Trending

Ruh Hali Kötü Olan İnsanlar Daha Mı Üretken Olur ?


Uzman Sosyal Pedagog/Psikolog Hanım Demirbaş insanların ruh halinin kötü olmasının avantajları da olduğunu belirterek, “Kötü ruh hali olan insanlar daha üretkendir” dedi. İşte detaylar...

7af0a4f00e74-silhouette-businesswoman-stand-head-hands-modern-creative-office-concept-dramatic-loneliness-sadness-depression-sad-emotions-cry-disappointed_38355-59-jpg
Ruh Hali Kötü Olan İnsanlar Daha Mı Üretken Olur ?
Giriş13.10.2020 10:08

İnsan, kötü ruh halinden neden mutlu olmalı? Her insanın kendini iyi hissetmediği dönemleri olabilmektedir. Her ne kadar insani bir süreç olsa da kimse bundan hoşlanmaz. Kötü bir ruh halinde insan, huysuz gözlüklerle her şeyi görebilir ve genellikle huysuz iş arkadaşlarından veya arkadaşlarından uzak durmayı tercih eder.

Yazar Charles Dickens şöyle demişti, "Dünyadaki hiçbir şey kötü bir ruh hali kadar harika bulaşıcı değildir" ama hiç kimse her zaman iyi bir ruh hali içinde olamaz ve kendini toparlayamaz. Bazen sadece kötü duyguya katlanmak zorundadır insanlar. Kötü ruh hali evrimin bir sonucu mu?‘Olumlu bir tavırla hayat daha güzeldir insan daha esnek, daha yenilikçi ve daha popüler olur. Her zaman olumlu düşünen (ciddi) bir hastalıktan sonra daha çabuk iyileşir. ' Bu gibi argümanlarla, son yıllarda "olumlu düşün" dalgası akıllara yerleşti. Hiç şüphe yok iyi bir ruh hali harika bir şeydir.

Doğa insana zarar veriyor gibi görünüyorsa, huysuzluk gibi nahoş bir duyguya neden izin versin? Aslında, kötü ruh halinin arkasında ancak ikinci bakışta fark edilebilecek gizli bir değer vardır. Amerikalı antropolog ve Psikolog Paul Ekman'a göre bu altı temel duyguya dayanmaktadır. Neşe, şaşkınlık, öfke, tiksinti, korku ve üzüntü.Duyguların çoğunluğunun olumsuz olduğu fark edilir ve öfke, tiksinti, korku ve üzüntü evrimsel açıdan büyük önem taşır. Tiksinme ve korku gibi duygular bizi tehlikeden korur, öfke iddiamızı güçlendirir ama üzüntü hissinin işlevi nedir?

Ruh hali kötü olanlar daha üretkendir. Olumsuz bir ruh hali olan kişilerin analitik düşünmede çok daha başarılıdırlar ve ayrıca başkalarını kendi fikirlerine ikna etmede önemli ölçüde daha başarılıdırlar. Bu, ‘kötü huyluların iyi huylulardan deneklerden fazla etkiye sahip olduğu anlamına gelmektedir.


Kötü ruh halindeki insanlar işte daha üretken olurlar. Kötü bir ruh hali içinde olan kişi çünkü daha az hata yapar, işte daha konsantre ve iyi bir ruh hali içinde olan birine göre değerlendirmede daha kritiktir, diye yazıyor. Sonuç olarak, kötü bir ruh hali yeni çevresel koşullara daha hızlı adaptasyona yol açar.

Dolayısıyla, tatmin edici olmayan durumdan tekrar çıkmak için harekete geçmeye yardımcı olur ve bu evrimsel bir avantajtır. Örneğin, bir yatırımcı yükselen hisse senetlerinin fiyatından şaşırtıcı bir şekilde yararlanırsa, bu gerçek morallerini yükseltecektir.

Blonde caucasian female looking unhappy and dissatisfied, frowning her face, sadly looking . beautiful girl with fair hair posing . people and emotions concept. Free Photo

Ruh hali, onu risk almaya daha istekli ve daha iyimser hale getiriyor ve böylece derhal borsadaki mevcut duruma uygun görünen bir yatırım stratejisi izliyor. Hisse fiyatı tekrar düşerse ruh hali değişir ve daha az risk alır, yani daha karamsar olur.

Bu nedenle, ruh hali, çevrede hayal kırıklığına uğramış veya aşırı kalabalık beklentilerin o anda ne kadar muhtemel olduğunu yansıtıyor.


Evrim sürecinde, insanoğlunun kaprisli olması, değişikliklere daha hızlı adapte olabilmenin kesin avantajına yol açabilirdi. Kötü ruh halini kabul edenler daha rahatlar. Kötü bir ruh halindeyse insan, olumsuz duygulara izin vermenin uzun vadede kendi sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu görecektir.


