Güzellik Sırları

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları İnanılmaz


Üzüm çekirdeği yağının son yıllarda popülaritesi oldukça arttı. Yüksek miktarda doymamış yağ ve E vitamini içeriğiyle tropikal bir tedavi haline gelmiştir.

e94020d6987a-grapeseed-oil-768x512-jpg
Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları İnanılmaz
Giriş22.06.2020 9:52


 
Üzüm çekirdeği yağı, şarap yapımının bir yan ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Üzümler basılarak şarap yapıldıktan sonra geride üzüm çekirdekleri kalıyor. Üzüm çekirdeği yağı, bu kalan üzüm tohumlarından elde ediliyor. Son yıllarda doğal bir güzellik bakım ürünü olarak üzüm çekirdeği yağı yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bitkisel yağlara sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanmaktadır.
Üzüm çekirdeği genelde tıp literatüründe antioksitatik etkileriyle karşımıza çıkmaktadır. Bilinen en güçlü antioksidandır. Kozmetik sektöründe ise cilt bakımı, saç bakımı, dudak kremleri, losyonlar gibi çok geniş bir kullanım yelpazesi bulunmaktadır. Zeytinyağının neredeyse 2 katı kadar çok yüksek E vitamini içeriğine sahiptir. 

 

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

 

 

Üzüm çekirdeği yağı gözeneklerin tıkanmasını ve sivilce oluşumunu engeller. Üzüm çekirdeği yağının kanıtlanmış olan antimikrobiyal özellikleri sebebiyle, birçok insan bunu akne problemlerini tedavi etmek için kullanıyorlar.

 

Gözeneklerinize derinlemesine girerek ve çatlamalara neden olabilecek bakterilere saldırarak cildinizi daha temiz hale getiriyor.

 

Üzüm çekirdeği yağı cilt tonunu eşitler. Proantosiyanidin adı verilen güçlü bir antioksidan bileşen içerir. Bu antioksidan, cildinizde sürekli kullanıldığında cilt tonunu eşitler.

 

Hücre yenileyicidir, yaşlanmayı geciktirir. Sıkılaştırıcı bir tonik olarak da kullanabilirsiniz. 

 

Yoğun bir nemlendirici etkiye sahiptir. Cildi besler elastikiyetini korur. Bu yüzden kuruluk yaşadığınız her bölgeye bu yüzünüz olabilir, dudağınız olabilir, eller, ayaklar, saç dibinde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Çok güzel sonuçlar alırsınız.

 

Alerjiye karşı kuvvetli bir şekilde direnç kazandırır. Kaşıntısı olanlar, sedef hastaları rahatlıkla kullanabilir.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Damar sertliğini önleyicidir.

 

Vücutta bulunan ödemin atılmasına yardımcı olur.

 

Tansiyonu düzenleyen üzüm çekirdeği yağı şeker isteğinizi de azalttığı için tatlı yeme ihtiyacı hissettirmiyor. 

 

Tıkanmış gözenekleri açarak yağ dengesini düzenler. Cildin yapısını dengeler.

 

Ciltte bulunan lekeler hepimiz için hoş olmayan sinir bozucu bir görüntüdür. B vitamini ve C vitamini bakımından da zengin olan üzüm çekirdeği yağı ciltte bulunan yara, leke ve izleri iyileştirici etkiler yaratarak cilt tonunu eşitler. 

 

Sertleşmiş saçlara duştan sonra uygulanırsa yumuşatıcı etkileri olan üzüm çekirdeği yağı gündelik kullanımda saç dökülmelerini de azaltacaktır. Doğal parlaklığını kaybederek matlaşmış saçlara parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.

 

Gözaltındaki koyu halkaların belirginliğini ve yorgunluk etkilerini ortadan kaldırarak yüzünüzün daha sağlıklı, canlı görünmesini sağlıyor.

 

Bacaklarda bulunan varis görünümünü hafifletir.

 

Masaj uygulamalarında rahatlatıcı özellikler barındırır.

 

Tırnaklar için oldukça besleyici bir ürün olan üzüm çekirdeği yağı tırnaklara bakım yapar, nemlendirir ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

 

Güneşe çıkmadan önce sürüldüğünde UV ışınlarının oluşturabileceği zarardan korur. Cilde sağlıklı bir bronzluk ve nem sağlar. 

 

Omega-3, 6 ve 9 yağ asitleri içerdiği için hücreleri koruyucu özellikleri vardır.
Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarına karşı vücudu dirençli hale getirir.

 

 

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

 

 

Üzüm çekirdeği yağını cildinize doğrudan uygulamanızda bir sakınca yoktur. Düzenli kullandığınız kremlerinizin içerisine ilave edebilirsiniz. Güçlü bir yağ olan üzüm çekirdeği yağını birkaç damla kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca üzüm çekirdeği yağının bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Bu yüzden haricen kullanımının yanında sağlık faydaları için de günde 1 çay kaşığı kadar ağız yoluyla tüketebilirsiniz.


 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.