Veysel Candan Mağarası

Bu mağara, ilimizin Başiskele ilçesine bağlı Yuvacık beldesinin Servetiye köyünde bulunur.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
2f4a4e3df1f5-magaralar-jpg
Veysel Candan Mağarası
Giriş19.11.2019 17:09

Bu mağara,  ilimizin Başiskele ilçesine bağlı Yuvacık beldesinin Servetiye köyünde bulunur. Aynı bu bölgede bulunan Cirbin Mağarasının yaklaşık 1 km güneyinde soğuk su mevkinde yer alır.

Bu mağara yaklaşık uzunluğu 200 metre olduğu söylenmektedir. Bu mağaranın yapımı değişik kireç taşları kullanılarak yapılmıştır.Mağaranın ilk 100 metresi göl oluşumu olduğu diğer 100 metrenin son kısımda ise 8 metrelik bir şelale olduğu söylenilir. Tüm yüzeyi görülmemekle birlikte çeşitli taşlarla kaplı olan mağaranın ancak 50-60 metresine görebiliyoruz.

Veysel Candan Mağarası, Kocaeli ilimizin Başiskele ilçesine bağlı Yuvacık beldesinin Servetiye köyünde bulunur. Kent merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunur.

Şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan bu mağara Yuvacık beldesi yolundan 17 km uzaklıkta bulunan Servetiye köyü, Aytepe – Soğuksu mevkiindedir. Toplu taşıma aracı ile ulaşım sağlanamadığı için özel aracınızla gitmeniz gerekiyor.

Oldukça ürkütücü ve gizemli bir havaya sahip mağara turizm açısından önemli bir yere de sahip. İçerisinde ki yarasaları ve tepedeki sarkıtları ile bambaşka bir oluşum olarak Servetiye de konumlanmış durumda. Trekking yapmak isteyenler için de uygun bir konumda yer alan mağara gezmek için güzel bir durak.

İçerisinde bulunan şelale çok güzel manzaralara ev sahipliği yapmakta. Şırıl şırıl akan temiz ve berrak suyuyla insana huzur veriyor. Ama dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. İçerisi çok karanlık olduğu için yanınızda mutlaka bir ışık desteği almalısınız. Ayrıca içeriden ayı çıktığına şahit olunduğu için tek gidilmesi oldukça tehlikeli. Yanınız da bir arkadaşınız olmadan gitmeyin. Vahşi doğaya ilginiz varsa, doğal yaşamı seviyorsanız ilginiz varsa tam size göre bir tercih olacaktır bu mağara gezisi.

Gidip görmenizi bu macerayı tatmanızı tavsiye ediyorum. Tek gidilecek bir yer olmadığını da tekrar hatırlatmakta fayda var. Bir hafta sonu arkadaşlarınızı toplayıp hem mağara gezintisi yapıp hem piknik keyfi yaşayabilirsiniz. Dere içinde yürümek başta zorlasa da suyun serinliğine alışınca inanılmaz zevk verecektir. Aynı zamanda manzarası ve havasıyla kamp ateşi yakıp çadırları kurmak için de muazzam havaya ve doğaya sahip. Serin ve temiz havası güzel doğası bizleri içerisine çekiyor.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.