Seka Kağıt Müzesi

Yaşamımızın her anına dokunan kâğıt, dilin yayılma aracıdır. Yüzyıllarca medeniyetler arası taşıyıcı görevi görmüştür. Seka Kağıt Müzesi müstesna ilimiz Kocaeli'de yer almaktadır.Bugün ki içeriğimizde Seka Kağıt Müzesi'ni keşfedeceğiz....

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
34e44ecf28ff-seka-jpg
Seka Kağıt Müzesi
Giriş19.11.2019 17:45

Yaşamımızın her anına dokunan kâğıt, dilin yayılma aracıdır.Medeniyetin ve kültürün taşıyıcısıdır. Kâğıt, ilk aşk mektubumuz,günlüğümüz, evimizin tapusu,evlilik cüzdanımız, yüzdürdüğümüz gemi, uçurduğumuz uçak,sevdiğimiz romandır.Teknoloji alanında çığır açan uzay gemilerinin yalıtımından yumurta kolilerline,duvar süslemelerinden okuduğumuz gazetelere aklınızın alabileceği her alanda kağıt kullanılır.Düşüncülerimizi,duygularımızı yansıtan bir ayna görevi de görebilir kağıt ya da günlük yaşamımızda hayatımızı kolaylaştıran bir malzeme olarak da karşımıza çıkabilir.

Türkiye' de kağıt üretimi denildiği zaman ilk akla gelen kurum Seka Kağıt fabrikası.Seka çalışanlarının uzun zamanlar alın teri döküp, kağıt ürettikleri duvarlar arasında geçmişe yolculuk yaptırıyor Seka Kağıt Müzesi.Size kağıdı her yönüyle tanıtıp,kağıdın tarihinden üretim sürecine hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan keşfetmeniz amaçlanıyor bu müze ziyaretinde.Aynı zamanda idealist bir iş adamı olan Mehmet Ali Kağıtçı'nın rüyası ve sosyal dönüşüm projesini de kapsayan Seka Kağıt Fabrikası'nın hikayesine de yakından tanıklık etme şansı yakalayacaksınız.

Türkiye’nin en büyük endüstriyel mirasının müzeye dönüşüm projesi olan Seka Kâğıt Müzesi, her zaman odağına ziyaretçiyi alır. Seka'da  farklı yaş gruplarına sahip birçok  ziyaretçi için çağdaş bir sergileme yaklaşımıyla unutulmaz bir deneyim yaşatılıyor.

Seka ilk açıldığı tarihten 80 yıl sonra yeniden kapılarını ziyarete açmıştır.Temelleri 1934 yılında atılan seka 2014 yılında 80.yıla özel müze halini almıştır.

Türkiye’nin ilk kâğıt fabrikası ve Cumhuriyet tarihinin en önemli sembollerinden biri olan SEKA Kâğıt Fabrikası, Kocaeli’de yaşayan herkesin hayatında bir iz bıraktı. SEKA, İzmit’i küçük, kendi halinde bir şehir olmaktan çıkararak önemli bir ‘Sanayi Kenti’ne dönüştürdü.

Eski SEKA fabrikası bugün bilimin, teknolojinin ve öğrenmenin merkezi haline gelmiştir.

Aşama aşama oluştu.Kocaeli Bilim merkezi tüm bilim tutkunlarına kapılarını ardına kadar açtı.7'den 70'e herkesin ziyaretine açık olan Bilim Merkezi ve Seka Kağıt Müzesi meraklılarını beliyor.

Mehmet Ali Kağıtçı Türkiye'nin ilk kağıt mühendisidir.Seka Kağıt Fabrikası'nda hamurdan başlatan bir yolculuğun yüzyıllarca devam etmesi için hunharca bir çalışma başladı.Kollar büyük bir gayretle sıvandı.

Geçmişin izlerinin, geleceğin müjdecileriyle yan yana aynı koridorda durmasına karar verildi ve yoğun bir çalışma döneminin ardından, eski kâğıt fabrikası dünyanın en büyük kâğıt müzesi olarak hayata geri döndü. SEKA Kâğıt Fabrikası artık SEKA Kâğıt Müzesi olarak geçmiş ve geleceği buluşturuyor.

