Sağlık Sırları

Yanlışlıkla Küf Yersek Ne Olur?


Buradaysanız, küf yemiş olma ihtimaliniz çok yüksek. Haliyle bunun sizin için zararlı olup olmadığını bilmek istiyorsunuz. Küf zararlı mı? Yanlışlıkla küf yedim, ne olacak? Küf zehirler mi? gibi soruların cevabını merak ediyorsanız sizi şöyle alalım.

bf413eccf29f-ripe-yellow-lemon-with-mold-blue-background-close-up-jpg
Yanlışlıkla Küf Yersek Ne Olur?
Giriş09.07.2020 14:19

 

Küf Nedir?

Ekmek, peynir gibi organik maddeler üzerinde, nem ve ısının etkisiyle oluşan, genellikle yeşil renkli, ürediği ortamda kimyasal değişimlere yol açan mantar. Küfler, bitki veya hayvan üzerinde yaşayan mikroskobik mantarlardır. Kaç tane mantar türünün var olduğu bilinmemekle birlikte, tahminler 300.000 civarında veya daha fazla olduğu yönünde. Çoğu filamentli (iplik benzeri) organizmalardır ve spor üretimi genel olarak mantarların karakteristiğidir. Bu sporlar hava, su veya böceklerle taşınabilir.
Sıcak ve nemli koşullarda gelişen küf, çok çeşitli şekil ve boyutlarda oluşabilir.
Bulanık, tüylü, tozlu, siyah, yeşil, sarı, gri veya beyazın herhangi bir renk tonunda olabilir.

 

Yanlışlıkla Küf Yedim Endişelenmeli miyim?

Yediğiniz küf miktarına bağlı olarak semptomlar değişiklik gösterebilir. Yediğiniz miktar büyük ihtimalle sizi halsiz düşürebilir, ışığa ve kokuya duyarlı hale getirebilir ve vücut yapınıza bağlı olarak ishale dahi sebep olabilir. Yine de her ihtimale karşı bir doktora danışmakta elbette fayda olacaktır. Sonrasında istirahat ve bol sıvı tüketebilirsiniz.

 

Diyelim ki Hasta Oldum Ne Olacak?

Küf yemekten hastalanırsanız, muhtemelen mikotoksinleriniz vardır. Mikotoksinler, belirli küf türleri tarafından doğal olarak üretilen görünmez bileşiklerdir.
Bağışıklık sisteminiz iyi çalıştığında, az miktarlarda küf muhtemelen herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminiz zayıf ise, mantar sporlarını yutmak sindirim sistemini, üst solunum yolunu ve hatta beyni olumsuz etkileyebilir.
Bulantı, kusma ve ishal gibi gıda zehirlenmesine benzer semptomlara dikkat edin.
Astım veya diğer solunum sorunları yaşayan kişiler, alerjik reaksiyon belirtilerine dikkat etmelidir.
Küflü yiyecekler tüketmişseniz ve sağlığınız hakkında endişeleriniz varsa, derhal doktorunuza başvurun.

 

Küflü Kısmı Kesip Taze Görünen Parçaları Yiyebilir miyim?

Küflü kısımları kesmek yemeğinizin yenmek için güvenli olacağını garanti etmez.
Ekmeğinizde, meyvelerinizde veya herhangi bir yiyeceğinizde gördüğünüz küf, muhtemelen göründüğünden daha fazladır.
Bir gıda yoğun küf gelişimi gösterdiğinde, 'kök' iplikler göründüğünden daha derine nüfuz etmektedir. Küflü bölgede, zehirli maddeler genellikle bu ipliklerin içinde ve çevresinde bulunmaktadır. Belli durumlarda, toksinler yiyeceğin her tarafına yayılmış olabilir. 
 

İlk Etapta Küf Oluşmasını Nasıl Önleriz?

Yiyecekleri doğru şekilde saklamalısınız ve mutfağınızı, yiyeceklerinizi depoladığınız alanları temiz tutmalısınız.
Kısa vade de bozulabilecek yiyecekleri buzdolabında saklamalısınız. Unutmayın, küf sıcak ve nemli koşullarda oluşur.
Temizlik söz konusu olduğunda, buzdolabınızı, kurulama bezlerinizi ve süngerlerinizi düzenli olarak dezenfekte ettiğinizden emin olun. Bir mutfak bezi tuhaf kokuyorsa veya gözle görülür şekilde küfleniyorsa, en kısa sürede temizleyin. Temizlenmiyorsa atın.

