Trending

Saksıda Aloe Vera Bakımı


Aloe vera hepimizin evlerinde en çok tercih ettiği süs bitkisi.Şampuanı,kremi,diş macunu,kişisel bakım ürünleri ve benzeri gibi birçok şeyin içeriğinde mevcut.Bu da kendisini tanınmış kılıyor.

dc0962c43318-aloe-vera4-jpg
Saksıda Aloe Vera Bakımı
Giriş14.09.2020 17:15

Güneş lekelerinden tutunda yanıklara,yaraların iyileşmesinden sivilcelerden arındırmaya kadar daha birçok alanda bizlere destek oluyor,yardım ediyor.Say say bitmeyecek faydalarıyla ve süs bitkisi olma özelliğiyle hepimizin gönlünü çalıyor.En doğal halinden yararlanmak siz de ev de aloe vera yetiştirmek istiyorsanız sizi yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz.

Aloe vera’nın saksıda bakımı için gereken bütün detaylı bilgileri veriyoruz.Nasıl sulanacağından saksı değişimine evde aloe vera yetiştirmek ile ilgili olarak bilmemiz gereken her şeyi gelin birlikte öğrenelim.Adım adım aşamalarıyla aloe vera bakımı…

O zaman fazla söze ne hacet? Haydi başlayalım…

 

Önce kendisini kısaca tanıyalım: Aloe vera nedir?


Aloe vera,halk dilinde sarısabur olarak anılır.Şık bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra saymakla bitmeyen bir çok da faydası bulunmaktadır.Bitki yetiştirmeyi seven,bitkiye toprağa ilgisi olan herkesin evinde kendine bir taht kurabilir aloe vera.Uzun sivri uçlu bir görüntüsü vardır.Dolgun yapraklarının içerisinde esas hazine saklı.Aloe vere jeli.Tüm yararlı zengin maddeler bu jelimsi maddenin içinde bulunuyor.Ve aloe verayı bu denli popüler ve bilindik yapan en temel özelliği de budur denilebilir.

Piyasa da yer alan krem,sabun,parfüm,şampuan ve benzeri gibi kişisel bakım ürünlerinin içinde de sık sık rastlıyoruz.Bu tarz ürünlerin içeriğine baktığımız zaman muhakkak rastlıyoruz.Aloe veranın bu jelimsi yapısı özellikle cilt sağlığına çok faydalı gelmektedir.Ve hızlıca etkisini göstermektedir.İçeriğinde birçok mineral,vitamin ve su bulunmaktadır.Bunlar biliyorsunuz ki cildin en sevdiği şeyler.Hatta o kadar mucize bir jel ki içeriğinde 12 vitaamin,20 mineral,18 tane de aminoasit barındırıyor.Tam bir multivitamin deposu.

Evet büyün bunları öğrendiğimize göre şimdi evimizde kendisine nasıl bakabiliriz,nasıl yetiştirebiliriz bunları öğrenelim.Her geçen gün aloe vera bitkisi yetiştiricisi artıyor.Üretimi çok ancak biz evimizde baş köşede ki yardımcımız olarak yetiştireceğiz kendisini.Şimdi sizlere aloe vera bakımı ile ilgili her türlü sorunuza cevap olalım.Nasıl bakım yapabileceğimizi öğrenerek başlayalım.

 

Evde aloe vera nasıl yetiştirilir merak edenler buraya: Aloe vera bakımı nasıl yapılır?
 

Toprak seçimi:

Organik maddeler açısından zengin,humusu bol ve geçirgen yapıda bir toprak aloe veranın yetişmesi için daha iyi ve faydalı olacaktır.Eğer eviniz de aloe vera yetiştirmeye karar verdiyseniz muhakkak tarif ettiğimiz bir yapıda bir toprak alarak işe başlamalısınız.Eğer toprağı görünce anlamam ben yeterli bilgiye sahip değilim diyorsanz demeyin.Endişe etmenize gerek yok.Çiçekçilerde ya da ev yapı malzemeleri satan mağazaların ilgili bölümlerinden kolayca bu yapıda ki topraklara ulaşabilirsiniz.Reyonlar da görev yapan yetkililere de söylerseniz aloe vera yetiştirmek istiyorum diye onlarda size tavsiye verip toprak seçmenize yardımcı olacaktır.

 

 

Güneş ışığı, ortam sıcaklığı ve nem:

Aloe vera bitkisi güneşi ışığı,ferah aydınlık ortamları sever. Bu özelliklere sahip mekanlarda daha güzel büyüyüp gelişir.Bu sebeple mümkünse eğer bitkinizi (aloe veranızı) aydınlık ortamlarda, güneş alan bir bölgede yetiştirin. Bu çiçeğinizin sağlıklı ve güzel bir şekilde yetişmesi için önem arz ediyor. Ara ara saksıyı da kendi etrafında çevirin.Çünkü aloe veranın yaprakları gün ışığı gelen yöne doğru evrilebiliyor. Kendi çevresinde çevirdiğiniz taktirde bütün yapraklar eşit ölçüde ışıktan faydalanacaktır.

