Gezilecek Yerler

SUADİYE TABİAT PARKI


Çadır kampı mı yapmak istiyorsunuz. İşte tam size göre bir adres. Suadiye yaylası çadır kampı!! Yeterli malzemeyi topladığınız takdirde sizin için sorunsuz bir kafa tatili.

82bb114daa53-suadiye2-jpg
SUADİYE TABİAT PARKI
Giriş20.11.2019 17:39

Çadır kampı mı yapmak istiyorsunuz.İşte tam size göre bir adres.Suadiye yaylası çadır kampı!! Yeterli malzemeyi topladığınız takdirde sizin için sorunsuz bir kafa tatili.Zira konumu nedeniyle şehre uzak olacaksınız.Hem de fazlasıyla....

Rakımı 1000 metre olduğu için yazın da kışında soğuğunun soğuk olduğu bir yayladır.Serinlemek için iyi bir adres ancak gece üşümemek imkansız.Bu nedenle siz yine de yanınıza sizi soğuktan koruyacak önlemler almayı unutmayın derim.

Suadiye tabiat parkı coğrafi konum olarak Kartepe ilçesinde yer almaktadır. Suadiye beldesinde 36.978 hektarlık bir alanda kurulmuştur.Kuzeyinde devlet ormanı,Batısında Pazarçayırı Köyü,güneyinde Kartepe ve doğusunda yine devlet ormanı yer almaktadır.

Kartepe 'de bulunan bu tabiat parkı bünyesinde doğal hayatın bütün özelliklerini barındırmaktadır.Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bütün illerimize konum itibariyle yakındır ve ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Suadiye yaylasında genel olarak ılıman bir iklim hakimdir.İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde bol yağış alır.

Suadiye Tabiat parkı zengin bitki örtüsüne sahip olması,ulaşım kolaylığı sunması,piknik ve kamp alanları,günübirlik şekilde konaklama imkanları sunması ile sık tercih edilen bir alan olma potansiyeline sahip bir hale gelmiştir. Günübirlik ziyaretçilerin konforu sağlanması ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla her türlü detaya önem verilmiştir.

Bütün doğal güzellikleri bulunduran doğa parkında; konferans salonları,tanıtım merkezleri,piknik alanları,bisiklet ve yürüyüş parkurları,çeşitli spor faaaliyetleri için gerekli olan sahalar,izlemek isteyenler için ahşap tribünler,yine birbirinden güzel köprüler,özel araç sahipleri için geniş ve ücretsiz otopark alanları,ebeveynlerin kendilerine ayıracakları vakitler için çocuk oyun alanları ve daha birçok sosyal faaliyet alanı yer almaktadır.İster haftasonunuzu ister birkaç gününüzü aileniz,arkadaşlarınız ya da tek başınıza geçirebilmeniz eğelenebilmeniz ve kafa dinlemeniz amacıyla kaçabileceğiniz harika bir doğa parkı.

Diğer bir adı Eğreltidüzü Yaylası olan Suadiye Tabiat Parkı'nda yazın şenlikler de düzenlenmektedir. Peki bu yaylaya nasıl gideceğiz diye sorarsanız eğer İstanbul-Bolu otobanı üzerindeki Kartepe tabelasından çıkış yapıp Kartepe istikametinde ilerlerken göreceğiniz Suadiye Tabiat Parkı tabelası size yol gösterecek.

Köye giriş yaptıktan sonra köy içerisinden yaylaya tırmanacaksınız.İzmitten 251 numaralı hat Suadiyeye gidiyor ancak Eğreltidüzü yaylasına giden otobüs henüz yok.Bir de köyün yerlisi tarafından Suadiye Tabiat parkı ismi çok bilinmiyor.Eğer yol soracak olursanız Eğreltidüzü yaylası demenizi öneririz.

Kamp yapmak isteyenler için Teras adı verilen bölümü tavsiye ederim.İster tek başınıza ister arkadaşınızla kafa dinleyip manzaraya doyacağınız en uygun bölümdür.Kış mevsiminde 70 cm'ye kadar ulaşan kar şartları zorlaştırıyor.

Bu nedenle gezmek ve kamp yapmak amacıyla en elverişli mevsim sizin için ilkbahar ve sonbahar mevsimleri olacaktır. Son olarak bir detay daha.Konumu dolayısıyla dağın başı sayılacağından gece ziyaretinize gelebilecek çakal tilki vb. gibi misafirlere karşı hazırlıklı olun.Şimdiden iyi eğlenceler.Haydi macera sevenler kamp sizi bekliyor…

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.