Güzellik Sırları

Saçlarımızı Nasıl Yıkamalıyız?


Saçınızı doğru şekilde nasıl yıkayacağınızı hiç merak ettiniz mi? Etmelisin. Saç yıkamak, aslında saçlarımızı temizlemekten çok daha fazlasıdır…

c357197d2a3b-5e20014f5542801ed8580c68-jpg
Saçlarımızı Nasıl Yıkamalıyız?
Giriş16.07.2020 10:06

 

Gün geçtikçe daha fazla duş alma ihtiyacı duyuyoruz. Saçımızı yıkarken sıkça yaptığımız hatalar saç dökülmesinde büyük bir rol oynuyor. Yıkama alışkanlıklarımızı değiştirerek de bu sorunumuzu gidermemiz oldukça mümkün.

 

Saçınızı Islatarak Başlayın

 

 

Şampuanı uygulamadan önce saçınızın tamamen ıslatmanız gerekir. Ilık su kullanmak önemlidir çünkü yüksek sıcaklıklara maruz bırakmak saçları kuru ve cansız gösterir. Şampuanınızı uygulamadan önce saçınızın tamamen ıslanmasına izin verin.

 

Saç Derisine Masaj Yapın

 

 

Saçlarınızı yıkarken ekstra nazik olmak son derece önemlidir. Tırnaklarınızı kullanmamaya özen gösterin ve kafa derinize sert davranmayın çünkü saç ıslandığında en savunmasız halini alır, sert davranmanız aşınmalara neden olacaktır. Saçınız aslında sizin düşündüğünüz kadar kirli değildir, parmaklarınızla ve avuç içlerinizle hafifçe masaj yaparak temizlemeniz çok daha iyi olacaktır. Üstelik saç derisine masaj yapmak kan akışını artıracak ve saçlarınız daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır.

 

Saç Tipinize Uygun Bir Şampuan Seçin

 

 

Şampuanı seçmeden önce, şampuanın ne işe yaradığını, nasıl kullanılacağını ve bunun saç ve saç derisi tipinizle nasıl ilişkili olduğunu bilmek önemlidir. Şampuan, saçınızı ve saç derinizin günlük kir, yağ ve şekillendirme ürünlerinden temizlemek içindir. Çoğu insan şampuanın sadece bir saç temizleme maddesi olduğunu düşünür. Aslında bundan daha fazlasını yapar. Şampuan, kafa deriniz ve kökleriniz için bir bakım maddesidir. Bu sebeple seçim yaparken uygun bir şampuan seçmeniz saç bakımınız için faydalı olacaktır.

 

İki Kez Şampuanlamayın

 

 

Yaygın inanışın aksine, iki kez şampuanlamaya gerek yoktur. İki kez yıkadığınızda, saçınızın doğal yağından sıyrılır, bu da saçınızın uzamasını olumsuz etkiler ve hasar oluşumunu tetikler. Saçınıza önceden bir krem ya da yağ kullanmadıysanız iki kez yıkamanıza gerek yoktur.

 

Saç Kremi Uygularken Dikkat Edin

 

 

Saç derinize saç kremi sürmemeye özen gösterin, çünkü bu, kökleri doğal olduğundan daha yağlı hale getirecektir. Saçın uçları en kuru olan yerlerdir ve ek nemlendirmeye ihtiyaç duyar ve bu nedenle kremleri saçınızın ortasından uçlarına doğru uygulamalısınız, saç kremi görevini yerine getirirken siz duşunuza devam edebilirsiniz. 

 

Soğuk Su ile İyice Durulayın

 

 

Hızlı bir duş alarak zamandan ve sudan tasarruf yapıyor olabilirsiniz. Ancak iyice durulamak için yeterli zaman ayırmanız gerekir. İyice durulamadığınızda kalan kalıntılar zamanla kepeğe neden olabilir. Saçınızı durularken aşırı sıcak sudan kaçının, çünkü ısı gözenekleri açar ve saçınızın yağlarını soyarak kuru ve kırılgan hale getirir. Bunun yerine, uzmanlar gözenekleri kapatmak ve nemi hapsetmek için soğuk veya soğuğa yakın ılık su kullanmayı önerir. Saçlar için soğuk su kullanmak, gözenekleri kapatarak saç derinizin daha uzun süre daha temiz kalmasını sağlar. Saç derinizde kan dolaşımını hızlandırır. Bu da saç derisini yağ, kire karşı daha dayanıklı bir hale getirir. Gözenekleriniz küçülür, saç dökülmesinden muzdarip olma ihtimaliniz azalır. Soğuk su ile durulama yapmak, saçınızın daha uzun süre parlak, sağlıklı görünmesini sağlar.

 

Islakken Saçınızı Taramayın

 

 

Elbette, saçınızı duştan sonra taramak çok normal bir ihtiyaçtır, ancak dikkatli değilseniz, saç ıslakken en kırılgan halini aldığından, ciddi hasara neden olabilir. Şampuanlamadan ve bakımdan önce saçları daima kuru fırçalayın, çünkü ıslak saçtaki düğümleri fırçalamak büyük kırılmalara neden olabilir. Saçınız kuruyken uçlardan başlayarak yukarıya doğru geniş dişli bir tarak yardımı ile taramaya dikkat edin.

 

Saçınızı Güzel Kurutun

 

 

Duştan çıkmış olabilirsiniz, ancak işiniz henüz bitmedi. Bir havlu yardımıyla saçlarınızı kurulayabilirsiniz. Söz ettiğimiz şey ovalayarak kurulamak değil, bu şekilde saçlarınıza zarar verebilirsiniz. Hafifçe baskı uygulayarak nemini alın. Ardından ister doğal olarak kurumasına zaman verin ister kurutma makinesi kullanın. Kurutma makinesi kullanacaksanız ısı koruyuculardan destek almanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde saçlarınızın göreceği zararı minimuma indireceksiniz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.