Trending

Yazılı Olmayan Toplum Kuralları


Görgü kuralları genel geçerdir.Ama yazılı bir belgeye resmi bir şeye dayalı değildir.Bugün içeriğimizde hatırlatma amaçlı yazılı olmayan toplum kurallarını sıraladık.Günümüzde toplum kuralları ihlal edilsede sıkça biz yine de paylaşalım dedik.İşte yazılı olmayan toplum kuralları sizlerle...

d590cebee060-pexels-photo-296881-1-1-jpeg
Yazılı Olmayan Toplum Kuralları
Giriş17.01.2020 17:55

Toplu taşımalarda, etrafımızdaki insanları rahatsız edecek yükseklikte ve sürede konuşmamak

 

Ayrıca telefonla bir şey izlerken ya da dinlerken eğer kulaklığınız yoksa yapmayın. Kimse o sesi duymak zorunda değil.

 

Yolda yürürken sigara içmemek

 

Biliyoruz açık alan ama aynı yolda yürüyen diğer insanların da olduğunu unutmamanız gerekir. Aynı durum duraklarda da geçerli tabii.

 

Çok samimi olunmayan biri arandığında, öncelikli olarak müsait olup olmadığını sorup öyle konuşmaya başlamak

 

Halini hatrını sormayın demiyoruz tabii ki. Ancak karşınızdaki kişi durumu garipseyebilir ve kötü bir izlenim bırakmış olursunuz. Hiç tanımadığınız veya az samimi olduğunuz bir insanı aradığınızda öncelikle kendinizi tanıtmalı sonrasında müsait olup olmadığını sormalısınız.

 

İkili diyaloglarda güneş gözlüğü takılıysa çıkarmak

 

Konuşurken göz teması kurmak ilişkinin sağlığı açısında önemli bir durumdur. Ancak güneş gözlüğü kullanırken göz teması kurmak pek mümkün olmamakla birlikte karşınızdakini de rahatsız edebilir.

 

Yürüyen merdivende sağ tarafta beklemek; soldan inenleri, çıkanları engellememek

 

Söylendi, yazıldı, duyuruldu… Yolun sağından yürümemiz gerektiği gibi duraklamalarda da sağ tarafı tercih etmeliyiz. Özellikle yürüyen merdivenlerde merdiveni çıkasınız yoksa sağ tarafta beklemelisiniz. Unutmayın acelesi olan insanlar olabilir veya sadece merdiveni yürüyerek çıkmak isteyenler olabilir. Her halükarda geçiş payı bırakmalısınız.

 

Eğer bir masada aile ya da arkadaşlarla oturuluyorsa, telefonla çok sık ve uzun süre ilgilenmemek

 

Arkadaşlarınız, sevdikleriniz veya aileniz ile bir araya gelmiş iseniz veya yemek yiyorsanız sohbete veya yemeğe odaklanmalısınız. Telefon ile uğraşmanız kötü bir izlenim bırakacaktır. Ayrıca ‘saygısız’ olarak nitelendirilecektir.

 

Yolda yürürken telefonla ilgilenip başka insanları rahatsız etmemek

 

Yolda telefon ile uğraşırken yürümek hem tehlikeli hem de saygısız bir davranış olacaktır. Zira yanınızdan geçip gidenlere çarpa ihtimalinizin yüksek olduğu gibi karşıdan gelenler için de “acaba bana çarpar mı” tedirginliği yaratacaktır.

 

Hapşırırken ve esnerken ağzı kapamak

 

Hapşırığın hızının saatte 60 km hıza ulaşabildiğini biliyor muydunuz. Bu, mikroplarınızı saatte 60 km hızla etrafa saçmanız demektir. Ve çevrenizdekilerin bundan hoşlanmayacağından emin olun. Varsa bir mendil veya peçete ile ağzınızı ve burnunuzu kapatmanız, yoksa kolunuzun içi ile ağzınızı örtmeniz –elinizi kullanmamaya dikkat edin çünkü hastalığı veya mikropları bu şekilde başkalarına bulaştırırsınız- önerilir.

 

Metroda, otobüste inenlere öncelik verip öyle binmek

 

Duraklarda kalın puntolu harfler ile yazılması gereken bir kural da otobüs, tramvay veya metroda önce inenlere yer vermektir.  Zaten içeridekiler inmeyene kadar hem araç hareket etmeyecektir, hem de size muhtemelen yer kalmayacaktır.

 

Garson, kasiyer gibi işi gereği size hizmet eden insanlara daima teşekkür etmek

 

İşini yapan insanlara köleniz gibi davranmanıza gerek yoktur. Zira işi gereği hizmet eden insanların sizden biri olduğunu unutmamanız gerekir. Küçük bir teşekkür veya bir şey isterken rica etmek pozitif bir etki sağlayacaktır.

 

Herhangi bir yerde sıra beklerken önünüzdeki insanla mesafenize dikkat etmek

 

Sıra beklerken önünüzdeki insana yapışmak sırayı daha hızlı size getirmez. Önünüzdeki rahatsız olacağı gibi tehdit de oluşturabilirsiniz.

 

Bir şey ödünç aldıysanız en kısa zamanda geri vermeye özen göstermek

 

Birisinden ödünç bir şeş veya borç aldıysanız mümkün olan en kısa sürede veya belirttiğiniz zamanda vermeye özen göstermelisiniz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.