Uyku Uykusuzluk ve Rüyalar

-

 

Uykusuzluk birçok nedenle ortaya çıkabilir, ancak kronikleşen uykusuzluk çoğu kez uykuya dalma ve uykusuzluk sonucunda ertesi gün kendini kötü hissetme kaygısı ile gelişir. Uyuyamayacağı kaygısı ve beklentisi, kişiyi fiziksel ve ruhsal olarak gergin hale getirir ve bunun sonucunda kişi gerçekten de uyuyamaz. Kişinin fazla istirahat etmesi ve uykusuzluk konusunda büyük bir kaygı oluşturması sonuçta uykusuzluğu besler.

Psikiyatri uzmanı ve psikoterapist  Prof. Dr. Selçuk Aslan bu kitapta, uyku sorunlarını tanımlıyor, bilimsel verilere dayanarak uykusuzluğa neden olan ruhsal sorunların çözüm yollarını ve uygulanabilecek yöntemleri bilişsel davranışçı yaklaşıma dayanarak tüm ayrıntılarıyla anlatıyor.

Uyku, Uykusuzluk ve Rüyalar’da şu sorulara cevaplar bulacaksınız:

• Uykusuzluğa yol açan nedenler nelerdir?

• Uykusuzluk ile baş etmek için düşüncelerinizi ve uyku konusundaki davranışlarınızı nasıl düzenlemeniz daha yararlı olur?

• Uykusuzluk tedavisinde bilişsel davranışçı ve farkındalık (mindfulness) temelli teknikler nelerdir ve nasıl kullanılır?

• Uyku ve rüyalar hakkında bilimsel gerçekler nelerdir?

• Rüyalar insanın iç dünyasını nasıl yansıtır? Rüyaların anlamına bilimsel olarak nasıl yaklaşılır?

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 224

Ebat : 14 x 21,5

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

 

İçeriği Oylayabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.