Selim Sırrı Paşa Konağı

Asıl adı Selim olup Sırrı mahlasını kullanmıştır. Vidin kasabasında Balcı Kenanoğulları olarak anılmış bir aileye mensuptur

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
d4f0d3cdbc73-5d6537f24cacb-1-jpg
Selim Sırrı Paşa Konağı
Giriş19.11.2019 17:40

Asıl adı Selim'dir ancak sırrı mahlasını kullanmıştır. Vidin ilçesinde Balcı Kenanoğulları adlı bir aileye mensuptur. Babası Seyyid Bey, annesi Pembe Hanım'dır. 1851'de Vidin'de doğdu.Lise ve ortaokulu Vidin'de okudu. Bu sırada babasını kaybetti. Daha sonra Vidin hükümet dairesine katip olarak girdi; Bir süre sonra Vidin valisi Hakkı Paşa'nın yanında İstanbul'a geldi. Onun yardımıyla eğitimini tamamladı ve Hakkı Paşa'nın yeğeni Melek Hanım ile evlendi.

Daha sonra tekrar devlet hizmetine girmiştir.İlk olarak Sivas ilinde mektupçuluk yapmış oradan da Sivas Merkez mutasarrıflığına ( vali ) getirilmiştir. Bu sırada yürürlüğü yeni giren bir kanunla Osmanlı Devleti'nin ilk Genel Yol İşleri Seyyar Müfettişliği'ne atandı. Bu görev süresince Rumeli, Anadolu ve Suriye'de yapılan inşaatlara nezaret etmiş, şosaları denetlemiş ve yapımını sağlamıştır. Başarılarının ardından 1888'de İzmit mutasarrıflığına tayin edildi.

Selim Sırrı Paşa, Bayındırlık’tan geldiği için Kocaeli mutasarrıflığı sürecinde yol yapım çalışmalarına hız verdi. Göreve başlar başlamaz, Ankara'ya yapılan şosanın bitmemesi üzerine Sancak'ta bir yol seferberliği ilan etti. 35.000'den fazla köylü ile imece usulüne uygun olarak bu yolları yaptırarak çalışmayı sonuca vardırdı. İzmit istasyonundan Taraklı'ya 18 saatlik şose onun başarısı,eseridir.İzmit’in en güzel özelliğinden olan ve demiryolu boyunca devam eden tarihi Çınar ağaçları bu zamanlarda dikilmiştir. Çınarların yetiştirilmesiyle bizzat ilgilenmiş ve zarar verenleri cezalandırmıştır.

 Bu arada İzmit ovasının bataklıklarını kurutmak için Tavşantepe yöresinden toprak getirtmiş ve bataklıkları kısmen kurutulmasını sağlayarak bir yararlı hizmette daha bulunmuştur.Bu kuruma sonucunda Çuhane-Sapak yolu tamamlanmıştır.

1894'te Fransız kolejinin inşası sırasında, kulesine Fransız bayrağı çekilmiştir.Selim Sırrı Paşa buna sinirlenmiş ve bayrağı indirterek inşaatı engellemiştir. Çarşıbaşı Caddesi'ni daraltan duvarı yıktırmıştır. olay üzerine Fransız büyükelçisinin şikayeti ve müdahalesi ile görevinden alındı. Ve uzun süre boyunca da açıkta kalmıştır. 1913 yılında Balkan savaşı sırasında yerleşim işlerini (iskan) yönetmekle görevlendirildi. İlk parlamento seçimlerinde bağımsız olarak İzmit’ten adaylığını koymuştur ve kazanamamıştır.

 Son yıllarını Yukarı Pazar'da yaptırdığı konağında geçirdi. 1924'te öldü ve cenazesi Fevziye camiinin yanında toprağa verildi. Daha sonra 1943 yılında Belediye Başkanı Kemal Öz'ün çabalarıyla kemikleri Namazgah şehitliğine götürüldü.

19. Yüzyılın sivil mimarisinin bir örneği olan Sırrı Paşa Konağı, İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme Sokak'ta yaptırılmıştır. Körfez manzaralı planı Mutasarrıf Selim Sırrı Paşa tarafından çizilen konağın iç duvarları çeşitli manzara resimleri ve zengin kalemlerle süslenmiştir. Konak, zemin kat, 1 normal kat, 1 ara kat ve cihannüma olmak üzere toplam 4 katlı ahşap karkas yapım tekniğiyle inşa edilmiştir.

Yapı haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Yangında hasar gören ve bir süre ıssız bir durumda kalan Sırrı Paşa konağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon için kamulaştırıldı. 2009 yılında başlayan Sırrı Paşa konağının restorasyonu 2012 yılında tamamlanmıştır. Konağın köşk ve müştemilatlarında Fransa'dan özel olarak getirilen bazı malzemeler kullanılmıştır (Tuğla, kiremit vb.). Sırrı Paşa Konağı'nın iç duvar süslemelerinin , Dolmabahçe Sarayı restorasyonu için gelen mimarlar tarafından  işlendiği söylenilen rivayetler arasında.

Manzara resimleri, çiçek ve geometrik karakterli kalem süslemelerinden oluşmaktadır. Bazı süslemelerde altın varak kullanılarak görsel etki ve estetik değer artırılmıştır. Konağın bahçesinde yöresel taşların kullanıldığı yüksek bir bahçe duvarları vardır. Duvarda İzmit antik dönemine ait malzemelerde kullanılmıştır.

Mutasarrıf Sırrı Paşa tarafından yaptırılan ve Kocaeli şehrinin en görkemli yapılarından biri olan konak, zarif mimarisi ve zengin kalem süslemeleri ile dikkat çekiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sırrı Paşa Konağı restorasyon uygulaması ile “Tarihi Kentler Derneği 2011 Uygulama Ödülü” nü de kazanmıştır.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.