Güzellik Sırları

Sivilce Lekeleri İçin Maske Tarifleri


Cildimizde oluşan sivilceler iyileştikten sonra izleri kalabilir. Bu izler zamanla daha az fark edilir hale gelse de evde hazırlayacağınız bakım maskeleriyle süreci hızlandırmak mümkün.

sivilce-lekeleri-icin-maske-tarifleri-94eb1171-d70d-4303-9e3b-1cca579191d5
Sivilce Lekeleri İçin Maske Tarifleri
Giriş21.11.2019 16:49

 

Sivilce izleri ergenlik çağından itibaren yoğun cilt erozyonu kalıcı çukurluklar ve düzensizlikler yapabilmektedir. Ve bu da özellikle yüz, yanak, şakak ve alın bölgelerinde kişiyi mutsuz eden görüntülere sebep vermektedir. İyi haber şu ki sivilce izleri tedavi edilebilir.

 

Akne izleri için herhangi bir tedaviye başlamadan önce, bir dermatologdan yardım almak önemlidir. Yaralarınızın görünümünü azaltmak için en iyi yöntemi belirlemenize yardımcı olabilir ve ayrıca cildinizdeki izlerin altında yatan başka rahatsızlıklar var ise tedavi önerebilir.

 

Sivilce aslında vücudun bir reaksiyonudur, bu reaksiyon hormonal rahatsızlıklardan yani yumurtalıklarla ilgili böbrek üstü bezleriyle ilgili olabilir, vücuttaki salgı bezlerinin bozukluğu olabilir. Cildin iyi temizlenmemesinden, gözeneklerin tıkanmasından dolayı olabilir. Beslenme alışkanlıklarından ve gıda alerjilerinden ya da yüzünüze sürdüğünüz şeylerin alerjik etkileri olabilir.

 

Evde Hazırlayabileceğiniz Sivilce Maskeleri

 

1. Maske

 

 

Malzemeler

 

 • 2 tatlı kaşığı yoğurt (ev yapımı olursa daha iyi olur)

 • 2 çay kaşığı karbonat

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

 • 1 adet yumurta akı

 

Hazırlanışı

 

Bir karıştırma kabına 2 tatlı kaşığı karbonatı alın. Üzerine 1 tatlı kaşığı taze limon suyu, 2 tatlı kaşığı yoğurt ve bir yumurtanın akını ekleyin ve iyice karıştırın. Yüzünüze bu kremsi karışımı uygulayın 20 dakika bekletin ve kuruduktan sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Cildinizi daha sıkı ve aydınlık hissedeceksiniz. Haftada iki kereden fazla kullanmayın.

 

2. Maske

 

 

Malzemeler

 

 • 1 yemek kaşığı maya

 • 3 damla çay ağacı yağı

 • 5 damla limon suyu

 • 2 çay kaşığı sirke

 

Hazırlanışı

 

1 yemek kaşığı mayayı bir karıştırma kabının içerisine alın üzerine 3 damla çay ağacı yağı, 5 damla limon suyu ve 2 çay kaşığı sirkeyi ekleyin, iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile yıkayabilirsiniz. Maya maskesi, sivilceleri yok etmek için etkili bir ev yapımı maskedir. Diğer malzemelerle destekleyerek bu maskenin etkisini artırabilirsiniz.

 

3. Maske

 

 

Malzemeler
 

 • 2 kaşık karbonat

 • 2 yemek kaşığı su

 

Hazırlanışı

 

2 yemek kaşığı karbonatı bir karıştırma kabına alın, üzerine 2 yemek kaşığı su ekleyerek kıvamlanana kadar karıştırın. Sonrasında yüzünüze peeling uygular gibi dairesel hareketlerle yüzünüze yaklaşık 10 dakika kadar masaj yapın. Cildin üzerindeki yağı çekerek, ölü dokuyu attırmaya yardımcı olacaktır. 

 

4. Maske

 

 

Malzemeler

 

 • 3 tatlı kaşığı süt 

 • 2 tatlı kaşığı tarçın

 

Hazırlanışı

 

Sütü çok kuru bir cilde sahipseniz 3 tatlı kaşığı, normal cildiniz var ise 2 tatlı kaşığı, çok yağlı bir cilde sahipseniz 1,5 tatlı kaşığı sizi idare edecektir. Sütü karıştırma kabına alın ve daha sonra asıl antioksidan etkisi olan tarçını üzerine ekleyin, iyice karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 5-6 dakika bekletebilirsiniz. Çok rahatsız etmediyse kuruyana kadar bekletebilirsiniz. Kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Cildinizi parlatacak, lekelerinizi açacaktır.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.