Trending

Seyahate Çıkacaklar İçin Öneriler


İster tropik bölgelere ister bir kış destinasyonuna seyahat ediyor olun, bazı öğeler her tatil için vazgeçilmezdir. Önceden hazırlanmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmak için temel tatil bir tatil valizi listesi oluşturduk.

813550794d47-tatilvaliz-jpg
Seyahate Çıkacaklar İçin Öneriler
Giriş09.07.2020 14:36

Valiz Hazırlamaya başlamadan önce ;
Seyahat esasları iki kategoriye ayrılır: yanınızda getirmeniz gereken eşyalar ve ayrılmadan önce hazırlamanız gereken şeyler. Aşağıda, valizinizi toplamaya başlamadan önce hazırlamanız gereken en önemli unsurları listeledik.

Uçuşlar - Paketlemeye başlamadan önce tüm uçuşlarınızı rezerve ettiğinizden emin olun. Check-in sırasında bir dönüş bileti göstermeniz gerekebileceğinden, tüm uçak biletlerinizin kopyalarını yazdırın. Bilet fiyatları, kalkış tarihinize ne kadar yakın olursa rezervasyonunuzu artırdığından, en iyisi çevrimiçi uçuşları karşılaştırın ve gibi bir siteyi kullanarak erken rezervasyon yapın.

Otobüs, Tren ve Tekne Biletleri - Otobüs, tren veya tekne ile seyahat ediyorsanız, biletlerinizi yazdırın ve çantanızda veya günlük çantanızda saklayın. Size transferlerinizin yazılı bir kaydını vermenin yanı sıra, bu size İngilizcenin yerel dil olmadığı bir ülkedeyseniz taksi şoförlerine gösterebileceğiniz belgeler verir.

Yol Programı - Seyahatiniz için bir güzergah hazırladıysanız, nereye giderseniz gidin yanınızda bir kopyası olacak şekilde yazdırın.

 

 

Seyahat Sigortası - Kapsamlı bir seyahat sigortası poliçesi ile tatilinize çıkmadan önce tamamen sigortalı olduğunuzdan emin olun. Tüm aktiviteleri kapsayan ve seyahat ederken sizi güvende tutan World Nomads'i tavsiyeediyoruz.

Pasaport - Söylemeye gerek yok, ancak yurtdışına seyahat ediyorsanız geçerli bir pasaportunuzun olması gerekir. Pasaportunuzun en az bir yıl daha geçerli olup olmadığını ve tüm seyahatinizi kapsayacak kadar boş sayfa olup olmadığını kontrol edin. Pasaportunuzu hasardan korumak için seyahat ederken pasaport kılıfının içinde saklayın .

Vize - Gideceğiniz yerler için vizeye ihtiyacınız var mı? Bazı ülkeler giriş yapabilmeniz için vizenizin olmasını gerektirirken, diğerleri belirli milletlere vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Uçuş rezervasyonunuzu yapmadan önce vizeye ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin ve varış noktanıza girerken herhangi bir sorun yaşamamak için mümkün olduğunca erken başvurun.

Belgelerinizin Dijital Kopyaları - Tatilinizden önce pasaportunuzu, ilgili vizeleri, ehliyetinizi, kredi kartlarınızı, sigorta bilgilerinizi ve diğer ilgili belgeleri tarayın veya fotoğraflarını çekin ve ardından e-posta hesabınıza kaydedin.
Bu şekilde, belgelerinizden herhangi birini yurtdışında kaybederseniz, yalnızca sizin erişebileceğiniz güvenli bir dijital kopyaya sahip olursunuz. Ayrıca, yurtdışında herhangi bir para sorunuyla karşılaşırsanız arayabileceğiniz kredi kartı düzenleyiciniz, banka ve diğer önemli kişiler için önemli telefon numaralarının bir listesini hazırlayın.

Otel Rezervasyonları - Otellerinizi önceden ayırtın (Agoda'yı kullanarak destinasyonların% 99'undaki otellerin fiyatlarını karşılaştırabilir) ve rezervasyonlarınızı yazdırabilirsiniz. Bu, herhangi bir otele check-in işlemini kolaylaştırır ve taksi şoförlerine göstermeniz için otelin adresinin basılı bir kopyasını verir.

 

 

Reçeteler - Reçeteli ilaç kullanıyorsanız, ayrılmadan önce reçetenizin güncel bir kopyasını aldığınızdan emin olun. İlacınızı gümrükten geçirirken herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızdan emin olmak için, ziyaret etmeyi planladığınız tüm ülkelerdeki reçeteli ilaçlarla ilgili yasaları da kontrol etmelisiniz.

Kredi Kartları ve Banka Kartları - Kredi kartlarınızın güncel olduğundan ve seyahatiniz sırasında kullanım süresinin dolmayacağından emin olun. Ayrılmadan önce, yurtdışına seyahat edeceğinizi bildirmek için bankanızı ve kredi kartı düzenleyicinizi arayın. Kartlarınızın otomatik olarak bir dolandırıcılık riski olarak işaretlenmemesi için ziyaret edeceğiniz ülkelerin bir listesini ve seyahatinizin tarihini sağlayın.

Bavul veya Sırt Çantası - Sırt çantanızla gidecekseniz, Osprey gibi bir markadan yüksek kaliteli bir sırt çantanız olduğundan emin olun, böylece eşyalarınızı rahatsızlık duymadan taşıyabilirsiniz. Çantanın ağırlığı sırtınızdan çok kalçalarınıza aktardığını kontrol edin.

