Trending

Türk İnsanına Özgü Olan Davranışlar


Direkt aklınıza turistlerle olan diyaloglar geldi değil mi? Bizim de öyle. Ülkemiz o kadar içten o kadar sıcak ki bazı davranışlarımız artık geleneksel hale geliyor. Hatta o kadar geleneksel hale geliyor ki bu davranışları yapmayan bizden değildir gibi bir kavrama doğru gidiyor. Zaman içerisinde gelenek olarak algıladığımız davranışlarımıza bir göz atalım bakalım neler varmış.

75534cf83c7b-turist-jpg
Türk İnsanına Özgü Olan Davranışlar
Giriş11.02.2020 17:25

Olmazsa olmazlarımızdan. Arkadaş ortamı olur, yol sorma olur ya da alışveriş olur. Bir turist bizim insanımız ile birkaç dakikadan fazla iletişimde kalabiliyorsa ona Türkçe kelimeler öğretmeye çalışırız. Türklüğün kurallarından mıdır bilinmez ama ilk öğretilen kelime de küfür olur. Hatta o küfrü duymadan bırakmayan insanlar var bizim ülkemizde.

Misafirperverlik

Misafirliğe gidiyorsanız kesinlikle aç olmanız lazım. Tok karna gittiğiniz zaman o misafirliğin gecesi sizin için hiç iyi geçmeyebilir. Yemekler yenecek çaylar kahveler havalarda uçuşacak. Ne olursa olsun Türk olmanın geleneği haline gelmiş olan bir karın doyurma olayımız var. Hiçbir zaman ne kadar çok yedi denilmez. En azından misafirliğiniz süresince.

Yine ortamda yabancı bir turist varsa yenilen ilk yemek kebap olur.

Turist gelmiş. Hem de karnı açmış. Milli yemeğimiz sayılan kebabı yemeden onu buradan yollamak olmaz. Ne olursa olsun kim olursa olsun bizim insanımız onun karnı aç bir turist olduğunu anladığı anda olay biter. İlk durak kebapçıdır. O kebap yenilecek sonra nereye giderse gidebilir.

Mesleklere özgü şakalar

Ülkemizde en çok gelenek haline gelmiş olan olay bu galiba. Her mesleğe özgü şaka yapabilirsiniz. Lastikçiyseniz hava pompasını arkadaşınıza tutacaksınız. Ya da lokanta sahibiyseniz en yakın arkadaşınıza bol acılı bir şeyler yedirmeden oradan ayrılması olamaz. Bu her meslekte geçerlidir affı olmaz.

Muhabbet kuşu ya da papağana küfür öğretmek

O hayvan konuşmaya başladığı andan itibaren olay bitmiştir. Babacık diyebilir. Hatta o kuş cümle bile kurabilir. Ama basit bir küfür edemiyorsa o kuş tam olarak eğitilmiş sayılmaz. Sadece kuş için geçerli olan bir şey de değildir. Yeni doğan bebekler yarım yamalak konuşurken onlara birkaç kelime öğretmek lazım.

Topluluk içinde sesi güzel biri varsa onun işi bitmiştir.

“Hele yanık bir türkü söyleyiver gurban” diyerek olaya giriş yapılmış olabilir. Topluluk içerisinde oturup muhabbet ettiğiniz zaman bu muhabbetin sonu şarkıya bağlanacaktır. Ortamın sessizliğini gidermek isteyen sivri zekalı bir arkadaşınız vardır illaki. O sırada size güzel bir şarkı söyletmek isteyecektir. Ne kadar söylemek istemeseniz de karşı cinsten yakışıklı ya da güzel birisi varsa onu etkilemek lazım diyerek o şarkıyı söylersiniz. Kaçarınız yok.

Kahvehanelerde vakit geçirmek

Davranış olmayabilir. Ama geleneksel sayılır. Babalarımız emekli olduğunda ilk birkaç ay evde rahat rahat kafa dinlemek isterler. Ama o süre birkaç ay olmuyor. En fazla bir hafta sonra bunalan baba kendisini en yakın kahveye atar. Orada emekli arkadaşlar edindikten sonra her gece batak partileri, okey partileri hiç bitmez. Belki de evdekiler için en yararlı şey böyle olması.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.