Güzellik Sırları

Topuk Çatlağı Şikayetinize Çözüm


Çatlak topuklar yaygın bir ayak problemidir. Yetişkinlerin yüzde 20'si ayaklarında çatlak topuk problemleri yaşıyor. Bu hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilir ve kadınları erkeklerden daha fazla etkiliyor.

topuk-catlagi-sikayetinize-cozum-b8a36dbe-7a78-4073-b06b-116b13aab7b5
Topuk Çatlağı Şikayetinize Çözüm
Giriş19.11.2019 13:56

 

Topuk çatlakları farklı farklı sebeplerden ortaya çıkabiliyor. Çoğu insan için topuklarının çatlaması ciddi değildir. Bazı durumlarda topuklardaki çatlaklar çok derinleşip ağrılara sebep olabilir. Çatlak topukların tedavisi ve önlenmesi, uygulanabilecek en iyi ev ilaçları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.
 

Topuk çatlakları her kadında olduğu gibi erkeklerde de görülen bir durumdur. Bu durumu önlemenin en önemli yolu cildi nemli tutmaktır. Banyodan sonra cildiniz uygun bir nemlendiriciyle topuklarınızı nemlendirebilirsiniz. Eğer size uygun bir nemlendirici bulamadıysanız vazelin kullanın. 

 

 

Vazelin sertleşen kuruyan topuklarınızı yumuşatır, cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak nemi içeri hapseder. Vazelini yatmadan önce sürüp pamuklu bir çorap giyerseniz topuklarınız sabaha kadar yumuşacık olacaktır. 

 

Doğal ve bitkisel ürünler kullanmak istiyorsanız aloe vera ve badem yağını tavsiye edebiliriz. Ayrıca bal ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız kür topuklarınızı yumuşatmaya ve çatlaklarınızı geçirmeye iyi gelecektir. Bir çay kaşığı balı bir yemek kaşığı zeytinyağı ile iyice karıştırın bu karışımı topuklarınıza ovalayarak sürün ve yaklaşık 20 dakika kadar bekletin. Bu bakım cildinizi yumuşattığı gibi balın antibakteriyel özelliği ile çatlakları olası enfeksiyonlardan koruyacaktır. 

 

Topuklarınız çatlıyorsa topukları açık ayakkabılar giymeyin ev içinde de olsanız şikayetiniz geçene kadar pamuklu hava alan çoraplar kullanın. Eğer çatlaklar yürümenize engel oluyor ve kanama oluyorsa durum ciddileşmeden bir doktora görünün.

 

Topuk Çatlağı İçin Tarif
 

 

Avokado yağı çok kuvvetli bir besleyici özelliğe sahiptir. Soğuktan ve güneşten sertleşmiş ciltleri yumuşatan besleyen onarıcı etkiye sahip bir yağdır. İçerisinde vitaminler mineraller ihtiyacımız olan her şey var. Yaşlanmakta olan cildi çok derin nemlendiriyor ve besliyor. 

 

Susam yağının kalın kaplayıcı bir yapısı vardır. Burada elde edeceğimiz etki topuk derisinin içerisine derinlemesine nüfus etmesi oradaki dokuyu hem aşındırıp hem de nemlendirmesidir. Deriyi yumuşatarak C vitamininin etkisini artıracaktır. 

 

Bir miktar limon suyu ekleyeceğiz çünkü topuğumuzu yumuşatmak için topuktaki o sert deriyi aşındıracak içeriklere ihtiyacımız var. Limondaki C vitamininin içerisindeki askorbik asit bize bu etkiyi sağlayacaktır. Cildin üst derisini ince ince zarar vermeden soyacak enzimler asitlerde var bu sebeple limon burada etkili olacaktır. Sadece elinizde olan yağlarla da karışımı hazırlayabilirsiniz ama hepsini kullanırsanız daha faydalı besleyici bir karışım olur.

 


Malzemeler

 

 

  • Avokado yağı 

  • Tatlı badem yağı

  • Hindistan cevizi yağı

  • Susam yağı

  • ½ Limon Suyu 

 

Hepsini eşit miktarda birer tatlı kaşığı olacak şekilde bir kabın içerisine alın. Hazırladığınız bu yağı her akşam sürebilirsiniz. Haftada 2 yada 1 kez ponza yaptıktan sonra kullandığınızda daha fazla etkilerini göreceksiniz. Bol bol sürün ki emsin gece boyunca çalışsın içindeki c vitaminleri ölü hücreleri biraz daha aşındıracaktır. Parmak uçlarına sertleşen bölgelere uygulayıp çorabınızı giyip yatabilirsiniz.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.