Bir valiz için daha uygun bir yere seyahat ediyorsanız, eşyalarınıza sığacak kadar büyük ve tatiliniz sırasında satın aldığınız her şey için biraz daha fazla alan sağlayan yüksek kaliteli bagajınız olduğundan emin olun.

 

 

Yıkama Torbası - Ayrılmadan önce iyi kalitede bir yıkama torbanız olduğundan emin olun, çünkü bu, banyo malzemelerinizi paketlemeyi ve erişmeyi çok daha kolay hale getirecek ve sızıntının çantanızdaki diğer eşyalara zarar vermesini önleyecektir. 

Seyahat Cüzdanı - Güvenli bir yere seyahat ediyor olsanız bile, nakit paranızı, kredi kartlarınızı ve önemli eşyalarınızı tehlikeden uzak tutmak için kaliteli bir seyahat cüzdanına yatırım yapmaya değer. Pasaportunuza, nakit paranıza ve diğer temel ihtiyaçlarınıza uyacak kadar büyük, ancak dışarıdayken gömleğinizin altında rahatça giyebileceğiniz kadar küçük bir şey yeterli.

Temel Kıyafetler - Tüm gardırobunuzu paketlemenize gerek yoktur, ancak bir hafta veya daha uzun bir süre seyahat ediyorsanızen az beş günlük kıyafet getirdiğinizden emin olun. Bu şekilde, haftada iki kez çamaşır yıkayabilir ve her zaman yedek bir kıyafetiniz olduğundan emin olun.
Açıkçası, mükemmel kıyafetlere gerek yok ama bu gideceğiniz yere de bağlıdır, ancak yerel geleneklere uyarken rahat etmenizi sağlayacak çeşitli kıyafetleri yanınıza almanızı öneririz.

Rahat Ayakkabılar - Çok fazla yürüyüş yapacaksınız, bu nedenle arka arkaya birkaç gün giymekten çekinmeyeceğiniz bir çift rahat ayakkabıyı yanınıza aldığınızdan emin olun. Ekle daha şık bir çift ayakkabı akşam yemeği için veya olaylara çıkmayı planlıyorsanız lazım olacaktır.
Bu arada, birkaç çift ayakkabıyı çantanıza sıkıştırmanız gerekiyorsa, hedefinize ulaştığınızda şekillerini koruduklarından ve çok ezilmediklerinden emin olmak için bazı seyahat ayakkabısı ağaçları kullanabilirsiniz.

Pijama - Çoğu otel sabahlık sağlar, ancakseyahatiniz için kendi pijamalarınızı toplamanız gerekir. Hava şartlarına uygun bir pijama takımı paketleyin - sıcak ülkeler için nefes alabilen ve ince, serin yerler için sıcak ve rahat.

 

 

Mayo - Eğer plajı ziyaret ediyorsanız (veya sadece havuzlu bir otelde kalıyorsanız), gideceğiniz yerde pahalı bir mayo satın almaktan kaçınmak için mayonuzu hazırladığınızdan emin olun.

Makyaj malzemeleri - Makyaj çantanızı hazırlayın ve diş fırçası , diş macunu , nemlendirici , şampuan ve sabah / gece rutininizin bir parçası olarak kullandığınız diğer her şeygibi temel malzemeleri getirin.
Çoğu havayolunun sıvı limiti 100 mL olduğundan, büyük şişeleri ve kapları kontrol edilen valizinize koyun veyagünlük çantanızı paketlemeden önce daha küçük kaplara aktarın.

Gözlük veya Kontakt Lens Çantası - Gözlük takıyorsanız, tatiliniz için yanınızda dayanıklı bir gözlük kılıfı aldığınızdan emin olun. Aynı şekilde, kontakt lens kullanıyorsanız, kontakt lens kabınızıve yedek bir şişe steril salin solüsyonunu paketleyin .

İlaç - Ayrılmadan önce bir kutu aspirin / parasetamol ve diğer temel ilaçları paketlediğinizden emin olun. Reçeteli ilaç kullanıyorsanız, gümrükten geçerken herhangi bir sorun yaşamamak için yasal olarak yurtdışına taşıyabileceğinizi ve doğru şekilde paketlendiğinden emin olun.

 

 

Şarj Cihazları - Geldikten sonra satın almak zorunda kalmamak için dizüstü bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu ve tablet şarj cihazlarınızı yanınıza aldığınızdan emin olun. Telefonunuzu sık kullanıyorsanız, seyahat ederken sık sık şarj etmek zorunda kalmamak için bir güç bankası almayı düşünün .

Kulaklıklar - İyi bir kulaklık, uzun uçuşlarda ve diğer yolculuklarda bölgenizi dışarı çıkarmanıza ve eğlenmenize izin verir. Çevrenizdeki ortam sesini ortadan kaldıran gürültü önleyici kulaklıklar , her ortamda net ses için en iyi seçeneğinizdir.

Elektrik Dönüştürücüleri - Farklı türde bir elektrik fişi kullanan bir ülkeye seyahat ediyorsanız, akıllı telefonunuzu, dizüstü bilgisayarınızı ve diğer aygıtlarınızı şarj edebilmek için en az bir elektrik dönüştürücüsü yanınıza aldığınızdan emin olun.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.