Trending

Tek Başına Yapılabilecek Aktiviteler


İnsan insanın zehrini alır demiş atalarımız ancak daima öyle olmuyor. Bazen insan yalnız kalmak istiyor.

634ae9ec5a2c-silhouette-hiker-dog-jpg
Tek Başına Yapılabilecek Aktiviteler
Giriş29.11.2019 17:08

 

Başka dillerde de kuşkusuz karşılıkları vardır ama Türkçe’deki "kafayı dinlemek sözü" bu psikolojiyi açıklayan en güzel deyimlerden birisidir. Dinleyin kafanızı, bakın neler söyleyecek, kendi içinizde neler keşfedecek. İnsan yalnız kalınca yapabileceği birçok aktivite vardır, yalnızlığı pozitif anlamda kullanmayı bilirseniz çok verimli olabilir. Örneğin;

 

Kitap Okuyun

 

 

Başlı başına bir iştir. Zevkinize göre, ne zamandır okumayı planladığınız kitabı alın, uzatın ayağınızı, başlayın okumaya. Veya zevklerinizin, alışa gelmişliğinizin dışına çıkarak farklı türlerde kendinizi test edin, "aslında bu tür de fena değilmiş" dediğiniz olabilir.  Hiç kimseye gereksinim duymazsınız, bir kitabınız, bir siz. Üstelik yeni şeyler öğrenmenin hiçbir zararı yoktur, gün gelir okuduğunuz bir cümle bir yerlerde mutlaka işinize yarar.

 

Müzik Dinleyin

 

İşte bütünüyle size ait bir aktivite daha. Ne hoşunuza gidiyorsa dinleyin, kim karışır? Müzik daima yatıştırıcıdır ve demişlerdir ki müziksiz hayat hatadır. Hatta kendinizi müziğe kaptırıp dans edin. Kimse size bakmıyor, arzu ettiğiniz gibi davranın.

 

Yeni Tarifler Deneyin

 

Yalnız başına takılmayı seviyorsanız yemek yapmak da yapabileceğiniz şeyler arasında geliyor. Şayet mutfağa ilginiz varsa kendiniz için yemek yapıp güzel bir sofra bile hazırlayabilirsiniz. Şimdiye kadar merak ettiğiniz tüm tarifleri açın, malzemelerinizi hazırlayın ve yavaş yavaş yemeğinizi hazırlayın. Hem belli mi olur belki de hiç bilmediğiniz yeteneklerinizi keşfedeceksiniz. Bir şeyler yapabilmenin gururunu yaşayacaksınız. İsterseniz buradan yemek tariflerimize göz atabilir, yüzlerce tarif arasından zevkinize uygun olanı deneyebilirsiniz.

 

Film İzleyin

 

Uzaktan kumandanın size, yalnızca size ait olması ne çok büyük bir güçtür esasında, yaşayanlar bilirler. Kimseye beğendin mi, kalsın mı, ne seyretmek istersin demeden veya seyredecek başka şey bulamadın mı diye eleştirilmeden film ya da dizi izlemek büyük keyiftir. Hatta sabun köpüğü diye adlandırılan konuları tercih edin. Yorgun beyinleri dinlendirir.

 

Kafanıza Göre Gezin

 

Bu, yalnız olduğumuzda yaptığımız şeylerin hemen hemen başında gelmektedir. Bir insanı tanımanın en iyi yöntemlerinden biri onunla tatile çıkmaktır derler. Bir de kendinizle tatile çıkmayı deneyin, belki de kendinizde keşfedeceğiniz veya daha önce bilmediğiniz yönler bulacaksınız. Bütün bu sıkıntılardan uzak, yalnız başına dolaşmak muhteşem bir dinlence olabilir. Maceracı ruhunuz var ise, atlayın bir motosiklete sürün, gidin.

