Yarhisar Gemi Müzesi

Türkiye'nin ilk ve tek karaya yerleştirilmiş su üstü gemi müzesi olan Yarhisar Müze Gemisi'ni gezmeye ne dersiniz? Osmanlı ve Türk bahriyesini tanıtan bu müzede tarihe doyacaksınız.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
e5e4b93c8b00-67920764_362927554389658_7893564438760914944_n-jpg
Yarhisar Gemi Müzesi
Giriş19.11.2019 16:50

Türkiye'nin ilk ve tek karaya yerleştirilmiş su üstü gemi müzesi olan Yarhisar Müze Gemisi Kavaklı sahilinde yer almaktadır .Yarhisar, 1964 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Türk Deniz Kuvvetleri için inşa edildi, 1965 yılında ise Türk sancağı çekildi. Türk Donanmasında 40 yıl Keşif - Karakol gemisi olarak görev yapan gemi, 1974 Kıbrıs Barış Harekatının Ege safhasına katılmış gazi bir gemidir. Yarhisar 2005 yılında hizmet dışı kaldı. Gölcük Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Donanma Komutanlığının müşterek girişimleri sonunda müze olarak kullanılmasını kararlaştırmıştır.

Karaya yerleştirilmiş ilk gemi müze olan Yarhisar, Donanma kentinde yaşayan vatandaşların ,özellikle de öğrencilerin, bu gemiyi yakından tanımalarını sağlayıp, görevi gereği burada yaşayan personelin yaşamları hakkında bilgi edinmelerine katkıda bulunuyor.

Yarhisar, Gölcük Tersanesinde üç parçaya ayrılarak bu günkü yerine taşınmış ve burada tekrar birleştirilerek karaya yerleştirilmiiştir. 27 Ekim 2006 yılında düzenlenen bir törenle açılışı yapıldı. Gölcük Belediyesi işletiminde, Yarhisar Müze Gemisi adıyla hizmet veren müze tarih koridorlarında gezebilmeleri için ziyaretçilerini beklemektedir.


Müze içerisinde  misafirlere Osmanlı ve Türk bahriyesini tanıtan resimler, objeler sunulmatadır.Aynı zamanda orijinalliği bozulmadan birebir çalışma ve yaşam alanları, yatakhaneler, salonlar, dümen evi  tutulmuştur ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Yarhisar karaya Gemi Müze olarak yerleştirilmiştir.Bir başka deyişle karaya oturtturulmuştur. Turist olarak Gölcük’e gelenlerin mutlaka uğradıkları tercih edip ilgi duydukları bir mekan olarak dikkat çekmektedir..Kavaklı sahilinin de çok gezilmesi ve müzenin bu sahilde bulunması da ziyaretçi sayısını artıran etmenlerdendir.


Deniz ve donanma ile büyüyen Gölcüklüler, askeri bölge olması nedeniyle hep uzaktan seyretmek zorunda kaldıkları donanma gemilerini Yarhisar Gemi Müzesi ile daha yakından görme, tanıma ve inceleme fırsatı bulmuştur.

Tamamen tarih kokan bu müze gemi, tarihe ilgisi olanlar için gidilmesi gereken bir yer.Ayrıca çocuklarınızı götürmek için de harika bir seçim.Hem tarih bilincini arttırıcak hem kültür seviyesini yükseltecek müzemiz ziyaretçileri tarafından oldukça ilgi görüyor.Kocaelide vaktinizi değerlendirecek bir yer arıyorsanız Yarhisar Gemi Müzesi sizin için farklı ve güzel bir tercih olacaktır.

Müzeye giriş öğrenciler için ücretsiz yetişkinler için ise 10 Türk Lirasıdır.Fotoğraf makinasi,video kayıt vb çekimler için ücret tarifesi değişmektedir.Eğer düğün fotoğraflarınız için de farklı bir dış mekan arayışı içindeyseniz sizin için iyi bir fikir olabilir.Güzel manzaraların ortaya çıkacağına iç şüphemiz yok.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.