Trending

Turşu Suyu Neden Bulanır, Bulanıklık Nasıl Engellenir?


Yemeklerin yanında en sevdiğimiz konuklardandır turşu.Kışın kışlık sebzeler ile yazınsa o kıtır kıtır salatalıklar ile lezzetli çıtır çıtır biberler ile yazın tüketmeye doyamadığımız çeşit çeşit sebzeler ile kurarız turşularımızı.Çünkü turşuyu çok seviyoruz.Ayrıca bağışıklık kazanmamız için de sağlık içinde çok faydalı olduğunu unutmayalım.

c1602d3cde1a-preparing-pickle-cucumbers-kitchen_329181-1319-jpg
Turşu Suyu Neden Bulanır, Bulanıklık Nasıl Engellenir?
Giriş08.09.2020 16:18

Turşu kırmak.Eğer bir yiyeceğin mevsimi değilse ve mevsimi dışında tüketmek istiyorsak bir başka mevsime aktarmanın en güzel sağlıklı ve kolay yolu!Ancak her şeyde olduğu gibi turşu kurmanında çok önemli bir noktası var.Turşu Suyu!O lezzetli kıtır kıtır turşuların dayanıklı olmasının ve uzun süre boyunca lezzetinden ve tazeliğinden ödün vermemesinin en önemli sağlayıcısı turşunun suyudur.Ayrıca Turşunun ve turşu suyunun müdavimide çoktur.Eğer doğru bir yol izlenirse gayet pratik bir şekilde de hazırlanabilir.

Fakat bazen turşu sularımız bulanık olabiliyor.Turşu suyunun renginin bulanık olamsı ise maalesef ki turşularımızın bozulmasına sebep oluyor.Turşu kurmak için sabır ve emek gerekir,Bu emeklerimize yazık olmaması için turşu suyu hazırlarkenn dikkat edilmesi gereken bir kaç püf noktasını bu yazımızda sizler için derledik.Bu püf noktalarına muhakkak dikkat edelim ki bulanık olmayan duru turşu sularımız olsun!

 

Turşu suyu neden bulanır? Engelleme Yöntemleri Neler?

Turşu sularınızı hazırladınız ve kavanozlara pay ettiniz. Bir süre sonra rengi değişmeye başladı.Bunu fark ettiğimizde ne yapabiliriz.Bu durum nasıl ve neden oluşur? Peki bunu engellemek mümkün mü?Ne dersiniz?

sirke-suyu-neden-bulanir

Turşu yapmanın en önemli kurallarının başında su, tuz, sirke veya limon oranını çok ayarlamak geliyor. Eğer turşunuzu hazırlarken özellikle su, sirke ve tuz oranları arasında bir dengesizlik varsa suyu bulanıyor ve turşularınız yumuşuyor veya küfleniyor.

Bu durumu engellemenin ilk yolu bu dengeyi kurmaktan geçiyor. 1 litre suya 3 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 çay bardağı sirke oranı yeterli olacaktır.

salatalik-tursusu-nasil-yapilir-8

Buna sebebiyet veren şeylerden birisi de turşu kurarken musluk suyu kullanmak.Eğer turşu hazırlarken içme suyu kullanmaz iseniz turşu sularınızın renginde bulanıklıklar oluşacaktır.Bu noktaya dikkat edelim ve içme suyu kullanmaya lütfen özen gösterelim.

Bu durumla karşılaşıp kötü bir süpriz yaşamamak için turşu hazırlığımızda temiz içme suyu edinmeliyiz.Bu ufak ama çok önemli bir noktadır.Bu minik hususlara dikkat edip özen gösterdiğimiz taktirde kötü süprizlerle karşılaşma riskini de en aza indirgemiş olacaksınız.Ve de mutfakta rahat edecek daha pratik olacaksınız.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.