Trending

Son Zamanların Trendi Reformer Pilates Nedir?


Reformer pilates, son dönemin egzersiz trendlerinin başında geliyor. Özellikle hem esnemek hem de sıkılaşmak isteyenler reformeri tercih ediyor.Biz de bugün Son zamanların trendi reformer pilates nedir sizler için araştırdık.

67ad10720fe2-icerik-jpg1-jpg
Son Zamanların Trendi Reformer Pilates Nedir?
Giriş16.03.2020 17:17

Spor yapmak isteyen ancak klasik spor salonlarına bağlı kalmak istemeyenler için birçok alternatif bulunuyor. Reformer pilatesi klasik pilatesten ayıran özelliği, özel aletler kullanılarak yapılıyor olması. Bu aletlerle 100’den fazla egzersiz yapılabiliyor. Reformer hareketleri vücudun belirli bölgelerini çalıştırıyor. Vücudun daha kuvvetli ve esnek bir hal almasını sağlayan bu egzersiz, klasik pilatesten çok daha yoğun bir program içeriyor.

 

Reformer pilatesin 6 temel prensibi bulunuyor

 

 

– Konsantrasyon

– Doğruluk

– Nefes

– Akıcılık

– Kontrol

– Stabilizasyon

 

Reformer Pilatesin Yararları Nelerdir?

 

Vücudun daha esnek ve kuvvetli bir hal almasını sağlayan reformer pilastesin de hem fiziksel hem mental birçok yararı bulunuyor. Dirençli yaylar kullanılarak tasarlanan reformer aletlerinin kullanımı kaslarda bulunan bağ dokusunu güçlendiriyor, böylelikle vücudun esnekliği artıyor. Aynı zamanda vücudun “core” isimli bölgesini güçlendirdiği için sırt ve bel ağrısını da azaltıyor. Omurgayı hizalıyor ve duruş bozukluklarının düzelmesine yardım ediyor. Reformer bunların beraberinde, kasları şekillendiriyor, vücudun incelip sıkılaşmasını sağlıyor ve doğru nefes almayı öğreterek nefesi düzenliyor.

 

Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

 

Reformer pilatesin özel aletlerle yapıldığından bahsetmiştik. Peki reformer pilates aletleri nasıl kullanılıyor? Reformer pilateste dirençli yaylar kullanılarak tasarlanan bu aletler kullanılıyor ve 100’den fazla egzersiz yapılabiliyor. Egzersizler; oturarak ya da ayakta durarak kayışlar ve ek donanımlar yardımı ile yapılıyor. Reformer aletleri kişiye göre; farklı uzunluklarda, esneklikte ve dengede ayarlanabiliyor. Egzersizler düzenli bir biçimde yapıldığında kısa zamanda değişim görülüyor. Aletli pilates genelde haftanın 2 ya da 3 günü yaklaşık 1 saatlik dersler halinde ve kesinlikle bir pilates eğitmeni eşliğinde yapılıyor.

 

Kaç Tip Reformer Aleti Vardır?

 

Farklı egzersizlere olanak tanıyan pek çok reformer aleti bulunuyor. Ancak pilates stüdyolarında en sık rastlanılan aletler; “Allegro” tipi reformer pilates aletleri. Bu alet, bin 500’den fazla egzersiz kombinasyonuna imkan tanıyor. Yardımcı ekipmanlarla daha kullanışlı hale gelen reformer aletleri, hem zayıflamaya hem de kasları güçlendirmeye imkan sağlıyor. Bunun beraberinde, “Cadillac, Chair ve Barrel” diğer reformer aletleri arasında yer almaktadır.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.