 

Bisiklet Sürün

 

Bisikletinizi alın, rotanızı çizin, termosunuza kahveyi, mataranıza suyu koyup düşün yollara… Hem spor yapmış olacaksınız hem de sürekli bulunduğunuz yerden kaçarak bir farklılık yapmış olacaksınız. Kulaklığınız da yanınızdaysa ne âlâ. Takın kulaklığınız, açın en sevdiğiniz müziği ve pedal çevirip kendi iç dünyanıza yolculuk yapın.

 

Şehir Dışına Çıkın

 

Biliyoruz çok iddialı bir başlık gibi görünüyor ancak neden olmasın? Hatta kendinizi sınırlamayın, yurt dışına dahi çıkın. Kesin biletinizi, yapın planınızı ve görmek istediğiniz yerleri tek başınıza gezin. Kimseye ayak uydurmak zorunda değilsiniz, kalmak istediğiniz yerde istediğiniz kadar kalın, görmek istediğiniz yerleri görün.

 

Balık Tutun

Rotative spinner that guy holds in hands. he rotates reel with left hand. he is at lake. it is evening outside. Premium Photo

Balık tutmayı seven biriyseniz zaten bunu sürekli yapıyorsunuzdur çünkü bir noktadan sonra vazgeçilmez bir hobi olabiliyor. Daha önce hiç balık tutmadıysanız bu keyfi mutlaka yaşamanızı öneririz. Alın oltanızı, gidin en yakın balık tutabileceğiniz yere ve oltayı sallayıp sabırla balığın oltanıza gelmesini bekleyin. Emin olun burada okuduğunuzdan daha keyifli olacaktır.

 

At Binin

Rider trains with the horse Free Photo

Başlarda kolay olmayacaktır hatta korka da bilirsiniz ancak acemiliği üzerinizden attıktan sonra vazgeçilmez hobilerinizden biri olacaktır at binmek… At hareket etmeye başladığı anda o heyecanı içinizde hissedecek ve bu adrenalinin tutkunu olacaksınız. Ayrıca at denen canlının ne kadar muhteşem bir varlık olduğuna şaşıracaksınız.

 

Kamp Yapın

Side view of woman enjoying the view while camping outdoors Free Photo

Kamp yapmak da tek başına yapılabilecek aktivitelerden birisidir. Kamp malzemelerinizi alın ve doğa ile bir randevuya çıkın. Deniz kenarı, dağ başı, ormanlık alan ya da festival yerleri… Canınız nereyi istiyorsa oraya gidin. Şehrin gürültüsünden uzak olmak size iyi gelecektir. Tek başınıza dışarıda kalma fikri sizi korkutuyorsa kalabalık kamp alanlarını tercih edebilirsiniz.

 

Yüzmeye Gidin

Female swimming on back close up Premium Photo

Sizi adeta uçuyormuş gibi hissettirecek bu aktivite aynı zamanda sizin için çok iyi bir spor olacaktır. Zira kan dolaşımınız hızlanacak ve vücudunuzdaki bütün kaslar çalışacaktır. Yüzme sırasında salgılanan serotonin ve dopamin salgıları sayesinde bu sporun aşığı olabilirsiniz.

 

Yoga Ve Meditasyon Yapın

Young woman doing yoga in lotus position at home Free Photo

 

Ruhu ve zihni dinlendirmenin, eğitmenin ve iyileştirmenin en iyi yollarından biridir yoga… Kendi iç dünyamıza yolculuk yaparak kendimizi hem tanıyacak hem de eğiteceğiz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey yalnızlık ve sessizlik. İkisi bir araya geldiğinde huzur için yeterli olabilecekken işin içine bir de yoganın girdiğini düşünün.

