Trending

Temizlik Sırasında Yapılan 12 Hata


Her insan evi hep temiz olsun pırıl pırıl parlasın ister. Kıyafetleri,çarşafları,evinin odaları misler gibi temizlik kokusuyla dolsun ister .E bu isteğimizin gerçekleşmesi için elimize bir bez alıp tüm evi dip köşe temizlemeden bezi bırakamıyoruz.Bu temizlik kokusuna bayılıyoruz çünkü.Bunun da bir sürü püf noktası bulunuyor.Ama elbette hepsini uygulamamamız gerekmiyor.

6be125c387ad-beyaz-camasirlar-icin-beyaz-sirke-jpg
Temizlik Sırasında Yapılan 12 Hata
Giriş17.09.2020 16:25

Her insan evi hep temiz olsun pırıl pırıl parlasın ister. Kıyafetleri,çarşafları,evinin odaları misler gibi temizlik kokusuyla dolsun ister .E bu isteğimizin gerçekleşmesi için elimize bir bez alıp tüm evi dip köşe temizlemeden bezi bırakamıyoruz.Bu temizlik kokusuna bayılıyoruz çünkü.Bunun da bir sürü püf noktası bulunuyor.Ama elbette hepsini uygulamamamız gerekmiyor.

Farkına varmadan yaptığımız,uyguladığımız yöntemler bir yana dursun eşyalar,yüzeyler ve kıyafetlere zarar veren yanlışlar bunlar. Bu içeriğimizde o bayıldığımız temiz ferahlık hissinden mahrum kalmayın diye temizlik yaparken yapılan hataları sıraladık.

Çamaşırların renginin solmasını engellemek için tuzlu su kullanıyorsunuz.

Bunu yapmak yanlış çünkü tuzlu su çamaşırınızın ya da kumaşın rengini korumaz.Böyle bir etkisi bulunmuyor. Yani bu işlemi boşuna uyguluyorsunuz artı zahmet oluyor sizin için.Zamanla tuz kullandığınız halde yine de çamaşırların renklerinin yine de solduğunu görmüş olacaksınız.En doğru olanı renkli çamaşırlar için olan doğru deterjanı doğru bir ölçekte kullanmak.

 

Birden fazla temizlik malzemesini karıştırıyorsunuz.

Bu yanlış! Çünkü içeriklerinde bulunan kimyasal bileşenlerin birbirine karıştırılmaması gerekiyor.Bu tehlikeli çoğu zaman da bize faydası bulunmayan bir şey.Emeğimizi ve vaktimizi boşuna harcamış hem de ürün müsrifliği yapmış oluyoruz.En iyisi siz ihtiyacınıza göre en uygun tek deterjanı kullanın

 

Kesme tahtasını bulaşık deterjanıyla temizliyor ya da bulaşık makinesine koyuyorsunuz.

Kesme tahtasını bulaşık makinesine atmak da bulaşık deterjanıyla yıkamakta yanlış. Bu ürünler genelde ahşap olmaları sebebiyle bütün bakterileri içinde tutuyor. Köpüklü olan bir ürün kullanıldığında ahşap malzeme geç kuruyacağı için  ve yine köpüğü içine çekmiş olduğu için bakterilere uygun bir ortam sağlayacaktır.Her kullanımınızdan sonra sudan geçirin ve tezgaha dik bir şekilde yaslayarak kurutun.

 

Ahşap mobilyaları çayla parlatmaya çalışıyorsunuz.

Çayla ahşap mobilya parlatmaya çalışmanız yanlış bir uygulama. Çay yapısı ve rengi nedeniyle boyaya benzer özellikler barındırsa da içinde bulunan su mobilyalarda ve yüzeylerinde leke bırakıyor.Bu çeşitte ki yüzey ve mobilyaları parlatmak için çay yerine zeytinyağı ya da limon suyu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 

Çamaşır makinenizi temizlemiyorsunuz.

