Trending

Yemeklerde Fazla Tuz Kullanımına Çare


Önemli bir misafiriniz gelecek siz de özenle yemek hazırlıyorsunuz. Yemeğiniz pişti ve yemeğin tadına bakma gereksiniminde bulundunuz, yemek fazla tuzlu…Yemeklerde fazla tuz kullanımına çare olacak yollar sizlerle...

dfd178145bf7-5c8c7df707291c1d74fdbfe9-1-jpg
Yemeklerde Fazla Tuz Kullanımına Çare
Giriş17.01.2020 17:52

Hiç endişe etmeyin daha önce bu yazıyı okuduysanız ki şu an okuyorsunuz çok şanslısınız.

Özenle yaptığınız o yemek kurtulacak, sadece denemeniz gereke bir iki ufak detay var. Dilerseniz gelin birlikte bu püf noktalara göz atalım:

 

Eski Ve İlk Yöntem

 

Patates, aslında mutfakta sıklıkla kullandığımız bir kurtarıcımızdır. Bu noktada sulu yemekler için, kabukları soyulmuş büyük parçalar halinde dilimlenmiş patatesler hemen imdadımıza yetişiyor. Bilinen en eski yöntem patates yöntemidir.

Patatesi ekledikten 10 15 dakika sonra, tuzunu kontrol ettikten sonra, tuzunu kontrol ettikten sonra kaşık yardımıyla çıkarabilirsiniz.

                                                                                                                                      

Tuzun Rakibi Kesme Şeker

 

Özellikle zeytinyağlı yemeklerin ve pilavların kurtarıcısı olan bir yöntemdir. Tam anlamıyla yemeğin tadını dengelemek için birebirdir. Eklenen tuz oranı ile orantılı kullanılmalıdır.

 

Çorbalar İçin Tek Çare Süt

 

Su eklemek tuz oranını azaltır fakat yemeğin tadını da seyreltir. Bu yüzden süt kullanmak kıvamlı ve yoğun olması ve tuz oranını azaltmada iyi sayılabilecek bir yöntemdir.

 

Alkali Dengesi için Sirke

 

Sirke kullanarak tuz yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Evde sirkeniz yoksa bir sonra ki püf noktaya davet edelim

 

Limon

 

limon ile ilgili görsel sonucu

Limonun asiditesini kullanarak, tuzun alkali yoğunluğunu dengeliyoruz.

 

Bu da Son Kurtarıcı Püf Nokta: Domatesli Soğanlı Yeni Bir Sos

 

Hiçbir püf nokta benim yemeğime uymadı diyorsanız, sulu yemeğin sebze ve etlerini süzün. Bu sefer içine tuz ilave etmeden yeni bir domatesli harç hazırlayın. Domates rendesi ve kavrulmuş soğanı ilave edin…

Umarım sevginizi katarak yaptığınız yemeğiniz de tuz oranını sağlamışsınızdır.

Yemeklerde tuz fazla kullanıldığında ne yapılır, tuz oranı ayarlanamayan yemeklerde yapılacak yöntemler, sos ve kullanımı, limon ve kullanım alanı, sirke nerelerde kullanılır, süt kullanımı, şekerin kullanıldığı alanlar, patates, tuzlu yemeklere çare, yemeklerde tuz fazlalığı nasıl eksiltilir, yemeklerde tuz ne ile eksiltilir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.