 

 

Yalnızlığın Tadını Çıkarın

 

Yatakta döne döne yatıp hayaller kurmak da bir nevi aktivite sayılabilir. Kendi hayatınızın muhasebesini yapıp artıları eksileri düşünür ve kendinizi derlenip toplanmış hissedersiniz. Ya da evin içinde gizli kalmış köşeleri şöyle bir elden geçirin. Çamaşır çekmecenizi, çantanızın içinizi, mutfak dolaplarını düzenleyin. Hepsi bir çeşit terapi gibidir. Fransız felsefeci Jean Paul Sartre'nin  “Başkaları cehennemdir.” dediği bir lafı vardır. Siz kendi cennetinizin tadını çıkarın.

 

Eğer hala ne yapmaya karar veremediyseniz burcunuza göre seçim yapabilirsiniz. Aşağıda burcunuza göre tek başınıza yapabileceğiniz aktiviteleri yazdık.

 

Teknolojiyle beraber sosyal mecralarda yüzlerce belki binlerce arkadaşımız var değil mi? İş yerindekiler, okuldakiler ve çevremizde bulunan herkesle sürekli iletişim ve etkileşim halindeyiz. Ama bazen kalabalıktan sıyrılıp kendimizle baş başa kalmak isteyebiliyoruz. İşte burcunuza göre yalnız kalmak istediğiniz anlarda yapabileceğiniz ve keyif alacağınız eğlenceli aktiviteler…

 

1. Koç – Evinizle İlgilenin

A strong willed woman in a construction helmet, mittens, goggles and overalls is engaged in repair and construction work at home. concept of a strong and independent woman Premium Photo

Koç burçları girişimci ve inatçı burçlar olarak bilinir. Koç burçları için evleriyle ilgilenmek yaratıcılıklarını besleyecektir. Aylardır planladıkları yatak odasında boş duran duvarı boyayabilir, dolaplarını düzenleyebilir veya “kendin yap” teknikleri ile evlerindeki eski eşyaları değerlendirebilirler. Tüm bunlar Koç burçlarına çok iyi gelecektir, sonucu görünce kendileri ile gurur duyacaklar.

 

2. Boğa – Spor Yapın

Young attractive woman doing sport exercises in morning sunrise on sea beach, healthy lifestyle, listening to music on earphones, wearing pink windbreaker jacket, making stretching in rubber band Free Photo

Boğa burçları vücutları için bir hedef belirleyip bu doğrultuda harekete geçebilirler. Bu bir maraton hazırlığı bile olabilir. Pratik ve iddialı yapılarına iyi gelecek en iyi yollardan birisidir. Fiziksel zevkleri severler, fitnes yaparken mutluluktan uçmasalar bile sonrasında endorfin hormonuyla spor yapmış oldukları için çok mutlu olacaklardır.

 

3. İkizler – Düşüncelerinizi Kağıda Aktarın

High angle freelancer taking notes Free Photo

İkizler burçları her ne kadar sosyalleşmeyi sevseler de bazen kendi içlerine çekilmek isteyebilirler. Böyle zamanlarda günlük tutmak, düşünceleri kâğıda dökmek ciddi taraflarını besleyecek ve her şeyi daha net görmelerini sağlar. Aynı zamanda eğlenceli ve iyileştirici hissederler.

 

4. Yengeç – Küçük Bir İyilik Yapın

Şefkatli Yengeç burçları insanlara küçük iyilikler yapmayı ve onları mutlu etmeyi severler. Karşılığında ise elbette hiçbir şey beklemezler. Bu yüzden yalnızken onlara iyi gelecek şeyler biri küçük iyilikler yapmak olacaktır. Böylece kendilerini çok daha iyi hissedeceklerdir. Örneğin yaşlı birinin poşetleri taşımasına yardım etmek, evsizler için düzenlenen etkinliklerde gönüllü olmak ya da bir sokak hayvanını eve almak…

 

5. Aslan – Kendini Sanata Ver

Painter with palette and brush in hand Premium Photo

Aslan burçlarının gösterişli ruhlarını ancak sanat besler. Bu sebeple yalnızken bir şeyler yapmak isteyen Aslan burçları eline fırçayı alıp karşısına tuvali koymalı ve başyapıtını ortaya çıkarmalı. Bu içlerindeki becerisi keşfetmelerini ve daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır.

