Güzellik Sırları

Vücut Derisi ile Yüz Derisi Aynı Mıdır?


Yüz kremi ile vücut kremi arasındaki farkın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Ve neden bir yüz nemlendiricisi vücut losyonundan daha pahalıdır? Topikal bir tedavi ürünü neden vücudunuzda değil de yüzünüzde bir reaksiyona neden olur? Bu soruları yanıtlamak için, yüzünüzdeki cilt ile vücudunuzdaki cilt arasındaki temel farklılıkları incelemeliyiz.

vucut-derisi-ile-yuz-derisi-ayni-midir-8d6eff9f-43ed-4c03-a8fd-d963b218e0fa
Vücut Derisi ile Yüz Derisi Aynı Mıdır?
Giriş19.11.2019 14:52

 

Derimiz vücut bölgemize göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla yüz için olan ürünleri vücudumuzda, vücut için olanlar ise yüzümüz de etkili olmaz. Bu nedenle yüzünüze uyguladığınız cilt ürünleri ile vücudunuza uyguladığınız farklı olmalıdır.

 

Yüz Cildi Ve Vücut Cildi Arasındaki Farklar

 

Yüzünüzdeki cilt hücreleri, vücudunuzun geri kalanından daha küçüktür. Cildinizin temel işlevlerinden biri bariyer görevi görmesi olduğundan, daha küçük cilt hücreleri, daha küçük bir bariyer alanı anlamına gelir ve içinden kimyasalların girip çıktığı suyun geçmesi gereken bir rota daha azdır. Bu, daha az bariyer koruması sağlandığı için yüzdeki cilt hassasiyetinin neden vücutta olduğundan daha yaygın olduğunu açıklar.

 

 

Yüz vücuda göre daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Bunun sebebi ise vücut derimiz daha kalın bir deriye sahipken yüz derimizin daha ince ve hassas bir deriye sahip olmasıdır. Bu nedenle yüzdeki deri kadar zorlu değildir. Vücuttaki cilt yüzeyi, yüz gibi, içeriden beslenirken, vitamin ve mineralleri alan son organdır. Bu nedenle sağlıklı ve esnek bir cilt için bakım yapmanın gerçekten vücudunuzda olumlu etkileri olduğunu unutmayın.

 

Mesela vücudunuza duşa girmeden önce kuru fırçalama yaparak kan akışını hızlandırabilirsiniz. Hücrenin üst katmanında kan akışını hızlandırmak yaşlanma, selülit gibi problemlerden uzak durmanızı sağlıyor. Aromatik yağlarla yapabileceğiniz günlük bir masajı da rutininize ekleyerek iltihaplı cildi sakinleştirebilir ve kan dolaşımını düzenleyici etkiler yaratabilirsiniz.

 

 

Güneşlenme konusuna gelecek olursak D vitamini için de gerekli olduğu bir gerçek ama öte yandan UV ışınlarının zararlarını hepimiz biliyoruz. Hastalıklara karşı güçlü durabilmek, sağlıklı kemiklere sahip olmak, hatta serotonin artması için bile bu vitamine ihtiyacımız var. Aynı zamanda biraz güneşe maruz kalmak sedef hastalığı ve egzama gibi cilt problemlerini iyileştirmek için de faydalıdır. Önemli olan güneş koruyucusu sürmeden uzun süre güneş ışınlarına katiyen maruz kalmamaktır, gölgede bile olsanız bu durum geçerlidir çünkü UV ışınları gerçekten güçlüdür. Bu durum vücudun her bölgesi için geçerlidir. Derinin altına nüfuz ettiğinde hasar bırakır ve vücuttaki sağlıklı hücreleri tahrip eder. Güneşte geçirilen uzun sürenin cilt kanserinin yaygın sebebi olduğunu da göz ardı etmeyin. Hem vücudunuza hem de yüzünüze aynı korumayı gösterin.

 

 

Sonuç olarak şunu unutmayın ki yüzümüzdeki deri vücudumuzdakine göre gerçekten çok hassastır. Daha fazla korunmaya ve bakıma ihtiyaç duyar. Dolayısıyla iki bölgedeki cilt yüzeyini de farklı bakım yöntemleri uygulamalı ve cilt özelliklerini dikkate alarak ayrı ayrı özen göstermeliyiz.

 

Cildimize iyi davranırsak bize mutlaka iyi geri dönüş sağlayacaktır. İster vücut derisi ister yüz derisi olsun gerekli olan bakımları yaptıktan sonra istediğimiz görünümü bize verecektir.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.