Trending

Sınav Stresiyle Başa Çıkmak İçin İpuçları


Sınav sezonu, çalışmalarınızı engelleyebilecek stres ve tükenmişlik seviyelerini getirebilir. İşte kaygınızı nasıl yöneteceğinize dair bazı kullanışlı ipuçları...

68532dea52f9-unnamed-2-jpg
Sınav Stresiyle Başa Çıkmak İçin İpuçları
Giriş06.07.2020 10:12

Sınav stresi çoğu öğrenciyi çeşitli şekillerde etkiler. Bu stresi yönetmek ve tükenmişlik riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak küçük yollar bulmak önemlidir. 

Bazı öğrenciler için sınavlar çocuk oyuncağı olabilir; sadece bir gözeden geçirmek için ikinci bir rutindir ve gözleri kapalı bir sınavda başarılı olabilirler. Ancak diğerleri için, terli avuç içi ve kalp çarpıntısı, büyük kaygının sadece bir parçasıdır ve öyle görünüyor ki, onlar için oturup gözden geçirmekten yüksek puan almaktan daha imkansız hiçbir şey yoktur. Stresi dağıtmanıza ve sınav dönemini tamamlayabilmenize yardımcı olabilecek bazı kullanışlı ipuçları burada. 

 

1. Düzenli molalar verin ve dört gözle bekleyeceğiniz eğlenceli şeyler için program yapın

En yoğun sınav programları bile çalışma molası için biraz zaman tanıyacaktır. Bu, revizyon gününüz sırasında 20 dakikalık araları ve dört gözle bekleyebileceğiniz daha uzun etkinlikleri içerebilir. Arkadaşlarınızla akşam yemeğine çıkın, sinemaya gidin, bir gösteriye katılın, boş zamanlarınızda yapmaktan hoşlandığınız, sınavlardan aklınızı alacak herhangi bir şey. Kitaplardan biraz uzakta kalmak, bir dahaki sefere revize ettiğinizde kendinizi daha yenilenmiş ve rahatlamış hissetmenize neden olacaktır.

 

2. Egzersiz yapın ve dışarı çıkın

Sınav sezonu ile ilgili en sinir bozucu şeylerden biri, hava durumu aydınlanırken ,tam ısınmışken ortaya çıkmasıdır. Bunu kendi yararınız için kullanın ve yürüyüşe veya koşuya çıkın ya da spor salonuna veya yüzme havuzuna gidin. Sizi sağlıklı tutmanın yanı sıra, egzersizin ruh halinizi artırdığı ve gözden geçirirken daha üretken olmanıza yardımcı olduğu bilinmektedir. 

 

 

3. Başkalarını (her zaman) dinlemeyin

Eski bir sözdde de dediği gibi: "Karşılaştırma, sevinç hırsızıdır". Konuları diğer öğrencilerle tartışmak ve sıklıkla birlikte gözden geçirmek faydalı olsa da, diğer insanların yaptığı düzeltmeleri kendi başınıza karşılaştırmamaya çalışın. Muhtemelen gayet iyi gidiyorsunuz ve diğer insanların öğrendikleri hakkında konuşmalarını dinlemek sizi sadece strese sokacaktır ve onlar kadar ilerlemediğinizi hissetmenize neden olabilir. Artı, eğer kendileri stres altındaysa, bu size etki edebilir ve diğer insanların stresi şu anda ihtiyacınız olan şey değildir.

 

4. Biriyle konuşun

Stres, bunaltıcı bir noktaya gelirse ve günlük yaşamınızı etkiliyorsa, bunun hakkında biriyle konuşmaya çalışın. Üniversiteniz veya okulunuz, endişeleriniz hakkında insanlarla konuşabileceğiniz ve bunu nasıl yöneteceğiniz konusunda daha fazla tavsiye verebileceğiniz bir hizmete sahip olmalıdır. Bu çok büyük bir adım gibi görünüyorsa, hissettiğiniz baskı hakkında bir aile üyesine veya bir arkadaşınıza açın. Böyle hissetmekte yalnız olmadığınızı bilmek sizi şaşırtacak.

 

 

Sınav stresini ortadan kaldırmanın 10 hızlı yolu 

 

  • Sizi güldüren bir film, TV şovu izleyin veya bir podcast veya komedyen dinleyin.
  • Biraz bitki çayı veya sıcak çikolata için. Sıcak içeceklerin ruhu yatıştırdığı iyi bilinen bir gerçektir (yine de çok fazla kafeinden kaçının!).
  • Duş veya banyo stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Bir şeyler pişirin veya aşırıya kaçmamak şartıyla atıştırın. Sadece lezzetli bir şeyler yeme düşüncesi bile size keyif verebilir. Ek bir not olarak, sağlıklı bir şeyler pişirmeyi de deneyin. Vücudunuzu iyi beslemiyorsanız zihninizi iyi besleyemezsiniz.
  • Biraz uyu. Sınav mevsiminde iyi bir gece uykusunun erdemleri hafife alınmamalıdır.
  • Her şeyi perspektifte tutun. Evet, sınavlar önemlidir. Ama sınav sonuçlarından çok daha fazlasısın.
  • Diğer stresli insanlardan kaçının. Demek istediğimi anladınız. Sınav salonunun dışında işaret kartları olanlar, çılgınca önemli tarihleri ​​ve denklemleri hatırlamaya çalışıyorlar. Stres seviyeniz için hiçbir şey yapmayacaklar.
  • Sınav karşılaştırmasından  kaçının. Başkalarının sınavda ne kadar başarılı olduğunu bilmenize gerek yok. Elinizden gelenin en iyisini yaptınız, geri dönüp cevaplarınızı değiştiremezsiniz, böylece sınavdan çıktığınız saniye salonu geride bırakın, bir sonraki sınava odaklanın.
  • Esnek ol. Bir kontrol zaman çizelgesine sahip olmak sınav başarısı için cephaneliğinizdeki en iyi araçlardan biri olsa da, buna bağlı kalmazsanız kendinize çok fazla yüklenmeyin. Yanlışlıkla fazla uyursanız, izin günü yazmayın.

Yapmanız gerektiğini düşündüğünüz her şeyi yazın ve bir şeyi işaretleyin. Geriye dönük gözden geçirdiğinizde kontrolün sizde olduğunu hissetmeniz bile yardımcı olabilir. 

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.