Güzellik Sırları

Vücudunuzu Destekleyecek 10 Yaşlanma Karşıtı Besin


Güzel, ışıltılı bir cilt sağlıklı beslenme ile başlar, ancak bu yaşlanmayı geciktirici besinler bundan daha fazlasına da yardımcı olabilir.

9e2b7c240c71-5d551e89832a1-1-jpg
Vücudunuzu Destekleyecek 10 Yaşlanma Karşıtı Besin
Giriş21.11.2019 17:37

 

 

Beslenmenizi antioksidanlar, sağlıklı yağlar, su, temel vitamin ve mineraller içeren yiyeceklerle desteklediğiniz zaman, vücudumuz yararlı etkilerini cildiniz aracılığıyla gösterecektir.

 

Soluk bir ten ve ince çizgilerle mücadele etmenin en güvenli ve en sağlıklı yolu meyve ve sebze yemektir.

 

 

1. Su Teresi

 

 

Terenin kalorisi düşüktür ve çok çeşitli besinler içerir. Kalsiyum, potasyum, manganez, fosfor içerir. Ayrıca A, C, K, B-1 ve B-2 vitaminleri bakımından zengindir. Tere, cilt antiseptiği görevini üstlenir ve minerallerin vücutta dolaşımını, dağıtımını artırır. A ve C vitaminleri içeriyle zengin olan su teresindeki antioksidanlar ince çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutmaya yardımcı olarak zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirebilir.
Parlayan bir cilt ve genel olarak daha iyi sağlık için bugün salatanıza bu lezzetli yeşilden bir avuç ekleyin!

 

 

2. Kırmızı Biber

 

 

Kırmızıbiber antioksidanlarla doludur. Yaşlandırmayı geciktirme söz konusu olduğunda bu amaca hizmet ederler. Kırmızıbiber, karotenoid adı verilen güçlü antioksidanlar içeriğine ek olarak kolajen üretimi için faydalı olan yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Karotenoidler, birçok meyve ve sebzede gördüğünüz parlak kırmızı, turuncu ve sarı renklerden sorumlu bitki pigmentleridir. Güneş hasarından, kirlilik ve çevresel toksinlerden cildin korunmasına yardımcı olurlar.

 

3. Papaya

 

 

Bu lezzetli gıda, çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Cilt elastikiyetini ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirir. A, B, C, K ve E vitaminleri, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor içerir.
Papayanın içindeki çeşitli antioksidanlar,  yaşlanma belirtilerini geciktirir ve serbest radikal hasarına karşı savaşmaya yardımcı olur. Papaya ayrıca, doğanın en iyi antienflamatuvar maddelerinden biri olarak çalışarak ek yaşlanma karşıtı faydalar sağlayan papain adlı bir enzim içerir. Ayrıca birçok peeling ürününde de bulunur.

 

 

4. Yaban Mersini

 

 

Yaban mersini, antosiyanin adı verilen yaşa meydan okuyan bir antioksidan bakımından zengindir ve A ve C vitaminleri içerir. Yaban mersinine derin, güzel mavi rengini veren şey budur. Cildin güneş, stres ve kirlilikten kaynaklanan hasarlardan korunmasına yardımcı olur.

 

 

5. Brokoli

 

 

Brokolideki anti-enflamatuar, yaşlanmayı geciktiren bir güç merkezidir. C ve K vitaminleri içeriği bakımından oldukça zengindir. Çeşitli oksidanlar, lif, folat, lutein, kalsiyum içerir. Vücudunuzun, cilde güç ve esneklik kazandıran ana protein olan kolajen üretimi için C vitaminine ihtiyacı vardır.

 

6. Ispanak

 

 

Ispanak çok iyi bir nemlendiricidir ve tüm vücudu yenilemeye ve oksijenlendirmeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Ayrıca şu içerikler bakımından da zengindir: A, C, E ve K vitaminleri, magnezyum, demir, lutein (bitkilerde bulunan sarı renkli organik bir renklendiricidir). Ispanak yüksek C vitamini içeriği ile cildi sıkı ve pürüzsüz tutmak için kolajen üretimini artırır. Ama hepsi bu değil. Sağladığı A vitamini, güçlü ve parlak saçları destekler. K vitamini de hücrelerdeki iltihaplanmaya yardımcı olur.

 

 

7. Kuruyemiş

 

 

Fındık, badem, ceviz cilt dokusunu onarır ve cildin nemini korumaya yardımcı olur. Cildi zararlı UV ışınlarından koruyan harika E vitamini içeriğine sahiptirler. Doğal yağ bariyerini koruyarak cilde güzel bir parlaklık verirler. 

 

 

8. Avokado

 

 

Avokado, pürüzsüz ve esnek bir cildi destekleyen, iltihapla savaşan yağ asitleri bakımından yüksektir. Ayrıca yaşlanmanın olumsuz etkilerini önlemek için çeşitli besinler içerirler: K, C, E, B ve A vitaminleri potasyum. Avokadodaki yüksek A vitamini içeriği, ölü deri hücrelerini temizlemenize yardımcı olabilir ve bize muhteşem, ışıltılı bir cilt bırakır. Karotenoid içeriği ayrıca toksinleri engellemeye ve güneş ışınlarının neden olduğu hasarı onarmaya yardımcı olurlar. Ve ayrıca cilt kanserlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

 

9. Tatlı Patates

 

 

Tatlı patates turuncu rengini, A vitaminine dönüştürülen beta-karoten adlı bir antioksidandan alır. A vitamini cildin elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olur. Yani hücre yenilenmesini destekler ve nihayetinde yumuşak, genç görünen bir cilde katkıda bulunabilir. Bu lezzetli sebze aynı zamanda harika bir C ve E vitamini kaynağıdır.  Her ikisi de cildinizi zararlı serbest radikallerden koruyabilir ve parlak tutabilir.

 

10. Nar

 

 

Nar şifalı bir meyve olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. C vitamini içeriği yüksektir ve çeşitli güçlü antioksidanlar içerir. Nar vücudunuzu serbest radikallerin hasarından korur. Bu sağlıklı meyve aynı zamanda punikalajinler adı verilen ve ciltteki kolajeni korumaya yardımcı olarak yaşlanma belirtilerini yavaşlatan bir bileşik içerir.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.