Soğuğa karşı bitkimizin çok fazla direnci ,dayanıklılığı yok ama yine de -7 dereceye kadar yaşadığı görülmüş. Ortam sıcaklığını biz yine de 10-15 derece aralıklarında tutmaya dikkat edelim ki sağlıklı bir şekilde alo veramızı yetiştirebilelim. Bu önemli bir husus. Yine aynı şekilde esintili ortamlarda da yaşayabilen aloe vera,ciddi rüzgarlardan ve fırtınalardan korunmalıdır. Bu sebeple aloe vera yetiştirirken açık bir balkon seçmeyin. Evinizde bir köşede konumlandırmanız bitkinizin sağlığı açısından önemli. Ev içinde de yine iki açık camın ya da kapının arasında bulundurmayın buradaki rüzgar akımları bitkimizi olumsuz etkileyecektir.

 

Sulama:

Sulama konusunda insanı çok yormuyor aloe vera,her gün sulamaya ihtiyaç duymuyor.Hatta fazla suladığımız takdirde bitkimizin kökleri çok hızlı bir sürede çürüyor. Bunun olmasını hiç istemeyiz. Bu sebeple sulama işleminden önce aloe veranın toprağını el ya da parmak yordamıyla bir kontrol edelim.Eğer toprağın nemli olduğunu hissedersek sulamamıza gerek yok fakat toprak kuruysa sulamamız gerekiyor demektir.


Sulama işleminde dikkat edilmesi gereken bir noktada aynı günleri ve aynı saatleri seçebilmek.Tabi bu mümkünse.Kullandığınız su kabını da aynı oranlarda aynı ölçeklerde doldurmaya da özen gösterelim.Mevsimse değişimleri de göz önünde bulundurmaya çalışalım.Örneğin kış aylarında minimum olmalı sulama sıklığı.Hafta da bir gibi.Kavurucu yaz sıcaklarında ise haftada en az 2 kere olacak şekilde olmalı.Toprağı her gün kurumuş oluyorsa her gün de sulamanız da bir sakınca yoktur.

Sulama işleminde yine dikkat etmemiz gereken bir nokta da suyun yapraklar ile teması.Su yapraklar ile temas etmemeli.Eğer bitkimizin yaprakları ıslanırsa hızla çürüme meydana gelecektir.Yapraklar büyük zarar görebilir.Aslında bu da dikkat etmemiz gereken çok önemli bir nokta.Sulama yaparken bu nedenle sadece toprağı suladığınıza emin olun.

Saksı seçimi ve değişimi:

Aloe vera yetiştirmek için alacağımız saksının drenajlı olması,altında delikler olması ve fazla suyun akabileceği tabağı ya da tablası olması önemli.Bitkimiz fazla suyu da sevmediğinden dolayı tabağında birikecek olan bu suyu da fazla bekletmemeli, süzüldükten sonra da suyu hemen dökmeliyiz. Bunu da aklımızın bir köşesine yazalım.


Saksı değiştirme adımında ise aloe vera bitkisinin saksısını ve toprağını yıl da bir defa değiştirmek oldukça makuldür. Değişim işlemi için ilkbahar mevsimini hatta mümkünse nisan ayını seçmelisiniz. Bitkiler için özellikle aloe vera için en verimli aylar bu aylar kabul ediliyor.Saksıyı dilersseniz 2-3 yılda bir olacak şekilde değiştirilebilir.

 

Bu şifa dolu güzellik dört bir yanı sarsın: Aloe vera nasıl çoğaltılır?


Aloe veranızı gören komşularınız hayran kalacak ve kesinlikle onlarda yetiştirmek siteyecektir.Saksıda yetiştirdiğimiz bir çok bitki gibi aloe verayı da kökten ayırma yöntemiyle çoğaltabilirz.Eğer halihazırda yetiştirdiğiniz bir aloe vera varsa ve saksının dibinden, köklerden yükselmeye başlayan yeni bir aloe vera bitkisi oluşmaya başladıysa, toprak ve saksı değişim vakti geldiğinde bu yeni bitkiyi dikkatlice kök kısmından ayırarak yeni, küçük bir saksıya dikebilir, tıpkı yukarıda anlattığımız şekilde düzenli olarak bakımını yaparak yeni bir aloe vera bitkisi elde edebilirsiniz.


 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.