Seka Kağıt Fabrikası 12.345 metrekare alan üzerine kurulmuştur.Müze 16 farklı salondan oluşmaktadır.Gelen ziyaretçiler Cumhuriyet Dönemi'nde sanayileşme süreci için çok önemli bir yeri bulunan fabrikanın kuruluş aşamasından başlayarak,Kocaeli'den bütün Türkiye'ye yayılan kağıdın hayat hikayesini görüntüler eşliğinde izleyebilecek.

Müze içerisinde kağıt üretim süresi boyunca kullanılmış olan Seka ruhunu barındıran tüm makine ve ekipmanlar bugüne kadar sağlam bir biçimde korunmuştur.Seka Kağıt Müzesi'nde 5 adet matbaa makinesi da sergileniyor.Bakım ve onarımı yapılmış olan makineler çalışır durumda üstelik.

Müzede sergilenen makineler arasında en öneme sahip olanı 1936 senesinde açılmış olan Seka 1.Kağıt Fabrikası'na ait olan iki numaralı Kağıt Makinesidir.Bu makinenin bu kadar önem taşımasının sebebi ise Seka'nın kurulduğu ilk günden kapandığı son güne kadar geçen sürede dur durak dinlemeden süreli işleyiş halinde olmasıdır.

Müze'de sergilenecek olan makinelerden üretim sürecinde kullanılan makinelere,binlerce fotoğraftan belgelere kadar her türlü araç büyük bir titizlik çalışması içinde seçildi.Müzede aynı zamanda Roma Dönemi sikkeleri,Seka tarihine ait belgesellerden geri dönüşüm malzemeleri ile üretilmiş heykellere kadar bir çok ilgi çekici obje ve endüstri mirası madde yer alıyor.Müzenin koleksiyonu yapılan bağış ve yardımlarla giderek artıyor.Arşivin genişletilmesi önemli bir kültür mirası olarak gelecek nesiller için de önem taşıyor.

Ayrıca ek bir bilgi verelim.Müze arşivine ve koleksiyonuna internetten erişim sağlamak da çok rahat.

O dönemde yaşanan olaylar Seka tarihini aydınlatır bir biçimde zamanın çalışanlarıının anlattıkları ve bulunan nesneler ile günümüzde ziyaretçilere aktarılıyor.Düzenlenen sözlü tarih çalışmaları da büyük bir arşiv oluşturur nitelikte.

SEKA Kâğıt Müzesi’nin içerisinde geleneksel yöntemle kâğıt yapma atölyeleri,  ebru gibi kâğıt sanatlarına ilişkin atölye ve sergiler yer alıyor. Müze içerisinde düzenlenecek olan atölye çalışmaları sayesinde çocuklar kâğıt ile nelerin yapılabileceğini görebilecek ve kâğıdın oluşum süreçlerine tanıklık etme şansı yakalayabilecekler. Ayrıca müzede özel olarak ayrılan etkinlik bölümüyle “El yapımı Kâğıt Atölyesi”nde kendi kâğıdını yapabilecek, Origami, Kirigami, Kâğıt Boyama, Hüsn-i Hat, Minyatür, Tezhip ve Ebru gibi kağıt sanatları ile buluşabilecekler.

 

Seka Kağıt Müzesi'ne Giriş 

Seka Kağıt Müzesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İşletilmekedir.Müzeye giriş ücretsizdir.Kültür açısından önemli değere sahip bu müzeyi gezme şansınız varsa mutlaka gitmelisiniz.

 

Seka Kağıt Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

Seka Kağıt Müzesi, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü'ne bağlıdır.

Adres: Kozluk Mahallesi, Mehmet Ali Kağıtçı Sokak, No:77 İzmit/Kocaelİ

Seka Kağıt Müzesi'ne İstanbul'dan geliyorsanız eğer İstanbul-İzmit yolunu kullanabilirsiniz. İzmit merkeze özel araç ya da toplu taşıma kullanarak da ulaşım sağladığınız takdirde kolaylıkla müzemizi gezebilirsiniz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.