Çamaşır makinesini yıkamamak da en büyük sorunlardan.Bu yanlışı da çok yapıyoruz.Makinenin içerisinde deterjan kalıntıları kalabilir ve kireç birikebilir.Yıkama aşamasında soğuk su kullanılması da makine içersinde bakteri üremesine sebep olur.Bu da zamanla makinenin zamanla çalışma kalitesine zarar verir.Çamaşır ve kıyafetleriniz tam temizelenmez aynı zamanda kötü kokuya da sebebiyet verir.Bu nedenşe makinenin deterjan ve yumuşatıcı kısımlarını ,iç kısımlarını ve körük lastiğini ayrı ayrı düzenli aralıklar ile temizlemeliyiz.

 

Temizlik spreylerini yüzeylere direkt olarak sıkıyorsunuz.

Kullandığımız temizlik spreylerini yüzeylere doğrudan uygulamak da yanlıştır.Bunun nedeni temizlik ürününün tezgah ve ayna gibi yüzeylere direkt olarak uygulandığında içinde bulunan çözeltinin yüzey üzerinde çizgi şeklinde ya da bölgesel birikerek kalıcı bir iz bırakıyor olması.

 

Sirkenin temizlikte her sorunu çözdüğünü düşünüyorsunuz.

Sirke evet önemli ve etkili bir ürün.Ancak sandığımız gibi her sorunu çözmüyor.Sirke asidik bir yapıya sahip.Bu da kimi yüzeyler için zarar verici bir malzemeye dönümesine sebep oluyor.Mesela yaş ya da mermer yüzeyler için sirke kullanmak yüzeyde çiziklere ve çıkması zor lekelere neden oluyor.Bu tür yüzeylerin ömrünü ve parlaklığını uzatmak için çamaşır deterjanı ve ılık su kullanmak daha faydalı olacaktır.

 

Gümüşleri parlatmak için diş macunu kullanıyorsunuz.

Diş macununu diş parlatmak için kullanalım lütfen.Gümüş parlatmak için değil.Çünkü diş macunu gümüş için fazlasıyla aşındırıcı bir madde olma özelliğine sahip.Bu nedenle diş macunuyla gümüşlerimizi ovaladığımızda parlatmak yerine sadece aşındırmış oluyoruz.Gümüş parlatmak için destek alacağınız ürünler limon suyu ve karbonat sadece.

 

Camları güneşli havalarda siliyorsunuz.

Güneş çıksa da cam silsek diye bekleriz çoğumuz.Oysa bu da yanlış.Çünkü cama sıktığımız cam sil çok hızlı bir şekilde kuruyor bu da cam da leke oluşmasına sebep oluyor.Ardından tekrar bu lekeleri çıkarmak için çaba harcamamız gerekiyor.Bu da yine vakitten ve güçten çalıyor.

 

Kuru bez veya toz fırçasıyla toz alıyorsunuz.

Kuru bir bez ile toz almak ya da toz fırçasıyla toz almak tozları sadece bir yerden alıp başka bir yere taşıyor.Islak bir bezden yardım almak çok daha faydalı.Çünkü toz beze yapışacak böylece her temiz bezle sildiğimiz alanın gerçekten tozunu almış olacağız.

 

Çamaşırlarınızı makineye atarken fermuarları açık bırakıyorsunuz.

Çamaşırları makineye fermuarı açık bir şekilde atmak diğer kıyafet ve çamaşırlarınızın zarar görmesine neden olacaktır.Fermuar açık olduğu zaman dişleri ile özellikle de hassas kumaşlarda can sıkıcı durumlara söküklere sebep oluyor.Bu nedenle fermuarı bulunan kıyafetlerinizi makineye atarken fermuarlarını kapatmayı unutmayın!

 

Yastık ve battaniyeleri sadece 1 tur yıkıyorsunuz.

Yastık yorgan ve battaniye gibi eşyaları bir tur yıkamak yanlış.Köpük yıkama esnasında yün yapılarından dolayı içine çekiliyor.Yastık ya da battaniyenin kuruması zorlaştırıyor ayrıca rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor.Siz emin olmak adına yıkadıktan sonra sadece su ile bir tur daha yıkayın.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.