Güzellik Sırları

Saçlar İçin Mucize Bitki Köri


Çoğu zaman saç dökülmesi doğrudan folikül(saçın içinde büyüdüğü, yağ üreten yapı) sağlığı ile ilgilidir. Yağlı saç derisi, kirlilik ve yağ birikimi gibi faktörlerden dolayı saç kökleri tıkanır. Tıkanmış foliküller kafa derisini tahriş ederek kaşıntıya, kepeklenmeye ve saç dökülmesine neden olur. Köri yaprakları bu problemleri etkili bir şekilde tedavi edebilir.

saclar-icin-mucize-bitki-kori-b3427d45-dcd6-435a-977a-5e40754fa619
Saçlar İçin Mucize Bitki Köri
Giriş21.11.2019 16:50


Hava kirliliği, stres, bilinçsiz beslenme ve benzeri etmenler saçlarımızın kırılmasına, dökülmesine ve yıpranmasına neden oluyor. Bunlardan korunmanın yollarını ise bize yine doğa sunuyor. Örneğin birçok yemeğe tat veren köri yaprağının saçlara da yararı oldukça fazla. Doğal bitkisel bir mucize olan köri yaprakları güçsüz olan saç köklerini kuvvetlendirip saç dökülmelerinin azalmasını, saçların daha canlı görünmesini ve saçın daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

 

Köri yaprakları antioksidan bakımından zengindir. Bu antioksidanlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve saçınızın sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlar. Aynı zamanda kafa derisini nemlendirir ve ölü saç köklerini de çıkarır. İyi bir protein ve beta-karoten kaynağıdırlar. Bu besinlerin her ikisi de saç dökülmesini ve seyrelmeyi önler. Yapraklar ayrıca folikülleri güçlendirmeye ve onları sağlıklı tutmaya yardımcı olan amino asitler bakımından zengindir.

 

1. Tarif

 

 

Hindistan cevizi yağı, nemlendirici özellikleriyle bilinir ve saçınızı besler. Yağ, köri yapraklarında bulunan besinler ile desteklendiğinde saç dökülmesini durdururken saç köklerini ve saç tellerini güçlendirmeye yardımcı olan bir karışım oluşturur.

 

Malzemeler

 

  • Bir avuç taze köri yaprağı

  • 2-3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

 

Hazırlanışı

 

Hindistan cevizi yağını bir tavaya alın ve köri yapraklarını ekleyin. Yaprakların etrafında siyah bir kalıntı oluşana kadar yağı ısıtın. Yağın sıçraması muhtemel olduğundan bunu yaparken güvenli bir mesafede durun. Birkaç dakika sonra altını kapatın ve soğumaya bırakın. Tonik soğuduktan sonra süzün ve saçınıza uygulayın. Yağı uygularken saç derinize hafifçe masaj yapın. Bir saat bekleyin ve ardından şampuanlayın. Haftada 2-3 kez bu tonikle masaj yapabilirsiniz. 

 

2. Tarif

 

 

  • Çemen otu tohumu

  • Köri Yaprakları (Kurutulmuş da olur)

  • Hindistancevizi Yağı

 

Hazırlanışı

 

10-15 adet köri yaprağı ve bir tutam çemen otu tohumunu bir tavada kısık ateşte yağ kullanmadan 5 dakika boyunca renkleri değişene kadar kavurun. Renkleri değiştikten sonra ocaktan alarak toz haline gelene kadar dövün. Bu işlemden sonra Hindistancevizi yağını ısıtarak toz halindeki karışımın üstüne dökerek 5 dakika daha ocakta pişirmeye devam edin.

 

Bu işlemden sonra hazırladığınız karışımı soğumaya bırakın. Karışım soğuduktan sonra süzün ve kalan yağı 10-15 dakika boyunca saçınız masaj yaparak uygulayın. 15 dakika kadar saçınızda bekletin. Sonrasında saçınızı durulayabilirsiniz. Bu karışımı haftada 3 defa uygulamanızda bir sakınca yoktur.

 

3. Tarif

 

 

Yoğurdun hem nemlendirici bir etkisi vardır hem de saç derisi temizliğinde çok işe yarar. Ölü hücreleri ve kepeği giderir, saç derinize ve saçınıza yumuşak ve taze bir his bırakır. Köri yaprakları, saç derinizdeki yabancı maddeleri temizlemeye yardımcı olan ve folikül sağlığını iyileştiren temel besinleri içerir. Ek bir fayda olarak, erken beyazlamayı önlemeye de yardımcı olur.

 

Malzemeler

 

  • Bir avuç taze köri yaprağı

  • 3-4 yemek kaşığı yoğurt (veya 2 yemek kaşığı süt)

 

Hazırlanışı

 

Köri yapraklarını blenderdan geçirin ve içerisine yoğurdu ekleyerek karıştırın. Macun haline gelen karışımı saçınıza masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekletin ve şampuanla yıkayın. Haftada bir uygulayabilirsiniz.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.