ihtiyacı vardır ve dil engelleri işleri çok daha zor hale getirebilir.

 

 

8. Beceri setinizi yavaşça oluşturun


Yavaş yavaş geliştirin ve ilerledikçe öğrenin. Büyük bir seyahatte asla ilk kez bir şey denemeyin. Becerilerinizi güvenli bir ortamda uygulayın ve ihtiyaç duymadan önce onlara güvenin. Dağlarda olmanıza gerek yok - evde yarıkta kurtarma veya çamurlu bir kıyıya buz baltası tutuklaması kurabilirsiniz.
Okuma koşulları hakkında bir fikir edinmek için birçok yolculuk gerekir ve aynı zamanda, eğimli tırmanış ile kısa halatlı yürüyüş arasında ne zaman geçiş yapılacağını bilerek, eşinizle birlikte çalışmayı ve sorunsuz ve verimli ancak güvenli bir şekilde birlikte hareket etmeyi öğrenmek zaman alır.
Son olarak, kendinizi bir tampona vurduğunuzu hissediyorsanız, sizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak bir rehber kiralamaktan gurur duymayın. Beceri setinizi bir uzmanla genişletmek, kendi başınıza kumar oynamaktan daha güvenlidir.
 

 

 

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.