Trending

Termosunuzun Kötü Kokmasını Engelleyecek 5 Yöntem


Termosu kullandık yıkadık bir kenara kaldırdık.Ardından tekrar lazım oldu ancak termosta kötü bir koku var.Bununla karşılaşmamak için sizlere 5 yöntem sıraladık.Dilediğinizi kullanıp daha sonra kötü süpriz yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

5c37f099bbb0-termos-kokusu-nasil-gecer-2-jpg
Termosunuzun Kötü Kokmasını Engelleyecek 5 Yöntem
Giriş16.09.2020 13:57

Termosun içine tuz koyup bekletme

Tuzun kötü kokuları çekebilme yeteneği olduğunu bildiğimiz için mutfak temizliğinde de ve daha bir çok alanda da kullanıyoruz. O zaman termos temizliğinde de bu özellikten yararlanabiliriz. Yapacağımız iki şey var. Termosun kapağını açmak ve termosun büyüklüğü oranında yarım bardağı ile 1 çay bardağı arasında değişen bir ölçüde tuz eklemek. Son olarak termosun kapağını aşırı sıkı olmayacak şekilde kapatın.
Böylece termosunuzu akşamdan sabaha kadar bekletin. Sabah uyandığınızda yıkayıp güzel bir şekilde duruladıktan sonra termosunuzu kokusuz bir şekilde kullanabileceksiniz. Tuzundan tamamen arındırdığınıza emin olun!

 

 

Termosu sirkeli suyla yıkama

Mutfak temizliği için en yakın ve doğal dostumuz tabi ki sirke.Bu noktada bizi yalnız bırakmıyor.Üstelik yine basit pratik bir yöntemden bahsediyoruz.Termosun içerisine 1 çay bardağı kadar sirke döküyoruz.Üstüne oda sıcaklığında dolu dolu su ekleyin.Kapağını kapatıp iyice çalkalayın.Ardından suyu açıp termosu iyice yıkayın.Sirke termosun içerisinde bulunan kötü kokuyu giderecektir.
İyi bir şekilde duruladığınızdan eminseniz içerisinde sirke kokusu kalmayacaktır.Ama şüpheniz varsa içiniz rahat etsin diye sirkeli suyla yıkamanızı ardından her zamanki bulaşık deterjanınız ile de bir tur yıkayıp durulayabilirsiniz.

 

Termosa maden suyu koyup bekletme

Tuzun termosunuzun içini aşındıracağını düşünüyorsanız ve endişeniz varsa tuz yerine maden suyu da kullanabilirsiniz.Bu işlemimiz de yine pratik ve kolay.Termosun içine bir şişe maden suyunu dökün ve ağzını fazla sıkı olmayacak bir biçimde kapatın ve dikkatli bir şekilde çalkalayın.Ardından termosun kapağını biraz ara bırakıp bir gece bekletin.Ertesi sabah yine yıkayıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Karanfilli su hazırlayıp termosta bekletme


Her yolu denediyseniz yine de termosun içinden garip garip kokular yükseliyorsa size daha keskin bir çözüm sunabiliriz.Karanfilli su hazırlayacağız.Karanfilin keskin kokusu yardımcı olacaktır.Bir tencereye su dolduruyoruz.Ve içersine karanfil atıp kaynatıyoruz.Bu hazırladığımız  karanfilli suyu termosun içerisine döküyoruz yine ve termosumuzun kapağını kapatarak bu şekliyle bir gece bekliyoruz.Sabah içinde ki suyu döküp termosumuzu deterjan ile yıkayıp iyice durulayın.Durulanan termosun içinde karanfil dahil hiçbir koku kalmayacaktır.

 

Termosun kapağını sıcak suda bekletme


Termosta ki kötü kokulara hiçbir şekilde çözüm bulamıyorsak gözden kaçırdığımız bir nokta var demektir.Belki de gözden kaçırdığımız nokta termosun içi değil de kapağıdır.Bir kaç katmandan oluşan termos kapakları da içerlerinde koku barındırabiliyor.Bu da içine koyduğumuz her türlü içeceğin kokusunu olumsuz etkiliyor.Bu sebeple termos temizlerken kapağınıda asla geriye atmamalıyız.Bugüne dek sadece kapağı duruladıysanız hemen su kaynatın.Kaynatmış olduğumuz suyu bir kaba dökelim içinede termos kapağını atalım.Termos kapağını suyun içinde bir gece boyunca bekletelim.Ertesi gün ise rutin olarak yaptığınız gibi yıkayıp durulayın.Artık kullanıma hazır.


 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.