Trending

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?


Bugün de sıra düşük tansiyonda, diğer bir adıyla hipotansiyonda... Eğer sizin de kronikleşmiş bir düşük tansiyon sorununuz var ise ya da sizin veya çevrenizden birinin aniden tansiyonu düşüyorsa yazımızda bahsettiğimiz yiyeceklerin size çok yardımı olacak, bizden söylemesi. Buyursunlar, aklınızı kurcalayan o "Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir?" sorusunun cevabı.

243d892b7f3c-tansiyon6-jpg
Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?
Giriş29.09.2020 10:30

Tansiyon aslında en basit tanımıyla kanın damarlarımıza yaptığı basınç.Dolayısıyla hepimizin tansiyonu var. Ama halk arasında "Benim tansiyonum var" tabiri genel olarak tansiyonun düşüklüğünü ya da yüksekliğini anlatmak için kullanılıyor.

Küçük bir not:Aşağıda verdiğimiz yiyecekler tansiyon düşüklüğünü aşmanız ve tansiyonunuzu dengelemeniz açısından size yardımcı olacaktır ancak durum düşündüğünüzden ciddiyse ya da bu sorunu sık sık yaşıyorsanız, kronikleşmiş bir rahatsızlığınız varsa mutlaka öncesinde doktorunuza danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz,bizden uyarması

 

Tansiyonumuz Neden Düşer?

globalenf

Eğer tansiyon düşüklüğü gibi kronik bir sorununuz varsa zaten biliyorsunuzdur. Biz yine de bilmeyenler ve merak edenler için tansiyonun neden düştüğünü anlatarak başlayalım. Tansiyonun düşmesi tek bir nedene bağlanamaz.Bu mümkün değildir. Çünkü kan basıncımız birçok faktörden etkilenebiliyor.Bu faktörlerde tansiyon düşüklüğüne neden olabiliyor. 

 

 • Vücudun susuz kalması
 • Tuz eksikliği
 • Böbrek üstü bezlerinin yetersiz çalışması
 • B12 ve folat başta olmak üzere birçok vitamin ve mineralin eksikliği
 • Tiroid bezinin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirememesi
 • Çok miktarda ya da ani gelişen kan kaybı
 • Şiddetli enfeksiyonlar
 • Vücudun gösterdiği bazı alerjik reaksiyonlar
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları
 • Şeker hastalığı
 • Hamilelik
 • Uzun süren kusma
 • Uzun süren ve ağır geçirilen ishal
 • İdrar söktürücü, antidepresan etkili ilaçlar başta olmak üzere kullanılan bazı ilaçların yan etkileri gibi faktörler bize tansiyon düşüklüğü yaşatabilir.

 

Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen besinler?

Hamilelikten susuz kalmaya, ishalden kalp ve damar rahatsızlıklarına kadar birçok faktörün tansiyon düşüklüğüne neden olabileceğini öğrendik. Sıra geldi böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda hangi yiyeceklerden destek alabileceğimize. Buyursunlar, karşınızda tansiyon düşüklüğüne iyi gelen yiyecekler...

 

Havuç suyu

Havuç, içindeki bolca potasyum sayesinde kan basıncının dengelenmesini sağlayan yiyecekler listesinde üst sıralarda. Üstelik kendisi sadece düşük tansiyonun değil yüksek tansiyonun da çaresi olabiliyor. "Bir yiyecek nasıl iki farklı şekilde de tansiyonu etkiliyor?" derseniz hemen açıklamış olalım: Kendisi içerdiği potasyum sayesinde kanın akış hızının düzenli ve sağlıklı bir şekilde devam etmesinde itici güç oluyor. Hal böyle olunca kan basıncının aşırı düşmesi ve çıkması gibi durumlarda vücudu dengede tutmada, tansiyonun sağlıklı seviyelerde seyretmesinde önemli rol oynuyor.

 

Tuzlu ayran

Düşük tansiyonun en temel nedenlerinden biri sayılan vücudun susuz kalması ya da vücutta oluşan tuz eksikliği sorunlarını bir hamlede kapatmanızı sağlayacak tuzlu ayran, aniden düşen tansiyonlar için hızlıca uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri. Ancak dikkat, eğer kronik olarak düşük tansiyon hastasıysanız, yani hipotansiyonunuz varsa bu yöntemi bir çözüm olarak kullanmamalı, mutlaka doktorunuzun söyledikleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

 

Ispanak

Eğer vücudunuzda magnezyum yeteri kadar yoksa bu da bir süre sonra düşük tansiyon problemleri yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle magnezyum bakımından zengin yiyeceklerden ıspanağı günlük beslenme rutinize dahil edebilirsiniz. Pişirmeden, çiğ olarak tükettiğinizde daha faydalı olduğunu da söyleyelim.

Badem de yine potasyum ve magnezyum bakımından oldukça zengin yiyeceklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Onun bu özelliğinden daha fazla ve daha hızlı bir şekilde faydalanmak içinse sütünü hazırlamak yetiyor. Dilerseniz her gün bir bardak badem sütü içerek güne başlayabilirsiniz.

 

 

Zencefil

En güçlü antioksidanlardan olan, özellikle grip, nezle gibi kış hastalıklarına karşı bu özelliğinden bol bol faydalandığımız zencefil, tansiyon sorunları söz konusu olduğunda da bizimle. Tıpkı havuç gibi hem yüksek hem de düşük tansiyonla mücadelede destek alabileceğimiz bu besini ölçülü tüketmek, aşırıya kaçmamaksa çok önemli, bizden söylemesi.

 

Balık (uskumru)

Balık, uzmanların da haftada en az 1-2 kez yememizi önerdiği gibi vücudumuz için olmazsa olmaz minerallerin kaynaklarından. Özellikle uskumru, içindeki bolca magnezyum ile tansiyonun dengelenmesini sağlamada en etkili alternatiflerden, aklınızda bulunsun. 

 

 

Zeytin

Kahvaltılık zeytin de diyebileceğimiz, tuzlu zeytinler de vücuttaki tuz eksikliğini hızlıca karşılayabilecek yiyeceklerden olduğundan aniden yaşanan tansiyon düşüklüğüne çözüm olabiliyor. Eğer tansiyonunuz düşer, gözünüz kararmaya, başınız dönmeye başlarsa hemen ağzınıza birkaç adet zeytin atarak bu soruna kısa süreli bir çözüm sağlayabilirsiniz. Ancak sonrasında rahatsızlığınız devam ederse mutlaka doktorunuza danışmayı da ihmal etmemelisiniz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.