Güzellik Sırları

Saçlarınızın Sağlıklı ve Hızlı Uzamasını Sağlayacak 11 Yöntem


Saç, kadınların en önemli aksesuarıdır. Bazı kadınlar kısa saç bazıları ise uzun saç sever ama nihayetinde hepsinin ortak noktası saçlarının uzun ya da kısa, nasıl olursa olsun sağlıklı görünmelerini istemeleridir. Peki saçlarınızı nasıl sağlıklı bir şekilde uzatabilirsiniz, bunlardan bahsedeceğiz.

a71cbf67696e-images-5-jpg
Saçlarınızın Sağlıklı ve Hızlı Uzamasını Sağlayacak 11 Yöntem
Giriş28.11.2019 15:28

 


Saç, kadınların en önemli aksesuarıdır. Bazı kadınlar kısa saç bazıları ise uzun saç sever ama nihayetinde hepsinin ortak noktası saçlarının uzun ya da kısa, nasıl olursa olsun sağlıklı görünmelerini istemeleridir. Peki saçlarınızı nasıl sağlıklı bir şekilde uzatabilirsiniz, bunlardan bahsedeceğiz.

 

1. Düzenli Olarak Saçlarınızı Kestirin

 

 

Sağlıklı saçlar istiyorsanız, düzenli olarak saçınızı kestirmenizde fayda var. Yıpranmış, kırılmış saç uçlarından kurtulmazsanız saçlarınız daha fazla yıpranacak ve incelmiş görünecektir. Uçlara doğru yoğunluğu azalmış yıpranmış saçlardan kurtulursanız saçlarınız daha sağlıklı uzayacaktır.

 

2. B-12 Vitaminini Kullanın

 

 

Saçınız uzamıyorsa sebebi B-12 vitamini eksikliği olabilir. Bu vitamin saç gelişimi ve saç sağlığı için oldukça önemlidir. B-12 eksikliği kuru, ince ve kırılgan saçlara neden olabilir. Ayrıca kafa derisi B-12 vitaminine ihtiyaç duyar, aksi takdirde kaşıntı ve hatta kepek oluşabilir. Bu nedenle, vücudunuzdaki seviyelerini normalleştirmek için B-12'yi takviyelerle desteklemeye çalışabilirsiniz. Ama her zaman önce doktora danışmak daha iyidir.

 

3. Saç Derinize Masaj Yapın

 

 

Başınıza parmak uçlarınızla yapacağınız bir masaj, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Kan, saç köklerine daha iyi akar ve bu saçın büyümesini teşvik eder. Yumuşak hareketlerle kafanıza her taraftan parmak uçlarınızla masaj yapın. Saçınızı yıkarken bile yapabilirsiniz.
 

4. Saçınızı Doğru Şekilde Kurutun

 

 

Saçınızı yıkadıktan sonra havluyla sarmamanız daha iyidir. Ve hiçbir durumda saçınızı ovalamamalısınız çünkü daha kırılgan hale getirebilirsiniz. Sürtme yerine, sadece bir havluyla ıslaklığını almak için havlunun arasına saçınızı alıp iki elinizle baskı uygulayarak kurulayın. Havluyu saçınıza doğru hafifçe dokundurun ve nemi alın.
 

5. İpek Yastıklarda Uyuyun

 

 

Pamuklu yastık kılıfları saçınızdan nemi alabilir ve kurutabilir. Ancak ipek bir yastık kılıfı kullanırken böyle bir sorun yaşamazsınız. Aynı zamanda ipek, saç ve yastık arasındaki sürtünmeyi azaltarak hasarı en aza indirir.

 

6. At Kuyruğunuzu Değiştirin

 

 

Saçınızı sürekli aynı yerden atkuyruğu yapıyorsanız pozisyonunu değiştirin. Düşük bir atkuyruğu yapın ve saçınızı fazla sıkmayın. Gerçek şu ki atkuyruğu sıkı yaptığınızda, saçlarınız zayıflar ve dökülmeye başlar. Ayrıca aynı yerde sürekli saçı toplamak, saç dökülmesi ve köklerine zarar verme riskini arttırır. Diğer sıkı saç stillerinden hoşlanıyorsanız, gevşetmek ve saçlarınızı rahatlatmak daha iyidir.

 

7. Size Uygun Ürünler Seçin

 

 

Kafa deriniz, yüzünüz gibi size özgüdür. Bu nedenle, yüz bakım ürünlerinizden hangisinin sizin için uygun olduğunu bulmanız gerekir. Ve cildinize uygun bileşime göre saç ürünlerini seçin. Kafa derinizin nemlendirilmesi ve sağlıklı olması için ürünlerin uygun pH değerine sahip olması gerektiğini unutmayın.
 

8. Soğuk Suyla Durulayın

 

 

Saçınızı yıkadıktan sonra soğuk suyla durulayın. Bu saçların daha güçlü ve daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca saçınıza parlaklık katacak ve daha pürüzsüz hale getirecektir.
 

9. Zeytinyağını Deneyin

 

 

Zeytinyağı saçı mükemmel şekilde besler. Antioksidanlar ve E vitamini bakımından zengindir. Saçların uzaması, parlak ve yumuşak olması için iyidir. 1/4 bardak yağ alın ve saç derisine ve saça masaj hareketleriyle birkaç dakika ovalayarak uygulayın. Başınızı bir bez ile örtün ve 15-30 dakika beklettikten sonra şampuanla yıkayın. Zeytinyağını, hindistancevizi, hint yağı biber ve zencefille karıştırabilirsiniz.
 

10. Saçınızı Nemlendirin

 

 

Saçlarınızın iyi bir şekilde büyümesi ve sağlıklı görünüm kazanması için nemlendirilmesi gerekir. Ve yumurta sarısı size yardımcı olabilir. Saçları nemlendirmeye yardımcı olan lesitin içerir. 2 yumurta ve birkaç damla limon suyu kullanın. Köpüklenene kadar çırpma teli ile karıştırın. Saça uygulayın ve üstünü kapatın. Karışımı yarım saat kadar beklettikten sonra soğuk suyla durulayın.
 

 

11. Diyetinizi Takip Edin

 

 

Saçınızın sağlıklı olması için içeriden düşünmeniz gerekir. Bunun için faydalı vitaminler ve mineraller tüketmelisiniz. Diyetinize protein (balık, et ve fasulye gibi), A ve C vitaminleri (havuç, narenciye ve kabak gibi) içeren yiyecekler ekleyebilirsiniz. Ve saçınızın nemli kaldığından emin olun. Kuru saçlar dökülmeye daha meyillidir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.