 

Küf Alerjiniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Bazı bireyler, yiyeceklerde bulunan belli küflere karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilirler. Eğer tespit edilmiş bir küf alerjiniz varsa bu tür yiyeceklerden uzak durun ve yanlışlıkla yemeniz durumunda vakit kaybetmeden doktorunuzu arayın.

Kaşıntılı ve sulu gözler, deride kırmızı döküntü, hırıltılı solunum, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı gibi alerjik reaksiyonun belirtileri olabilir.

 


Vücudumuzun Kolay Sindirebildiği Küflerde Mevcut

Dünya üzerinde pek çok ülkede küflü yapıda olan peynirlerin tüketildiğini elbette biliyoruz. Peki, bu küflerin vücudumuza herhangi bir zararı var mıdır?

Farklı peynir türlerinde karşılaşılan küf özellikle İtalyanların en meşhur küflü peyniri gorgonzola ve Fransızların küflü peyniri olarak bilinen rokfor gibi peynirler güvenli şekilde üretilir.

Bu peynirlerin içerisindeki yeşil-mavi küf damarları, peynir hamuruna kültür küfü eklenmesi ile oluşur.

Camembert ve brie peynirlerinde de yüzeyde beyaz küf kullanılır.

Ancak ne yazık ki yine de küf alerjisi olanlar için bu gibi gıdalar iyi bir alternatif değiller.

 

Küf Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Küf zehirlenmesinin belirtileri arasında baş ağrısı, kas krampları, yorgunluk, ishal, ağızda metalik bir tat ve ışığa karşı hassasiyet gibi etkiler olarak bilinmektedir. Küf zehirlenmesinin teşhis edilebilmesi için bu belirtilerin hepsinin görülmesi elbette gerekmez.
Bazı tehlikeli komplikasyonlar küf zehirlenmesi sonucu ortaya çıkabilir. Kanser, nöbetler, kalp krizi gibi insan hayatını doğrudan ilgilendirecek hastalıklar küf zehirlenmesi sonucu ortaya çıkabilecek hastalıklardan bazılarıdır. Bu tip ciddi rahatsızlıklar genellikle siyah küf olarak adlandırılan toksin küflere uzun süre maruz kalma neticesinde ortaya çıkmaktadır.
Nefes alma güçlükleri ve alerjik etkiler yaratabilecek olan küfler insanları ve diğer hayvanları hasta edecek mikotoksinler üretirler. Bu mikotoksinlerin en ünlülerinden biri olan aflatoksin de; ekmeğin, pirincin, tahılların ve kabuklu yemiş ürünlerinin içinde veya üzerinde oluşur. 
Etkisini hemen göstermeyen aflatoksin, zamanla vücudun bağışıklık sistemini çökerterek, iç organlar ve özellikle de karaciğerde tahribata yol açar.
Bu yüzden herhangi bir hastalığa karşı küften uzak durmakta ve yanlışlıkla yenilmesi durumunda bir doktora görünmekte fayda görüyoruz.

 

Küf Zehirlenmesi Tedavisi

Küflü besinler sağlığınızı tehdit ediyor! | e-Psikiyatri

Tedavi için öncelikle küf bulunan ortamdan uzaklaşmak gerekir. Eğer küf evinizde ise tamamen temizlenip yok edildiğinden emin olmalısınız. Eğer küf zehirlenmesi belirtilerinden en az birini yaşamışsanız, doktorunuza danışmanız önerilir. Küf zehirlenmesi için doktorunuz size bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için çeşitli ilaçlar kullanmanızı tavsiye edebilir.

 

Küfün Neden Olduğu Diğer Sorunlar

Küf, sağlığınızın yanı sıra evlerinize de zarar verir. Küfler evinizin yapısal bileşenlerinde de kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Halılarınız, giysileriniz, sunta, masif veya ahşap mobilyalarınız küf nedeniyle zarar görebilir.
Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için küf konusunda daha duyarlı ve bilinçli davranılmalıdır. Yağmur suyu alarak nemlenen yerler veya mutfak ve banyoda çeşitli nedenlerle nemlenen yerler iyice havalandırılmalıdır. Çünkü nemli yerler küf oluşumu için uygun koşulları sağlarlar. Belirli zaman aralıklarıyla bina bakımınızı yaptırmalısınız. Küfler sağlığınıza olduğu kadar evinize de zarar vererek maddi açıdan çok büyük hasarlara da neden olabilirler.


 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.