Güzellik Sırları

Sararmış Tırnaklar için Evde Yapabilecekleriniz


Sararmış tırnaklar oldukça kötü bir görüntü yaratabilir ve bazı durumlarda sizi utandırabilir. Sarı tırnakların yaygın nedenlerinden bir tanesi aşırı oje kullanımı olsa da, mantar enfeksiyonu ve hatta vitamin eksikliği, sigara, şeker hastalığı, böbrek hastalığı veya sedef hastalığı gibi başka nedenleri de olabilir. Sarı tırnaklarınız varsa, işte size yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler.

a68482e626a6-tirnaksararmasi-jpg
Sararmış Tırnaklar için Evde Yapabilecekleriniz
Giriş12.02.2020 17:34

 

Tırnakların en büyük problemi renklerinin çok kolay solması ve lekelenmesidir. Ve lekeli tırnaklar kötü göründükleri için utanç sebebi olabilir. Ancak üzülmeyin, lekeli tırnaklarınızı bazı etkili ev yapımı tariflerle beyazlatmanız mümkün. 

 

Tırnak Sararması Sebepleri

 

Renkli Oje: Özellikle koyu renkli ojeler olmak üzere uzun süre kullanmak tırnaklarda renk değişikliğine neden olabilir. Bu endişelenecek bir şey değildir; basitçe tırnak cilanızdan tırnak dokunuza sızan boyadır. Tehlikeli değildir ve renkli oje sürmeden önce temiz bir baz kat uygulanarak önlenebilir.

 

Katran ve Nikotin: Sigara içiyorsanız sarı tırnaklara sahip olmak kaçınılmazdır. Yanan katran tırnaklarınızın rengini değiştirir ve genellikle en çok işaret parmağı veya orta parmağı etkiler. Tırnaklarınızın sigara nedeniyle sararması muhtemelen onlara o kadar da zarar vermez. 
 

Mantar Enfeksiyonu: Önceki iki neden sizin için geçerli değilse, o zaman bir mantar enfeksiyonunuz olabilir. Uzmanlara göre bu yaygın durum, tırnak altında görünen beyaz veya sarı lekelerle başlar ve tedavi için bir dermatoloğun yardımına ihtiyaç duyulabilir.

 

Hidrojen Peroksit ve Karbonat Kullanın

 

 

Hidrojen peroksit ve karbonat karışımı, etkili bir leke çıkarıcı gibi çalışacaktır. Hidrojen peroksit ve karbonat çözeltisini yapmak için, küçük bir plastik kapta bir çay kaşığı hidrojen peroksit ve bir yemek kaşığı karbonatı 125 ml ılık su ile karıştırın. Karbonat çözülene kadar bu solüsyonu bir kaşıkla karıştırın ve ardından tırnaklarınızı solüsyona daldırarak 10 dakika kadar bekleyin. Sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın ardından kremle iyice nemlendirdiğinizden emin olun çünkü hidrojen peroksit cildinize zarar verebilir ve nemi uzaklaştırabilir.

 

Limon Suyu ve Sabunlu Su Kullanın

 

 

Lekelerden kurtulmak için limon suyu ve sabunlu su solüsyonu kullanabilirsiniz. İkisini de mutfak dolabınızda rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu solüsyonu kullandığınızda limon suyunun asidik özelliği tırnaklarınızdaki tüm leke parçacıklarını çözecek ve sabunlu su işlemi daha da kolaylaştıracaktır. Bu çözeltiyi kullanmak için bir bardak suya, iki yemek kaşığı sıvı sabun ve bir bardağın dörtte biri kadar taze sıkılmış limon suyu dökün. Tırnaklarınızı bu solüsyonda yaklaşık beş dakika bekletin. Ellerinizi akan suda yıkayın ve ardından nemlendiricinizi uygulayın.

 

Beyaz Sirke Kullanın

 

 

Renkli sirke tırnaklarınıza daha da renk verebilir. Tırnaklarınızdaki lekelerden kurtulmak için beyaz sirke kullanın. Sirkedeki hafif asit, leke parçacıklarını sert yüzeylerden çıkaracaktır. Bu karışımı hazırlamak için bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı damıtılmış beyaz sirkeye ekleyin. Tırnaklarınızı yaklaşık sekiz dakika bekletin ve ardından ellerinizi ılık suyla yıkayın. Ellerinizi temiz bir havluyla kuruladıktan sonra bir parça nemlendirici krem uygulayın.

 

Limon Suyu ve Karbonat Macunu Kullanın

 

 

1 yemek kaşığı limon suyunu 1,5-2 yemek kaşığı karbonat ile bir kasede karıştırın. Pamuklu çubuk kullanarak macunu tırnaklarınıza ve ayrıca tırnak etlerinize uygulayın. Yaklaşık 15 dakika sonra su ve sabun yardımıyla yıkayın.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.