Güzellik Sırları

Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?


Tırnaklarınıza bakma söz konusu olduğunda, manikür yaptırmak tek seçenek değildir. Aslında tırnaklarınıza günlük olarak bakmalısınız. İşte bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı basit püf noktaları ve ipuçları.

5890d1328d87-maxresdefault-3-jpg
Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?
Giriş11.01.2020 9:26

 

Güçlü ve parlak tırnaklar her zaman iyi görünür ve genel olarak sağlıklı olduğunuzu gösterir. Bazılarımız bu konuda diğerlerinden daha şanslı olsa da tırnak sağlığı tamamen size bağlıdır. Daha iyi ve daha güçlü olmaları için her zaman bir çözüm yolu vardır. Ve doğanın bunun için sunabileceği çok şey var. Biz de tırnak sağlığınız için gerekli olacak birkaç doğal öneride bulunmak istedik ve bu içeriği hazırladık.


İyi Beslenin

 

İçten bakım emin olun dıştan yaptığınız bakımdan daha hızlı etki gösterecektir. Tırnakların sağlıklı kalması için beslenme çok önemlidir. Protein, omega-3 yağ asitleri içeren besinler tüketmeye özen gösterin. Ayrıca biotin içeren yiyecekler yemek kırılganlığı azaltır ve selenyum beyazlamış tırnak yataklarını önler. Susuz kalmamak için bol su için.

 

Nemlendirici Kullanın

 

Elinize losyon veya yağ sürerken, tırnaklara ve tırnak etlerine de uyguladığınızdan emin olun. Sık yıkıyor veya el dezenfektanları çok kullanıyorsanız cilt ve tırnak yatağı kuruyabilir mümkünse her yıkamadan sonra nemlendirmek için yanınızda bir krem bulundurmayı deneyin. 

 

 

Tırnak Etlerinize Özen Gösterin

 

Manikür sırasında tırnak etlerinizin kesilmesini önleyin. Tırnak etlerinin bakteriler için bir bariyer olması amaçlanmıştır ve onları kesmek ağrılı enfeksiyonlara yol açabilir. Onları nemlendirip bir kütikül itici ile geri itebilir ve sadece ölü deri parçalarını kesebilirsiniz.

 

 

E Vitamini

 

E Vitamini yağı sadece tırnak durumunu değil, tırnak yatağını da iyileştirir. Hasar görmüş ve kırılgan tırnakları onarmak, düzeltmek ve tırnak etlerini iyileştirmek için kullanılır. Kan dolaşımını ve tırnak büyümesini arttırır. E Vitamini yağını doğrudan tırnaklarınıza ve tırnak diplerinize uygulayın.

 

 

Hindistan Cevizi Yağı

 

Hindistan cevizi yağı iyi bir antioksidandır, bu nedenle tırnakları serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korur. Hindistan cevizi yağı ayrıca çok iyi antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Tırnaklara ve etraflarındaki cilde hindistancevizi yağı sürün ve emilene kadar masaj yapın.

 

 

Elma Sirkesi

 

Elma sirkesi tırnakları düzleştirmek, tırnak etlerini yumuşatmak ve tırnakların daha hızlı büyümesine yardımcı olur. Bir çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyin ve birkaç dakika bekletin. Sonuçlardan memnun kalana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz.

 

 

Çay Ağacı Yağı

 

Çay ağacı yağı çok güçlü bir antiseptik ve antifungal maddedir. Saf çay ağacı yağı uygulamayın, daima bir yağ ile seyreltin. 2 damla çay ağacı yağını yarım çay kaşığı zeytinyağı, badem yağı veya hindistancevizi yağı ile karıştırın, tırnaklara ve etrafındaki cilde uygulayın ve birkaç dakika masaj yapın.

 

 

Limon Suyu

 

Limon, kollajen üretimini hızlandıran ve tırnakları güçlendiren C Vitamini bakımından yüksektir. Limon suyu ayrıca alfa-hidroksi asit içerir. Bu, tırnakları hafifletir ve tırnaklardaki mikro çatlakları iyileştirir. Bir limonun yarısını sıkın, 1 bardak ılık suyla karıştırın ve tırnaklarınızı içinde 5-10 dakika bekletin.

 

 

Zeytinyağı

 

Zeytinyağı tırnakları nemlendirmek ve beslemek için son derece iyidir. Tırnaklardaki hasarları onarabilen ve büyümesini uyaran E Vitamini içeriği bakımından yüksektir. Zeytinyağını seyreltici yağ olarak da kullanabilirsiniz. Tırnaklarınıza zeytinyağı sürün. 5-10 dakika masaj yapın.

 

 

Yumurta Sarısı Ve Bal

 

Yumurta sarısı, zayıf, ince ve kırılgan tırnakları güçlendirmek ve tırnak etlerini yumuşatmak, nemlendirmek için çok etkili olan yüksek miktarda A Vitamini ve yağ asitleri içerir. İşe yararlılık seviyesini daha da yükseltmek için, antifungal özelliklere sahip bir miktar bal ekleyin. Bir yumurta sarısını yarım çay kaşığı ılık bal ile karıştırın, karışımı tırnaklara ve etrafındaki cilde uygulayın, 15 dakika bekletin ve yıkayın.

 

 

Keten Tohumu Yağı

 

Keten tohumu yağı, yağ asitleri, mineraller ve antioksidanlar içermesiyle bilinir; bu da bu yağı tırnak büyümesini arttırmada etkili kılar. Tırnaklara keten tohumu yağı sürün ve birkaç dakika masaj yapın.

 

 

Badem Yağı

 

Badem yağı A, B ve E Vitaminlerince çok yüksektir. Tırnakları onarır, nemlendirir, besler ve tırnak etlerini yumuşatır. Tırnağa ve çevresine ılık badem yağı sürün ve 2-3 dakika masaj yapın.

 

 

Jojoba Yağı

 

Jojoba yağı birkaç tür yağ asidi, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içerir; bu yağ, tırnakları daha güçlü ve daha kalın yapar. Tırnak ve etrafındaki cilde ılık jojoba yağı sürün ve 2-3 dakika masaj yapın.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.