Kötü ruh halini kabul eden insanlar, olumsuz duygularına izin vermek istemeyenlere göre ortalama olarak daha mutludur. İkincisi yalnızca insanı hasta edebilir ve daha fazla strese yol açar.

 

Kötü Ruh Halinden Nasıl Çıkarız?

İçerisinde yarısına kadar su olan bir bardak düşünün. Yarısı dolu olan bir bardak olarak mı seslenmek isterdiniz yoksa yarısı boş olan bir bardak mı? Ya da siz de Yıldız Tilbe gibi “bardağın dolu olan tarafını kafanızdan aşağı dökmek” mi istersiniz?

Normal zamanlarda “Polyannacılık” oynamak ve her şeye pozitif yaklaşmak kolaydır. Ancak özellikle mevsim geçişlerinde bazılarımız pozitif düşünme yeteneğini kaybeder.Yoksa siz de onlardan mısınız?

Bu şekilde hayatı kendinize ve çevrenize zehir edersiniz. Bunu engellemek adına sizler için bir çok araştırma yaptık ve bir reçete oluşturduk. Eğer burada yazanların “siz” olduğunuzu düşünüyorsanız hazırladığımız reçeteyi uygulayabilir ya da ilham alarak kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

 

Başarısız Olduğunuzu Düşündüğünüz Her An Başarının Ne Olduğunu Sorgulayın

“Başarı, başarısızlıktan başarısızlığa koşarken heyecanını yitirmemektir.” diyor Winston Churchill. Düşüş anlarınızda elinizden tutup ayağa kaldıracak kuvvette bir söz. Unutmayın başarının bir çok tanımı vardır ve bir tanımına uymamanız sizi başarısız yapmaz.

 

Kendinize Tamamlamak İçin Hedefler Belirleyin

Bazen yapacak işler çok biriktiğinde hiçbirini yapmak istemeyiz. Ben böyle durumlarda “Ne kadar çok çalışsam da yetişmeyecek en iyisi hiç çalışmayayım.” kafasına giriyorum. Ancak sonrasında hiç çabalamadığım için inanılmaz rahatsız edici bir vicdan azabı peşimi bırakmıyor. Bu yüzden işlerimi küçük parçalara bölüyor ve bir yapılacaklar listesi hazırlıyorum. Listenin ne kadar uzun olduğu önemsiz, o listede üstü çizilen her madde sizi motive edecektir.

 

Yanında Mutlu Olduğunuz İnsanlarla Vakit Geçirin 

“Yapacak çok işim var, kimseye vakit ayıramam.” cümlesi aslında bizim değil içimizdeki depresif çocuğun bahanesidir. Mutsuz ve bunalmış hissettiğinizde çalışmak asla verimli olmayacaktır. Kendinizi çalışmaya zorlamak yerine yanında mutlu olduğunuz arkadaşınızla 1-2 saat vakit geçirin. Döndüğünüzde çok daha verimli bir şekilde işe koyulacağınızdan şüpheniz olmasın.

 

Sabah İçten Bir Gülümseyişle Günaydın Deyin 

Alarmla uyanmak insanlar üzerinde gerçekten mutsuz edici bir etkiye sahip. Kabul edelim, bazı sabahlar asık bir suratla, henüz uyanamadan evden çıktığımız oluyor. Dışarıya adım atar atmaz, güne sizden çok daha önce başlamış ve sizin için sokakları süpüren amcaya, ya da tıpkı sizin gibi erkenden kalkıp bir yere yetişmeye çalışan komşunuza kocaman bir gülümsemeyle “günaydın” deyin. Bu ikinizin de daha güzel bir gün geçirmesine yardımcı olacaktır.

 

Dokunsanız Ağlarım Modundaysanız Eğer Bir Dizi Açın

Beni bu anlardan “Leyla ile Mecnun” kurtarır. Eğer sizin de aynı bölümde hem güldüren hem ağlatan bir diziniz varsa hemen bir bölüm açın ve rahatınıza bakın. Nedensiz yere ağlamak istediğinizde ağlamaktan çekinmeyin. Unutmayın, herkes arada odasına çekilip nedensizce gözyaşı dökme ihtiyacı duyar.
 

Kimsenin mükemmel olmadığını unutmayın ve bazen siz de herkes gibi böyle kötü hallerin üstesinden gelmekte zorlanabilirsiniz. Burada okuduklarınızı dikkate alın ve en iyi şekilde hayatınızda uygulamaya çalışın, sonuçlarını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Modunuzu kontrol edebildiğinizi hissettiğinizde, hayatınız ne kadar iyi olacağını ve etrafınızdakilerin sizin bu olası çıkışlarınınız için önlem almak zorunda kalmayacaklarını düşünün.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.