Trending

Üzüm Sirkesi Yapmanın Püf Noktaları


Sonbaharın gelmesiyle birlikte dallardan üzümlerin toplanma vakti de gelir ve bağ bozumu başlar. Üzüm suyundan tutunda şaraba kadar,pekmez reçel ve benzeri birçok ürünün üretimi için nefis mi nefis lezzetli üzümler değerlendirilir.Bir kısmı ise kurutulur.Şifa deposu olmasıyla bu yöntem diğerlerinden ayrılır.Lezzeti de bir başkadır tabi ki. Neyden mi söz ediyorum tabi ki üzüm sirkesinden....

039baf0c039b-uzum-sirkesi-puf-noktalari-4-jpg
Üzüm Sirkesi Yapmanın Püf Noktaları
Giriş21.09.2020 11:09

Ev yapımı organik sirke kullanmak istiyorsanız ama piyasada satılanlara da güvenmiyorsanız kendi sirkenizi kendiniz yapmanız mümkün. Tüm püf noktalarıyla sirke yapalım hep birlikte.Aşama aşama şifalı mı şifalı nefis mi nefis üzüm sirkesini ev de nasıl yapabiliriz? Bu yazımızda da hep birlikte bunu öğrenelim.
Hem de bozulma ve olmama riskini en az seviyeye indirecek yöntemleri de açıklıyoruz. Buyurun Efendim…
 

Üzüm sirkesi yapmanın püf noktaları

 

uzum-sirkesi-puf-noktalari-1

Evde el yapımı nefis mi nefis harika bir üzüm sirkesi hazırlamak için en önemli ve ilk gerekli malzememiz organik, tertemiz, çürüğü olmayan bir üzüm. Kırmızı olur, mor olur ,beyaz olur. İstediğiniz renk veya çeşitte üzüm tercih edebilirsiniz. Üzümlerinizi öncelikle temizlemeniz gerekli. Çöpünden, yapraklarından, dallarından ve çürüklerinden bütün üzümlerinizi arındırın.

Daha sonra üzümleri iyice yıkayın ve sularını süzdürün.Üzümlerin süzüldüğünden emin olun.Sonra sirkeleri koyacağınız cam kavanozları da sterilize edin.Sterilize etmiş olduğunuz kavanozların içine üzümleri yerleştirin.5 litre olan bir kavanoz için 2 kg kadar üzüm kullanmanız yetecektir.

Kavanoza yerleştirdiğiniz üzümlerin üzerine temiz içme suyu ekleyin.Daha sonra 1 yemek kaşığı bulgur,1 yemek kaşığı kuru nohut ekleyin.Tahta bir kaşıktan yardım alarak iyice karıştırın.Eğer elinizde mevcut ise organik,ev yapımı sirke ilave edeblirsiniz.1 çay bardağını geçmeyecek şekilde.Eğer mevcutsa yine sirke anasıda ekleyebilirsiniz.

Hazırladığımız sirkenin ağzını temiz bir tülbent ile örtüp üzerinden lastik geçiriyoruz.10 gün süresince her gün temiz bir tahta kaşıkla sirkemizi karıştıralım.Bu işleme üzümler dibe çökünceye kadar bu işleme devam edelim.


nomaallim

Bu süreçte sirkenin üzerinde beyaz bir tabaka oluşmaya başlayacaktır. Bu tabakaya sirke anası denilmektedir. Bu tabaka oluşuyor ise eğer (20 gün kadar bir süre de oluşur.) tabakayı alın ve sirkenizi süzdürün. Temiz bir kavanozun içine sirkenizi aktarın. Daha sonra 1 yemek kaşığı kaya tuzu,2 yemek kaşığı organik bal veya 1 yemek kaşığı kadar toz şeker ekleyerek sağlamca şöyle güzel bir şekilde karıştırın. Son olarak kapağını kapatıp 10-15 gün daha bekletin. Sirkenin olgunlaşmasını bu süre de beklemiş olacağız.


turkishstylecooking.com

Sirke iyice dinlendikten,olgunlaştıktan sonra kullanmanız için hazır.İster şişelere pay edip ister kavanozdaki hali ile tüketebilirsiniz.Bu sizin seçiminize bağlı.Unutmadan yaptığınız sirkenin içerisinden bir çay bardağı alıp ayırın.Sirke ananızı diğer bir sirke yapımında muhakkak kullanın.Şifası bol olsun,afiyetler olsun.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.