Trending

Schindler’in Listesi


Schindler’in Listesi (Schindler’s List), uzun süredir izlemek istediğim bir filmdi. Özellikle yüksek İMDb puanı insanı adeta izlemek için cezbetse de ismi lazım olmayan şişirilmiş İMDb puanına sahip filmler yüzünden uzak durmama sebebiyet verdi.Bu kült filmi izlemek için bir şans verelim.

509d2634dc81-filmonerisi-jpg
Schindler’in Listesi
Giriş12.02.2020 17:15

Filmde hem dram hem de savaşın olması, izlemekte geç kalmamın bir diğer nedeni olabilir. Velhasıl-ı kelam sonunda izleme fırsatını buldum. Esasında film beklentimin çok üzerinde çıktı, gerçek bir konusu olması sebebi ile de beni sarstı. Şimdi filmizin detaylarına geçelim.

Schindler’in Listesi yönetmen koltuğundan efsane isim Steven Spielberg’in oturduğu 1993 senesinde ABD’de yapılan bir filmdir. Film konu olarak Nazilerin, Polonya Yahudileri’ne uyguladıkları soykırımı ve bu soykırımda Oscar Schindler’in rolünü ele alır. Film 321 milyon hasılata ulaşmıştır. Altın Küre, BAFTA, Oscar ve Grammy ödülleri sahibidir. Tam olarak 7 Oscar sahibidir. Bu kadar objektif bilgiden sonra nesnelliği kaybetmeden subjektif olalım değil mi?

Schindler’in Listesi, II. Dünya Savaşında soykırıma uğrayan Polonya Yahudilerine iş vererek onları korumayı hedefleyen bir adamı anlatır. Aslında Schindler’in başlangıçta bu şekilde bir amacı yoktur, fakat daha sonra içi elvermez ve yüzlerce insanın hayatını kurtarmış olur. Herkes İkinci Dünya Savaşında Nazilerin yapmış olduğu vahşeti bilir fakat boyutlarını bilmez veya en basitinden bilse bile o acıyı yüreğinde hissetmez. Bu film sizi o zamana götürecek ve o anları, acıyı kalbinizin en derin yerlerinde hissetmenize neden olacak. Tabi bütün bunların gerçek olduğunu bilmek kalbinizin üşümesine neden olacaktır. Böyle olmalı ki filmdeki komutan en kötü film karakterleri içinde kendine ilk 10’da yer bulmuş.

Film özellikte The Pianist filmine son derece benzemekte, Yahudi propagandası yapıldığı yönünde eleştiriler getirilse de ve hatta ve hatta Schindler’in daha sonra yahudilerden para istediği bile söz konusu olsa bile bunların yalnızca karalamak için yapıldığını, antisemitik faaliyetler olduğunu düşünmekteyim. Çünkü bir insan bu filmi izleyip üzülmüyor, ağlamıyor, insan olmaktan sıkılmıyorsa hümanistliğini kürtaj etmiş olabilir.

Film hakkında daha çok detay vermek istesem de daha fazla spoiler vermek istemiyorum. Filmi izledikten sonra tam olarak ne hissettiğimi ve anlatmaya çalıştığımı zaten anlayacaksınız. İyi Seyirler.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.