Güzellik Sırları

Polihidroksi Asidi Hakkında


Özellikle cilt bakımı ile ilgileniyorsanız, rutininizde cildinize peeling etkisi yapan alfa hidroksi asitleri(AHA) ve beta hidroksi asitleri zaten biliyorsunuz. Polihidroksi asitler(PHA) olarak da bilinen PHA'lar, güzellik dünyasının her yerinde kullanılan en yeni asittir.

a1c14e072004-5eec97715542841cb8b3b5de-jpg
Polihidroksi Asidi Hakkında
Giriş23.06.2020 10:31

 

Glikolik ve laktik asitler gibi daha yaygın olan AHA'lara kıyasla boyutları çok daha büyüktür. PHA örnekleri laktobiyonik asit ve glukonolaktondur. Esasen faydaları AHA'larla aynıdır.

 

Klinik çalışmalarda, PHA'ların hücre yenilenmesini artırmak dahil olmak üzere çok sayıda yaşlanmayı geciktirici faydası olduğu gösterilmiştir; cilt berraklığını ve parlaklığını iyileştirmek; ince çizgilerin, kırışıklıkların ve gözenek boyutunun görünümünü azaltmak; ve cilt pürüzsüzlüğünü ve esnekliğini arttırmak gibi pek çok yararı bulunmaktadır. 

 

AHA'lara benzer şekilde, PHA'lar yüzeydeki ölü cilt hücrelerini soyarak çalışır, bu da daha düzgün bir cilt tonu ve dokusu sağlar ve ayrıca cilt bakımı bileşenlerinin cildinizin katmanlarına daha derin nüfuz etmesine yardımcı olarak etkinliklerini artırır. Ayrıca antioksidanlar açısından zengindirler ve epidermal gelişimi ve onarımı teşvik ederler. PHA'ların gül hastalığı ve atopik dermatit gibi klinik olarak hassas ciltlerle uyumlu olduğu bulunmuştur.

 

 

Dahası, düzenli olarak kullanıldıklarında, koruyucu bir bariyer oluşturur, cildi zamanla daha güçlü ve daha esnek hale getirerek ve size aradığınız ışıltıdan daha fazlasını vereceklerdir.
 

 

  • Naziktirler: Çok hassas cilt tipleri bile PHA’lardan yararlanabilir. PHA, AHA'dan daha büyük bir moleküler yapıya sahiptir, yani cilde daha yavaş nüfuz eder ve bu nedenle daha küçük moleküler yapıya sahip asitler kadar güçlü bir şekilde pul pul dökülmez.

  • Tahriş Etmezler: Cildi onarır, ölü cildi temizler ve cilt hasarının görünümünü azaltırlar. AHA kullanımından kaynaklanabilecek tahrişe ve kızarıklığa eğilimli hassas ciltler için harikadır. Yani minimum tahrişle optimum cilt yenilenmesini sağlarlar.

  • Cildinizi Nemli Tutarlar: PHA’lar nemlendirici özelliğe sahiptirler. Yani nemi tutabilirler ve nazikçe peeling yaparken cildi nemlendirmeye yardımcı olurlar. Yani nem rezervlerini korurlar. Parlak bir cilt görünümü sağlarlar.

  • Düzenleyicidirler: Bu asitler en çok pul pul dökülme özellikleriyle bilinirler, ancak asıl iddiaları, tonlarca anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklerle donanmış olmalarıdır.

  • Glikasyonla Mücadele: PHA'lar cildinizdeki kolajen ve elastini zayıflatan bir süreç olan glikasyonla bile mücadele eder. 

 

PHA'nın, A vitamini içeren bir kremde kullanıldığında cilt yumuşatma etkisinin yanı sıra dolgunlaştırıcı bir etki de sağladığı görülmüştür. 

 

AHA'lar gibi PHA'lar; tonikler, yüz serumları, nemlendiriciler ve daha fazlası gibi çeşitli kozmetik ürünlerin formüllerine dahil edilebilir. 

 

Cildi temizlerken siyah noktaları yumuşatarak çıkarılmasını kolaylaştırır, ince çizgileri, kırışıklıkları, pigmentasyonu ve sivilce izlerini azaltmaya yardımcı olur, hücre yenilenmesini artırır ve nemi hapsederler.

 

Rutinize hangi formülü dahil etmeyi seçerseniz seçin, cilt bakım ürünlerinizi düzenli bir biçimde kullandığınızda faydalarından yararlanacaksınız.

 

AHA'lar ve PHA'lar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?

 

 

PHA'lar, klinik çalışmalarda cilde uygulandıklarında yaşlanmayı geciktirici faydalara sahip oldukları kanıtlandığından AHA'lara benzerdirler. AHA'lar yalnızca bir hidroksil grubu içerir ve bazı insanlarda batma, yanma ve karıncalanma hissi ürettiği bilinmektedir. Bunun aksine, PHA'ların birden fazla hidroksil grubu vardır - geleneksel AHA'larla aynı faydaları sağlar, ancak tahriş etmezler. Çok hassas cilt tipleri bile, PHA'ları tolere edebilir. PHA'ların yumuşak, tahriş edici olmayan etkisinin kısmen geleneksel AHA'lardan daha büyük bir moleküler bileşimle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Daha büyük moleküllerin cilde daha yavaş bir hızda nüfuz ederek daha az tahrişe neden olduğuna inanılmaktadır. 

 

PHA'lardan Kaçınmak Gerekir Mi?

 

 

Genel fikir birliği olarak cevap hayırdır. PHA2ların yan etkilerinin olduğu bilinmemektedir. Çünkü cildinizin derinliklerine nüfus etmez yüzeyde çalışırlar. Cilt yüzeyindeki kalıntıları nazikçe temizlerler. Ancak yine de asit oldukları için hassas bir cildiniz var ise küçük bir bölgede test etmenizde fayda var.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.