Güzellik Sırları

Vücut Bakımında Kuru Fırçalama Dönemi


Pürüzsüz, sağlıklı, ışıldayan bir cilt hemen hemen herkesin arzusudur. Bu arzunuzun gerçekleşmesi için günlük bakım rutininize ekleyeceğiniz bazı pratik uygulamalarla sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanız oldukça mümkün. Son zamanlarda bu uygulamalardan biri olan kuru fırçalama oldukça ilgimizi çekiyor. Gelin birlikte inceleyelim.

f4afe134ca44-800x420-1550044572514-jpg
Vücut Bakımında Kuru Fırçalama Dönemi
Giriş01.06.2020 19:04

 

Vücut Bakımında Kuru Fırçalama Dönemi

 

Kuru vücut fırçalama, birçok kültürde yüzyıllardır uygulanan, ancak hızla gelişen farkındalık hareketi sayesinde son zamanlarda yeniden canlanan bir vücut peeling yöntemidir. Tedavi evde veya bir spa merkezinde bir profesyonel tarafından uygulanabilir. Kuru cildi özel bir peeling fırçası ile parlatarak, ölü cilt hücrelerinin üst katmanını soyarak dokusunu pürüzsüzleştirerek yapılır.

 

Kuru Fırçalamanın Faydaları

 

 

Ölü deriyi temizler: Kuru fırçalama doğal bir peeling etkisi göstererek cildin ölü deriden kurtulmasına yardımcı olur. Ölü deriyi pul pul dökerek daha pürüzsüz ve yumaşak bir cilt elde etmenizi sağlar. Herhangi bir tür pul pul dökülme, tüyleri cilt yüzeyinin altında tutabilen ölü cilt hücrelerini temizleyerek genellikle batık tüyleri de önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda masaj etkisi yaratarak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Gözenekleri temizler: Yüzünüzdeki gözenekleri temizlemek ne kadar önemli ise vücudunuzdaki gözenekleri temizlemek de o kadar önemlidir. Ciltte hapsolmuş yağı ve kiri temizleyen kuru fırçalama, gözeneklerin açılmasına da yardımcı olur ve cildinizin nefes almasına izin verir. Vücudundaki gözeneklerin derinlemesine temizlenmesi için kuru fırçalama yapabilirsin. Gözeneklerinin nefes alması için haftada 3-4 kere kuru fırçalama yapmanı önersek de 1 kez bile yaptığında olumlu sonuç alacağına şüphe yok.

 

Kan dolaşımını artırır: Kuru fırçalamadan sonra cildinizin kırmızı olduğunu fark ettiyseniz, bu tahrişin bir sonucu değildir ve aslında endişe nedeni değildir. Sadece kuru fırçalama yaptığınız bölgelerdeki artan kan dolaşımın sonucudur. Vücudunuz bu bölgelere daha fazla kan gönderdiği için kızarır.

 

Selülit görünümünü azaltır: Selülit, çoğunlukla kadınları etkileyen bir durumdur. Kuru vücut fırçalama kan akışını hızlandırdığı için vücutta olumlu etkiler yaratacaktır. Masajın etkilerinin selülit görünümünü azalttığı gösterilmiştir. 
Lenfatik sistem ve toksinlerin uzaklaştırılması: Kuru fırçalamanın vücudun toksinleri ter yoluyla atmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Fırça üzerindeki kuru kıllar gözenekleri uyarır ve onları açar. Bu, vücudun terlemesini kolaylaştırır ve lenfatik sistemden akan toksin miktarını artırır.

 

İyi Bir Fırça Seçin

 

 

Vücut fırçaları, doğal, sentetik veya sisal gibi bitki liflerinden (agavdan türetilmiş) yapılan doğal kıllar benzeri malzemeler ile yapılabilir. Sırt gibi alanlara ulaşmaya yardımcı olması için uzun saplı bir kıllı fırça seçin; kavraması daha kolay olacaktır.

 

Kuru Vücut Fırçalama Nasıl Yapılır?

 

 

Fırçalama yönü daima ayaklardan ellerden kalbe doğru  dairesel haraketler şeklinde olmalıdır.

 

Ayaklarınızdan başlayarak vücudunuzun merkezine doğru (yukarı doğru) devam edilmelidir. Tahriş etmemek için hassas davranmanız gerekir.

 

Cildinizin ince olduğu bölgelerde hafif baskı uygulayın ve ayak tabanlarınız gibi daha kalın cilde daha sert baskı uygulayın.

 

Uygulama sonrasında duşa girebilirsiniz. Duşun ardından vücudunuza en sevdiğiniz nemlendiricilerden uygulayabilirsiniz.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.