Trending

Sadece 3 malzemeyle evinizde kendi sabununuzu yapabilirsiniz


Koronavirüsle birlikte gündemden hijyen konusu düşmez oldu. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz sabunlar yerine sadece 3 malzemeyle kendi sabununuzu hazırlayabilirsiniz. Hem katı sabun hem de sıvı sabun yapabilirsiniz.

a1d27d228eeb-sabun1-jpg
Sadece 3 malzemeyle evinizde kendi sabununuzu yapabilirsiniz
Giriş12.10.2020 15:52

Koronavirüs salgınıyla birlikte uzmanlar kişisel hijyenin önemine vurgu yapıyor. Özellikle sabunlu suyla ellerin yıkanmasının virüse karşı en etkili yöntem olduğu herkes tarafından bir gerçek. Marketlerde satılan bazı sabunlar standartlarının bile altında oluyor. Dışarıdan almak yerine anlatacağımız tarifle sadece 3 malzemeyle dakikalar içinde kendi sabununuzu hazırlayabilirsiniz.

Bazı kimyasallar ellerimizi tahriş edip, yara çıkmasına neden olabiliyor. Bazılarının ise içeriğindeki esanslar yüzünden hoş olmayan kokuları var. İçeriğimizde bulunan tariflerle tüm bu sorunlardan kurtuluyoruz. Evde yapacağınız sabununuzu ister sıvı isterseniz katı olarak kullanabilirsiniz.

KATI SABUNU SIVI SABUNA DÖNÜŞTÜRÜN

Sıvı bir sabun yapabilmek için sadece 3 malzemeye ihtiyacımız var. Her yerden kolayca temin edebileceğiniz bu üç malzeme; katı sabun, su ve bir saf yağ. Saf yağı aktarlarda kolayca bulabilirsiniz,dert etmeyin.

Öncelikle elimizde olan katı sabunu rendeleyeceğiz. Katı sabunun saf bir sabun olmasına özen göstermelisiniz. Hem sıvı sabunumuzun daha temiz içerikli olmasına hem de sabuna istediğimiz kokuyu verebilmemize imkan tanır. Saf zeytinyağı sabunu gibi sabunları tercih edebilirsiniz. Rendelediğimiz sabun ortalama 1 su bardağı olsun.

Ardından suyu kaynatın. Ekleyeceğiiz su miktarı sabunun akışkanlığını,kıvamını belirleyecek. 1 su bardağı su jöleden daha katı bir sabun oluşturur. 2 su bardağı su  ise su gibi bir sabuna neden  olur. Bu sebeple1.5 su bardağı su ideal sıvı sabun kıvamı için yeterli olacaktır.

Suyu kaynatmıştık zaten, içerisine rendelediğimiz sabunu azar azar ekliyoruz. Sabun ekledikçe  bir kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Suyu Karıştırdıkça rendelenmiş sabunlar eriyecek. Bu şekilde rendelemiş olduğumuz sabunu içerisine ekliyoruz. Rendelemiş olduğumuz sabun suyun içerisinde tamamen eriyinceye kadar devam edelim bu işleme.

İçerisinde sabun erittiğimiz suyu bir kenara alarak soğumasını bekleyeceğiz. Suyun içerisinde eriyen katı sabun, sıvı bir sabun elde etmek için en önemli aşamadır. Ortalama 30 dakika kadar bekleyin.Ardından suyun soğuduğunu göreceksiniz.

Soğuyan suyun içerisine saf yağ eklemeye geldi sıra. Saf yağ, sıvı sabunun istediğiniz kokuya kavuşmasını sağllayacak. Lavanta yağı, limon yağı, portakal yağı gibi pek çok farklı kokudaki yağları seçebilirsiniz.Yağ seçimi tamamen sizin tercihiniz. Seçtiğiniz yağdan hazırladığınız karışımın içerisine 15-20 damla kadar damlatmanız yeterli olacaktır. Yoğun bir koku seviyorsanız fazla da damlatabilirsiniz. İşte tamamen temiz içerikli sıvı sabununuz hazır!

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.