Güzellik Sırları

Varislere Yaz Ayları İçin Öneriler


Varis problemleri olanlar için mevsime bağlı sıcaklayan hava farklı sorunları da beraberinde getirir. Varis problemi olan kişileri sadece görsellik bile başlı başına sıkıntıya sokar. Kış aylarında kıyafetler ve çoraplar sayesinde görsel açıdan daha kamufle edilebilir olan varisler yaz aylarında tamamen açığa çıkmaktadır.

ee8f018cdaec-unnamed-8-jpg
Varislere Yaz Ayları İçin Öneriler
Giriş10.07.2020 14:54

 

Varislere Yaz Ayları İçin Öneriler

 

Sıcak havaların artmasıyla beraber oluşan şişkin, bükülmüş damarlar hastalara ekstra problemler doğurur. Varisli damarlar, bacak damarlarındaki valfler bozulduğunda oluşur ve kanın kalbe geri itilmesi yerine damarda birikmesine izin verir. Bu birikme zonklama, basınç ve kaşıntıya ek olarak gözle görülür bir şişmeye neden olur. Bazı insanlar için kozmetik kaygıların yanı sıra varis ciddi rahatsızlığa neden olabilir.

 

Varisler Nasıl Anlaşılır?

 

 

Damarlardaki küçük kapakçıklar zayıfladığında varisli damarlar gelişir. Bu valfler genellikle kanın damarlardan geriye doğru akmasını durdurur ve hasar gördüklerinde kan damarlarda birikebilir. Aynı zamanda çok görünür hale gelen bükülmüş ve şişmiş damarlara neden olur.

 

Varisli damarlar, koyu mavi veya mor görünümlerinden dolayı fark edilebilirler, ayrıca sıklıkla derinin altından dışarı çıkabilirler.

 

Varisli damarların diğer semptomları şunlardır:

 

  • Bacaklarda yanma veya zonklama hissi

  • Ağır veya ağrılı rahatsız edici bacaklar

  • Geceleri daha belirgin olabilen kas krampları

  • Ayakların ve ayak bileklerinin şişmesi

  • Varis üzerinde daha ince görünen kuru veya kaşıntılı cilt

 

Yaz Aylarında Varisler Ekstra Ağrı Yapar

 

 

Aşırı sıcaklar, bacaklardaki venleri (toplardamarları) genişletir ve ağrıya yol açar. Zonklama ve hassasiyet daha da artar. Olabildiğince sıkı olmayan kumaşlardan yapılmış bol ve rahat kıyafetlerle vücut sıcaklığı düşürülmeye çalışılmalıdır. Yüzme ve yürüyüş egzersizleri baldır kaslarını çalıştırıp bacaklardaki kan dolaşıma yardımcı olur ve sizi serinletir. Bu tavsiyelerin dışında bir de uyarıda bulunmak gerekir; eğer varis tedavisi görmediyseniz bronzlaşmak için güneşin altında çok kalmamalısınız çünkü varislerinizle ilgili şikayetleriniz artacaktır.

 

Susuz Kalmayın

 

 

Sıcak yaz mevsiminde varis hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri susuz kalmamaya özen göstermektir çünkü yetersiz sıvı alımı kanı koyulaştıracak ve bacaklarda pıhtı oluşma tehlikesi artıracaktır. Söz konusu tablo, pulmoner emboli (akciğerde pıhtı) riskini de beraberinde getirir ve hayati bir sorun oluşturabilir. Bu sebeple varis problemi olanların sıcak yaz ayarında yeterli sıvı tüketimine daha fazla önem göstermesi grekmektedir.

 

Egzersiz Yapın

 

 

Fiziksel aktivite, varisli damarlar için evde tedavide harika bir ilk adımdır. Ne kadar çok hareket ederseniz, kanınız o kadar iyi dolaşır. Buradaki fikir, hasarlı damarlarda toplanan kanın kalbe geri dönmesine yardımcı olmaktır.

Kan akışını iyileştiren düşük etkili egzersiz, varisli damarların sağlıksız niteliklerini tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Yüzme, yürüme, bisiklete binme, yoga ve esneme, kanı dolaştırdıkları ve baldır kaslarını fiziksel yaralanma tehlikesi olmadan çalıştırdıkları için faydalıdır. Orta derecede egzersiz, varis oluşumu için risk faktörlerinden biri olan yüksek tansiyona da yardımcı olabilir.

 

Varis Çorapları Kullanın

 

 

Basınçlı varis çorapları ve damar kapakçıklarınızı doğru konumda tutmanıza yardımcı olur. Bu çoraplar damarların düzgün çalışmasını kolaylaştırır ve kan birikmesini önleyerek, şişlikleri ve ağrıyı azaltır.
Bunlar, bacak damarlarını sıkıştıran ve varisli damarlardaki kan birikmesinden ziyade kanı kalbe dönmeye teşvik eden uzun, ekstra sıkı çoraplardır. Kompresyon çorapları, aksi takdirde fiziksel aktiviteyi engelleyebilecek yaz mevsiminde şişme ve ağrılardan kurtulmaya yardımcı olabilir.

 

Masaj Uygulayın

 

 

Etkilenen bölgelere nazikçe masaj yapmak, kanın damarlarda hareket etmesine yardımcı olur. Optimum etki göstermesi için yumuşak masaj yağları veya nemlendirici kullanabilir. Kırılgan dokulara zarar verebileceğinden, doğrudan damarlara baskı yapmaktan kaçınmak çok önemlidir.

 

UNUTULMAMASI GEREKENLER

 

Bacaklarınızda ister çok ince kılcal damarlar olsun, isterse spagetti görünümlü kalın damarlar, olayın sadece kozmetik değil, tıbbi bir boyutunun da bulunduğunu ve altta yatan bir damar hastalığı olabileceğini unutmayın.

 

Tedaviye başlamadan önce, mutlaka yatarak veya ayakta, çok ayrıntılı bir venöz doppler (bacak ultrason incelemesi) yapılması gerektiğini ve venöz (toplardamar) yetmezliğin hangi seviyede olduğunun belirlenmesi gerektiğini unutmayın.

 

Hafif (1-2 seviyesi) venöz yetmezlik saptanan durumlarda Yüzeyel Köpük Skleroterapi veya Yüzeyel Lazer tedavisi yeterli olacaktır.

 

Orta-İleri (3-4 seviyesi) venöz yetmezlik saptanan durumlarda ise, altta yatan damar hastalığının ciddi bir boyutta olduğunu ve tedaviye öncelikle bu sorunun giderilmesi ile (örn EVTA yapılarak) başlanılması gerektiğini unutmayın.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.