Güzellik Sırları

Siyah Noktalardan Doğal Şekilde Kurtulma Yolları


Cildimiz günlük olarak kir, sebum ve ölü deri hücreleri gibi her türlü kiri biriktirir. Bu, gözeneklerin tıkanmasına neden olur ve siyah nokta gibi problemlere yol açar.

siyah-noktalardan-dogal-sekilde-kurtulma-yollari-58abd590-30de-4074-8905-2a1a56d7b4ef
Siyah Noktalardan Doğal Şekilde Kurtulma Yolları
Giriş15.01.2020 9:13

 

Siyah noktalar, cilt yüzeyinde ortaya çıkan küçük, kabarık çıkıntılara benzerler. Yağ ve sebum cildinizdeki gözenekleri tıkadığında ortaya çıkarlar. Cilt yüzeyi düzgün bir şekilde temizlenmediğinde ve yağ zamanla gözeneklere yerleştiğinde belirir ayrıca havaya maruz kaldığında oksitlenerek siyaha dönüşürler. Aslında, hafif bir sivilce türü olarak sınıflandırılabilirler. Tıbbi terimlerle, siyah noktalar açık komedonlardır. Siyah noktalar sıklıkla burun, burun köşesi, yanaklar, alın ve çene bölgesinde görülür. Ancak bunlar vücudun diğer bölgelerinde de görünebilir. Doğal yollarla siyah noktalardan nasıl kurtulacağınızı ayrıntılı olarak anlattığımız yazımızı okumaya devam edin.

 

Siyah noktalar yüzün belirli bölgelerinde yüzün tam anlamıyla temizlenememiş olmasından kaynaklanın inatçı gözenek tıkanmalarıdır. Dolayısıyla cildinizi önce cilt tipinize uygun bir ürünle temizleyin. Sonrasında mümkünse bir tonik yardımıyla gözeneklerinizin açılmasını sağlayın. Eğer sıcak bir duş ardından uygulamayacaksanız mutlaka bir buhar banyosundan destek almanızda fayda var.

 

Buhar Banyosu
 

 

Aslında bu işlemi banyo esnasında sık sık yapıyorsunuz. Fakat banyo yapmadan uygulayacaksanız herhangi bir maske uygulamadan önce 10-15 dakika kadar bir buhar banyosu yapmanız ideal olacaktır. Kaynamış suyun bir kaba boşaltın dilerseniz içine aromatik yağlardan ekleyebilirsiniz. Yüzünüzü suya çok yaklaştırmamak kaydıyla eğilerek başınızın üzerini bir bez ile örtün. Gözlerinizi kapatın ve gözeneklerinizin açılması için 10-15 dakika bekleyin. 

 

Limon ve Karbonat Maskesi

 

 

Bu maske siyah noktaların, beyaz noktaların, yağlı cildin, sivilcelerin ve hatta pigmentasyonun en aza indirilmesine yardımcı olur. Yüz maskeleri hemen hemen tüm güzellik ve cilt bakımı markaları tarafından üretilmektedir. Ancak kaçınılmaz olarak cildinize zarar verebilecek ve daha fazla sorun yaratabilecek kimyasallar içerirler. Ev yapımı limon ve kabartma tozu maskesi kullanarak kimyasallardan uzak bir maskeye sahip olabilirsiniz. Kabartma tozu doğal bir soyucudur. Kabartma tozu ve su kullanarak bir macun oluşturun ve etkilenen siyah noktaya uygulayın. Cildi birkaç dakika nazikçe ovalamak için parmaklarınızı kullanın ve ardından suyla yıkayın. Bu haftada iki kez yapılmalıdır.

 

Yumurta Akı

 

 

Yumurta akı, cildinize besin takviyesi yapmanın sağlıklı bir yoludur ve siyah noktaların bulunduğu bölgenin kurumasını sağlayarak pul pul dökülmesine yardımcı olur. Bu yöntemin ayrıca sivilceden kaynaklanan cilt renk değişikliğini azaltmaya yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Bu yöntem ile cildinize birkaç kat yumurta akı uygulayarak, kuruduğu zaman etkilenen bölgeden kolaylıkla soyabileceğiniz bir maske oluşturabilirsiniz.

 

Havlu kağıdı ince ince yapraklarına ayırın. Bir adet yumurtanın akını fırça yardımı ile cildinize sürün kurumadan ayırdığını ince yaprakları cildinize yerleştirin. Üzerine tekrar yumurta akı sürün. Bu işlemi birkaç kez tekrar edip kurumasını bekleyin. Sonrasında soyarak çıkartın. Düzenli uygulandığında siyah nokta probleminizi ortadan kaldıracaktır.

 

Süt ve Jelatin Tozu Maskesi

 

 

Doğal yollardan siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer yolu da jelatin ve süt maskesidir. Jelatinin soyulabilme özelliği cildin siyah nokta ve ölü derilerden temizlenmesine yardımcı olur. Üstelik cildiğinizin PH seviyesini dengeleyerek cildinizin yatışmasına yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı toz jelatini bir kabın içerisine koyun içerisine 1 tatlı kaşığı sıcak süt ekleyin pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar iyice karıştırın. Karışım ılıdığında yüzünüze eşit miktarda uygulayın. Kuruduktan sonra soyarak cildinizden çıkartabilirsiniz. Düzenli uygulandığı zaman pürüzsüz parlak bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.