Güzellik Sırları

Saçlar İçin Sülfatsız Şampuan Kullanmak


Saç bakımı hakkında pek çok şey önerilse de, bunlar içerisinde dikkate almamız gereken en önemli tavsiyelerden birisi belki de sülfatsız ürün kullanımı… Peki sülfat nedir ve neden uzak durmak gerekir?

saclar-icin-sulfatsiz-sampuan-kullanmak-2d6e9369-05bc-4dc0-b5a1-f3f6829d453e
Saçlar İçin Sülfatsız Şampuan Kullanmak
Giriş28.07.2020 11:32

 

Sülfat İçermeyen Şampuanların Faydası


Sülfat içermeyen şampuanlar bugünlerde çok popüler ve bu ürünlerin saçlarınız için neden harika olduğu konusunda birçok araştırma yapılıyor. Sülfat içermeyen şampuan kullanımı artıkça, neden sülfatsız şampuan kullanmamız gerektiği sorusunun cevap bulabilmek için içeriğinde sülfat bulunmayan şampuanın faydalarını tam olarak anlamak oldukça önemlidir.

Hepimiz mümkün olduğu kadar en sağlıklı, en göz alıcı saçların peşindeyiz ve bazen saç tellerimiz için en iyi seçimleri yapmak için favori ürünlerimize daha yakından bakmamız gerekiyor. Sülfatın saçınıza etkilerini ve neden sülfatsız şampuan kullanılması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin…

 

Sülfatsız Şampuan nedir?

 

 

Sülfatlar, birçok şampuan (ve ev temizliği) ürünü için oldukça standart bir bileşendir. Bilinen ana türleri sodyum lauril sülfat (veya SLS) ve sodyum lauret sülfattır (SLES). Peki şampuanda SLS nedir? Basitçe söylemek gerekirse, sülfatlar şampuanları kalın bir köpüğe dönüştüren maddelerdir. Bununla birlikte, saç hasarına neden oldukları için ateş altına girmişlerdir ve SLS ve SLES kesinlikle saçınıza herhangi bir besin katmaz. Sülfatsız şampuan uygulandığında köpürmeyen, saç derisi ile temas ettiğinde deriyi tahriş ederek zamanla farklı sorunları beraberinde getirir.

 

Sülfatsız Şampuan Saçınızın Doğal Parlaklığını Korumasını Sağlar

 

 

Yukarıda açıklandığı gibi, sülfatlar çeşitli şampuanlarda ve köpük banyolarında yaygın olarak bulunan bir bileşendir. Şampuan söz konusu olduğunda, saç ve saç derinizdeki kiri ve kalıntıları gidermeye yardımcı olan bir köpük etkisi yaratırlar.
Saçınızı kirden arındırmada etkili oldukları kadar, sülfatlar da saçınızı temel doğal yağlardan uzaklaştırabilir. Sülfat içermeyen bir şampuan kullanmanın faydalarından biri, saç tellerinizin doğal, sağlıklı parlaklığını kaybetmemesidir. 
 
 

Saçınızın Renginin Canlı Görünmesini Sağlar

 


 

Ne yazık ki, sülfatlar birçok farklı saç tipine zarar verebilir. Renkli saçlarınız varsa, sülfatlı bir şampuan kullandıktan sonra renginizin soluk ve donuk göründüğünü fark edebilirsiniz. Saç renginizin canlı ve parlak görünmesini sağlamak için Murumuru Tereyağı ve Gül Şampuanı gibi sülfat içermeyen bir seçeneği tercih edebilirsiniz.

 

Saçınızın Dayanıklılığını Korur

 

 

Sülfatlar, saçlarınızı kurutur ve bu da saç uçlarının zarar görmesine neden olabilir. Saç tellerinizi korumak ve güçlendirmek için doğal bileşenlerden yaralanabilirsiniz. Hindistan Cevizi Yağı bunun için doğal bir koruyucudur.

 

Saç Derisi Hassasiyetinden Korur

 

 

Hassas saç derisine sahip olanlarımız, yanlış saç ürünlerinin zaten zor olan bir durumu çok daha zor hale getirebileceğini bilir. Sülfat içermeyen şampuanın birçok faydasından biri, hassas saç derileri üzerinde çok daha nazik olmaları ve halihazırda yaşadığınız kuruluk veya kaşıntıyı tahriş etmemesidir. Saç derisi hassasiyetinden mustaripseniz, saç derinizi nazikçe temizlemek ve beslemeniz gerekir.

 

Saçlarınızın Buklelerini Korur
 

 

Eğer kıvırcık saçlarınız varsa, nemsiz bir saçın buklesiz bir saç olduğu anlamına geldiğini bilirsiniz. Sülfatsız şampuanlar köpürmediği için saçlarınızın temiz olup olmadığını tahmin etmeyi zorlaştırır ancak sülfatlar saç tellerinizi kurutur ve buklelerinizin belirginliğini azaltır. 

 

Sülfat içermeyen bir şampuan kullandıktan sonra saçınızın hala yağlı olduğunu düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Çoğu insan, sülfatsız şampuan kullandıktan saniyeler sonra saçlarının yağlı olduğunu hisseder. Bu, büyük ölçüde saç tipinize ve sülfatsız şampuanınızda bulunan bileşenlere bağlıdır.

 

Bazen, malzemeler o kadar yumuşaktır ki, derinlemesine bir yıkamadan sonra bile saçlarınızı yağlı hissedebilirsiniz. Ancak bu kötü değil sadece saçınızın doğal yağını koruduğunun işaretidir.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.