 

6. Başak – Her Şeyden Uzaklaşın

Young woman enjoys running outside with beautiful summer evening in the countryside. Premium Photo

Başak burçlarının kendilerine yapabilecekleri en büyük iyilik teknolojik aletlerinden ulaşmak olacaktır. Yanlarında kimse olmasa bile sürekli sosyal ağlarda vakit geçirmek aslında kafalarının tamamen boşalmasına engel oluyor. Bu sebeple tüm elektronik cihazları artlarında bırakıp sessiz ve huzurlu bir yere gitmeliler.

 

7. Terazi – İçinizdeki Yogiyi Bulun

Meditating with sounds of nature. brunette with nice body shape in sportive clothes have fitness day on a beach Free Photo

Teraziler çoğunlukla insanlara hayır demekte zorlanırlar. Günlük uygulayacakları güneşi selamlama serileri ruhlarına çok iyi gelecektir. Bu sayede iç dünyalarına döneceklerdir. Hayır diyememenin vermiş olduğu pişmanlıkları bir kenara bırakıp önlerine bakacaklar ve huzur dolacaklardır.

 

8. Akrep – Sinemaya Gidin

Portrait of a beautiful young african woman smiling looking at the screen attentively while enjoying watching a movie at the local cinema Premium Photo

Akrep burçları içinse en iyi aktivite yalnız bir şekilde yalnız sinemaya gitmektir. Kontrolü elinde tutmayı seven Akrep burçları kimseye uyum sağlamak mecburiyetinde kalmadan kendi istedikleri filmi seçebileceği için iyi hissederler. Ayrıca yalnız sinemaya giderek insanları etkilemek ve “Neden ben de tek başıma sinemaya gitmiyorum” diye düşündürtmek hoşlarına gidecektir.

 

 

9. Yay – Doğa Yürüyüşü Yapın

Traveler in the forest Free Photo

Özgürlüklerine düşkün Yay burçları için yalnız başına doğa yürüyüşü yapmak bir hayli iyi bir seçenek. Böylece felsefi fikirlerini derinleştirebilecekleri yerler keşfederler. Çok sosyal oldukları için başlarda yalnızlık çekseler de bir süre sonra yalnız olmanın vazgeçilmez tadına varacaklardır.

 

10. Oğlak – Yeni Bir Hobi Edinin

Diy word and tools assortment Free Photo

Oğlaklar kendilerine yeni beceriler katabilmek için standartlarını bir hayli yüksek tutarlar. Yalnız oldukları zamanlarda yeni bir hobi edinmek ve onun için uğraşmak bir hayli heyecan verici olacaktır. Üstelik hırslı yapıları sayesinde başladıkları işi kesinlikle bitirirler. Yeni bir beceri kazanmanın vermiş olduğu özgüven ise onları tatmin edecektir.

 

11. Kova – Mutfakta Bir Şeyler Pişirin

Young woman making salad at the kitchen Free Photo

Oldukça cömerttir Kova burçları. Bu sebeple sezgilerini kullanarak ve sevgilerini katarak keyifle yapacakları her yemek yalnızken yapılacak en iyi şeylerden birisidir. Böylece yapmış oldukları yemekleri ya da tatlıları sevdikleriyle paylaşabilirler. Mutfaktayken bol bol kendilerinden bir şeyler katmak, küçük değişiklikler yapmak onlara iyi gelecektir.

 

12. Balık – Masaja Gidin

Girl on massage in the spa salon. Premium Photo

Balık burçları doğaları gereği karşısındakinden hiçbir şey beklemeden daha fazla fedakarlıkta bulunurlar. Bu yoğunluk arasında da kendilerini adeta unuturlar. Tam da bu nedenle kendilerine ayıracakları bir gün ve yaptıracakları masaj onlara çok iyi gelecektir. Kendilerini şımartmak en fazla onların hakkı!

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.